Уа ановяването на конфликт на интереси не може да се извършва по анонимен сигнал, прие Народното събрание с гласуваните на второ четене промени в Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси.
Депутатите решиха
бъдещата комисия - независим орган,
който да следи за конфликт на интереси и се състои от председател и четирима членове, да събира доказателства по реда на Административно-процесуалния кодекс, да изслушва и да дава възможност за възражения.
До два месеца от откриване на производството комисията излиза с решение.
Комисията ще има петима членове:
парламентът ще избира трима, включително председателя, Министерският съвет и президентът ще назначават по един. Мандатът на председателя и на членовете на комисията е петгодишен, те трябва да са с юридическо образование.
Решено беше да имат право на не повече от два пълни последователни мандата. В състава на комисията от квотата на Народното събрание не може да има повече от един член, предложен от депутати от една и съща парламентарна група, записаха народните избраници. Комисията ще установява конфликт на интереси на лица, заемащи публични длъжности.
Мнозинството отхвърли предложението на Четин Казак от ДПС, когато се установи липса на конфликт на интереси, няма протест на прокурора или влязъл в сила акт на съда, заинтересованият, ако е бил уволнен или преследван за конфликт на интереси, да бъде върнат на работа и по съдебен път да търси обезщетение за претърпени имуществени и неимуществени вреди.
Не бе прието и предложението на Димо Гяуров от Синята коалиция служител на публична длъжност, който не обяви в декларацията си съществуваща несъвместимост, да бъде наказван с глоба от 3000 до 5000 лева, а при повторно нарушение - между 5000 и 10 000 лева.
Конфликт на интереси за председателя или за някой от членовете на комисията се установява с решение, взето единодушно с тайно гласуване, в което не участва уличеният член на комисията.
Дискусия предизвикаха предложенията на "Атака", "Синята коалиция" и ДПС членовете на комисията да се избират от парламента на паритетен принцип - по един член от всяка парламентарна група. Те бяха отхвърлени при гласуването от депутатите от ГЕРБ.
Бойко Великов от "Коалиция за България" каза, че комисията няма да е независима и ще действа по политически принцип. Той отчете, че няма механизми за контрол.
Съставът на комисията през първия мандат ще бъде обновяван след изтичането на 2,5 години.
Парламентът прие определение за частен интерес - всеки, които води до облага от материален или нематериален характер за лице, заемащо публична длъжност, или за свързани с него лица, включително и всяко поето задължение.
Лице, заемащо публична длъжност, е длъжно само да се отстрани
от изпълнението на правомощията си, когато по конкретен повод е констатиран частен интерес, решиха още депутатите.
Прието беше още лице, което е заемало публична длъжност и е освободено въз основа на влязъл в сила акт, установил конфликт на интереси, да няма право в продължение на една година от освобождаването си да заема публична длъжност.
Тази забрана не се отнася за длъжности, които се заемат въз основа на упражнено пряко избирателно право.
Няма конфликт на интереси по анонимен сигнал
Това реши Народното събрание на второ четене; за конфликт на интереси ще следи комисия от трима членове, избрани от парламента, и по един - от правителството и от президента
25 ноември 2010, 18:03
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!