"Българите искат да виждат повече скорост. Те искат да видят по-силни усилия срещу корупцията, за реформи в съдебната система, за доходите, за икономиката", каза посланикът на Великобритания в София Джонатан Алън в интервю за БГНЕС.
Аз съм сигурен, че правителството, което спечели изборите - те знаят дневния ред. Сигурен съм, че ще видим напредък по пътя, по който България шофира, каза дипломатът.
По повод публикувания доклад, който успокоява британците, че е слабо вероятно да има наплив на имигранти от България и Великобритания от догодина, посланик Алън отбеляза, че е на независима организация - Национален институт за социално и икономическо изследване, но е бил поръчан от британското правителство, "защото искахме и искаме доказателство, факти, за да се подготвим за края на годината, когато предходните мерки ще отпаднат и българите ще имат свободен достъп на нашия трудов пазар във Великобритания".
Това не е нашият доклад, това не е официалната позиция на правителството на Великобритания, но приветстваме доклада, каза британският посланик.
Мислим, че това е добър принос към дебата във Великобритания и това ни помага да се подготвим след края на годината, допълни той.
"Не съм сигурен. Мисля, че причините за фокусът върху България и Румъния сега е това, че ще има промени. В края на годината ще има промени по отношение на достъпа на българи и румънци до трудовия пазар във Великобритания.
Не мисля, че това е заради нивото на бедността в България или нещо като това. Ако разбирам добре, нивото на заетостта в България е близко до средното за ЕС", коментира още посланик Алън.
Има дебат сега във Великобритания за миграцията общо и не само за България и Румъния, но за миграцията и това ще продължава, аз съм сигурен в това, допълни той.
Джонатан Алън поясни, че през последните 10 годни нивото на имиграция във Великобритания се е увеличило много и допълни, че във Великобритания сега 1 млн. души говорят полски като първи език. Не казвам, че това е нещо лошо или нещо добро, само казвам, че това е факт, отбеляза той.
Мисля, че британците са толерантни, те са отворени, но сега при икономическите проблеми в Европа, ние във Великобритания сега обсъждаме какво е добро ниво, справедливо ниво на социални доходи и, разбира се, хората имат притеснения и правителството трябва да покаже, че ние предприемаме действия, за да имаме във Великобритания подкрепа за миграцията, подчерта посланикът.
Той припомни, че миналата седмица премиерът на Великобритания Дейвид Камерън в своя реч подчерта, че временните ограничения на пазара на труда за българи ще отпаднат в края на годината, както и, че няма дискриминация срещу българи или румънци, че те са европейски граждани.
Това е официалната позиция на Великобритания, подчерта посланикът.
"Важно беше също, че той каза, че има вече във Великобритания българи, че те са работливи, че те плащат данъци и че работодателите са много доволни от тяхната работа. Мисля, че това също е важно, защото в английската пресата има негативни изказвания от страната на наши политици и хората в България се безпокоят за това, което четат във вестниците", каза посланик Алън.
Той отново декларира подкрепата на правителството на Великобритания за членството на България в Шенген.
"Имаме добро сътрудничество с властите в България в областта на сигурността и борбата с организираната престъпност и корупцията. Мисля, че имаше много добри стъпки през последните години.
Аз бих казал, че пътят на България е добър път, верен път. Проблемът е скоростта. Ако попитате дали България може по-скоро да постигне тази цел, аз съм съгласен... Това, което аз винаги се опитвам да правя с властите в Англия и с медиите е да казвам: "Да, има проблеми в България, но има напредък" и ние трябва да работим заедно, за да имаме повече напредък. Това е нещо важно не само за британци, но и за българите", подчерта посланик Алън.
По повод демонстрацията на партия "Атака" пред посолството на Великобритания той каза, че това е тяхно право.
"Те имат мнение, те изпратиха едно писмо и аз мога да кажа, че се надавам тези хора, които се безпокоят за нашата политика, разбират сега, че няма дискриминация по отношение на българите.
Няма причина да бъдете срещу правителството на Великобритания. Аз не коментирам вътрешната политика на България, особено преди избори, но мисля, че България е европейска държава и както във всички европейски държави има права на гражданите, има човешки права и едно от най-важните от тях е да няма дискриминация срещу нито една група в една държава и аз съм сигурен, че всички партии подкрепят този принцип, надявам се", каза Джонатан Алън.
Посланикът говори български, той често пише на български в профила си в "Туитър".
Съжалявам, г-жо Фандъкова, но аз харесвам много Пловдив като град, призна Джонатан Алън, запитан кой му е любимият град в България.
"Аз карам ски и съм посетил всички курорти тук, обичам да ходя пеша, обичам много планините. Имам много любими места. Майка ми ще дойде другата седмица и ще ходим заедно в Панагюрище, Копривщица, Хисаря, много хубави градове. Продължавам да търся и да намирам хубави места тук", каза посланик Алън.
Той обясни, че всички британски дипломати трябва да говорят езиците на страните, в които живеят.
"Това значи, че могат да комуникират и извън столицата, защото в други градове в България много често кметовете, полицаите, бизнесмените не говорят английски и трябва да знаеш езика. Също можеш да разбираш историята, културата, начина на мислене на хората и това е също много важно", добави посланик Алън.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!