Президентът Георги Първанов ще наложи вето върху Закона за отбраната и въоръжените сили и върху Закона за събранията, митингите и манифестациите.
Той обяви това след среща днес с премиера Бойко Борисов.
Първанов обясни, че възраженията му в закона за отбраната са свързани с ограничените правомощия на държавния глава и отношенията върховен главнокомандващ - началник на отбраната, които в последния вариант на закона отпаднаха.
По думите на президента, премиерът е проявил разбиране и предишният вариант ще бъде възстановен. Борисов потвърди това.
Друго възражение на президента по закона е било свързано с въпроса за изплащането на обезщетенията на освобождаваните военнослужещи. Според държавния глава, срокът от 45 дни трябва да се запази, тъй в условията на криза не могат да бъдат оставени тези хора на оперативната възможност на МО да определя кога и как да изплаща обезщетенията.
Президентът отбеляза и текстовете от закона, които засягат възможността военнослужещите да купуват жилища от фонда на въоръжените сили.
По спорния текст от промените в закона за събранията, митингите и манифестациите е било постигнат консенсус зоната за сигурност пред НС, президентството и МС да бъде не по-малко от 5 и не повече от 20 метра от тези сгради.
Бойко Борисов изрази съжаление,
че заради интензивната работа на кабинета, не винаги съумява да се включи в дебатите по отделните закони в Народното събрание.
Мнението ми винаги е било, че не трябва да се ограничават правомощия в рамките на мандата, заяви Борисов.
Според него думата "началник на отбраната" не отговаря на длъжността и функциите на човека, който изпълнява тази функция и изрази надежда парламентът да приеме формулировката "началник - щаб на отбраната".
Премиерът каза също, че има еднакво разбиране и по въпроса за закона за митингите, събранията и манифестациите.
Борисов приветства разбирането от страна на синдикатите по обсъжданите теми и каза, че въпросът е съобразен с изискването им разрешенията за протести да бъдат искани 48 ч. по-рано, а не предвидените три денонощия.
Лидерът на КНСБ Желязко Христов заяви, че демокрацията в България се развива и правото се съхранява. Хората ще могат да протестират срещу политиките на институциите, но сигурността на институциите трябва да бъде гарантирана и в този смисъл подкрепяме идеята да има от 5 до 20 м зона за сигурност и запазване на двудневния срок за разрешение на протестите, коментира той.
ДСБ няма да подкрепи ветото на президента
върху Закона за отбраната,тъй като направените в него промени са необходими, заяви депутатът Иван Иванов.
Според него, частта, която се отнася до правомощията на държавния глава, не е била променяна, а ветото се налага едва сега. Обяснението на Иванов е, че в края на 40-то Народно събрание грижата на Първанов е била да назначи свои хора в ръководството на въоръжените сили.
Законът за отбраната и въоръжените сили бе приет през май 2009 г. от предишния парламент и още тогава имаше спорове около правомощията на президента. През януари т.г. бяха гласувани промени, основно свързани с борбата с корупцията и мерките за предотвратяване на конфликта на интереси в системата на отбраната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!