А ко не решим, че можем да работим с всякаква съдебна система, базирайки се на съвестта, трябва да започнем да опитваме всички реформи отначало, защото от 1990 г. насам всичко е опитвано. Системата трябва да бъде направена така, че да работи независимо от това какви са хората. Така вицепремиерът и министър на правосъдието Зинаида Златанова коментира проблемите на реформата в съдебната система у нас.
Министърът присъства на дискусия на Съюза на съдиите в България, членове на Висшият съдебен съвет (ВСС) и неправителствени организации, на която бяха обсъдени предложения за промени в Закона за съдебната власт. На срещата съдиите и експертите дискутираха дали ВСС да е постоянно действащ или временен орган, както и дали да се раздели на две камари.
Съдебната система е много динамична, навсякъде не спира да се коментира, винаги има недоволни, каза Златанова. Според нея прагматизмът е най-добрият подход, а основният въпрос е как да се повиши доверието на обществото в съдебната система.
"Въпросът на въпросите е как повишаваме доверието на обществото", заяви тя.
Убедена съм, че системата трябва да е така направена, че да може да работи независимо от хората в добрия смисъл на думата.
Златанова каза това, базирайки се на европейския си опит, като добави, че ако се разчита само на волята на един или двама души да крепят една система, няма да се получи.
"Това с политическата воля вече го гледахме и нищо не се получи", каза още правосъдният министър.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!