Н ародното събрание прие окончателно промените в Наказателно-процесуалния кодекс, с които се затяга режимът за напускане на страната след постановена присъда.
Промените бяха поискани от главния прокурор Сотир Цацаров, след като докладът на ЕК относно напредъка на България по Механизма за сътрудничество и проверка от 28 януари акцентира на въпроса за ефективното изпълнение на съдебните решения – „проблемът с осъдените престъпници, които успяха да се изплъзнат от правосъдието и да се укрият“.
Според вносителите от ГЕРБ промените ще повишат ефективността на мерките за неотклонение, прилагани спрямо обвиняеми и подсъдими лица, без да засягат неоправдано личните и имуществените им права.
Съдът ще може да преценява в кои случаи при осъдителна присъда да бъдат отнемани личните документи на осъдените
и заместването им със специални документи, съобщи БНР.
Така „Гранична полиция“ ще има информация, че лицата са подсъдими с наложена присъда, макар и не влязла в сила, за да не напускат страната.
Гривни ще могат да се поставят на обвиняеми с мярка „домашен арест“ само при преценка на прокурор или на съда.
Депутатите гласуваха всички дела, отнасящи се до лицата с имунитет, в това число съдии, прокурори, следователи, членове на Министерския съвет, да бъдат разглеждани в Софийския градски съд. Изключение ще са дела, подсъдни на специализиран и военен съд.
Гласуван бе и редът за използване на специални разузнавателни средства.
За съдии, прокурори и следователи разрешение за прилагане на СРС ще се дава от председателя на Софийския апелативен съд или негов заместник по искане на ръководителя на Софийската апелативна прокуратура, както и от председателя на ДАНС и вътрешния министър.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!