Д осега не съм обвинявал предишните управляващи за грешките им в енергетиката, но след изявленията на депутати от ГЕРБ от вчера трябва да се каже истината.
Това заяви министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев по повод предложените от ГЕРБ мерки за овладяване на ситуацията в енергертиката.
Министърът обяви, че правителството се опитва да поправи грешни решения на предишните управляващи в сектора и изреди аргументи срещу предложенията на ГЕРБ.
Правителството не е предоставяло на проектната компания "Южен поток" 193 милиона лева, а капиталът ще бъде увеличен със заем, така както са водени преговорите досега. С това министър Стойнев отговори на бившия министър на икономиката Добрев.
Относно ползването на възобновяемите енергийни източници Стойнев каза, че основният проблем в системата идва от тези приблизително 1000 мегавата, които бяха присъединени към системата през 2012 година.
Той критикува и третата идея на бившия министър Добрев за разрешаване на проблемите в енергетиката, чрез вдигане на таксата за износ на електроенергия, откъдето ще бъдат спечелени 150 милиона лева. Министър Стойнев поясни, че докато предишните управляващи вдигнаха таксата износ, то сегашното правителство е било принудено да спре износа на електроенергия от България и това е довело почти до фалит на мини "Марица-Изток".
За днес е насрочено закрито заседание на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) във връзка със създалата се ситуация с НЕК и електроразпределителните дружества,
съобщи БТА. От ДКЕВР изразиха очакване, че в рамките на днешния ден ще има решение на комисията във връзка със ситуацията. Преди дни НЕК изпрати жалби в ДКЕВР срещу ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-Про" за прихващане и неплащане на дължими суми за електрическа енергия.
От НЕК са сигнализирали до ДКЕВР, че това причинява сериозни трудности в разплащанията към производителите. Според НЕК неплатените суми до момента надхвърлят 318 млн. лв. и това води до блокиране на разплащанията по цялата енергийна система.В петък, 14 март, ДКЕВР призова страните да уредят доброволно задълженията си в срок три работни дни. Този срок изтече в края на вчерашния работен ден.
Трите електроразпределителни дружества имат коренно противоположна позиция по въпроса
Те твърдят, че с промяната на методиката за компенсация на разходите за зелена енергия, приета от ДКЕВР от 1 юли 2012 г., разходите на дружествата за изкупуване на зеленета енергия не са им компенсирани в пълен размер. Това е довело до натрупване на задължения за периода от юли 2012 г. до юли 2013 г. и тези суми би трябвало да се възстановят от НЕК, смятат от ЕРП-тата.
От ЕВН заявиха на пресконференция вчера, че подобна сума е била предвидена в ценовото заявление на НЕК към ДКЕВР миналата пролет. Междувременно методиката, приета през юли 2012 г. бе отменена с решение на ВАС, а ново решение на ДКЕВР не бе издадено и това според ЕВН дава правно основание да се върне действието на старата методика, според която всички разходи на дружествата за зелена енергия се компенсираха от НЕК.
От ЕВН заявиха, че по тази логика са си прихванали част от дължимите от НЕК суми. Вчера от страна на регулатора бе дадена красноречива заявка, че ако сумите не бъдат изплатени, от ЕРП-тата към НЕК, ще се пристъпи към процедура за отнемане на лицензиите на дружествата.
От ЕВН изпратиха платежно нареждане към НЕК за 32 млн. лв., което обаче НЕК заяви, че отказва да приеме, тъй като е предложение за заем.
В същото време от ЧЕЗ изразиха позиция, че дружествата на групата в България не са спирали плащанията си към НЕК и стриктно изпълняват задълженията си по двустранните взаимоотношения. Такава е и позицията на "Енерго-Про".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!