Зелените в Европейския парламент (ЕП) искат България да построи собствено хранилище за ядрени отпадъци, в което да се съхраняват отработеното гориво и облъчените елементи от АЕЦ "Козлодуй" (KZNPP.org).
За това се настоява в доклад на съпредседеталката на партията Ребека Хармс, предаде кореспондентът на БНР в Брюксел Диана Чепишева.
От документа зависи кога страната ни ще получи достъп до първия транш от допълнителните 300 млн. евро компенсация за затварянето на ІІІ и ІV блок на атомната централа.
Българският евродепутат Ивайло Калфин, който също е сред докладчиците по темата, определи идеята като неприемлива за България.
"Г-жа Хармс е принципно против преработката на облъчени елементи и на отработено гориво и казва, че то трябва да бъде депозирано и да се съхранява. В тази връзка тя предлага България да си построи хранилище за ядрени отпадъци - една тема, която, мисля, че
ще предизвика доста бурни реакции в страната
Ние имаме договор с Русия, изнасяме там отработеното гориво и въобще не може да става въпрос ние да започнем да правим хранилище изцяло за това гориво", коментира той.
Президентът Първанов, който е на посещение в Брюксел, също отбеляза, че в никакъв случай не може да се съгласи с подобна идея, защото България има работещ механизъм за транспортиране и съхранение на отработеното ядрено гориво.
Според Хармс обаче това увеличава енергийната ни зависимост от Москва.
Първанов се обяви и против друго искане на Зелените - всичките 300 млн. евро да бъдат използвани за
окончателното извеждане от експлоатация на реакторите
В момента те са спрени и е технически възможно да бъдат рестартирани.
Самият Първанов лансира идеята за повторното пускане на ІІІ и ІV блок при спирането на газа от Русия в началото на 2009 г. заради неуредения търговски спор между Москва и Киев.
В доклада си Ребека Хармс твърди, че ако България използва 120 млн. евро от парите за намаляване на вредните емисии, за по-висока енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници, това ще се счита за нерегламентирана държавна помощ.
Докладът на Хармс трябва да бъде приет от енергийната комисия на ЕП през март.
Български евродепутати от всички политически групи вече са подготвили поредица предложения за промени в него и уверяват, че ще защитават заедно интересите на България, отбелязва Диана Чепишева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!