"Нойе Цюрхер Цайтунг": Рашидов е отнесен мечтател
"Нойе Цюрхер Цайтунг": Рашидов е отнесен мечтател   
Източник: БГНЕС - архив
"За да обещаеш, че София скоро може да стане най-хубавия град в Европа, трябва да си или съвсем отнесен мечтател, или български министър на културата" - пише авторитетният швейцарски вестник "Нойе Цюрхер Цайтунг" (nzz.ch), цитиран от Дойче веле.

Чужденците трудно биха могли да свържат София с някаква определена представа. Поради което не е никак чудно, че сега градът се опитва да си придаде по-ясен профил, пише авторът Франк Щир.

Според него "София е симпатично градче с компактен център, предразполагащ към разходки, и с безкрайни предградия, ефектно обрамчени от високи планини".

Авторът е особено впечатлен от амбициозните планове на Вежди Рашидов да реформира основно музейната среда в София, включително и чрез създаването на така наречения "български Лувър".

Наскоро министърът на културата представи нова революционна идея - Националният исторически музей, подслонен сега в бившата резиденция на Тодор Живков в Бояна, да бъде пренесен в центъра на София - там, където археолозите разкриват останките от римското селище Улпия Сердика и от средновековния Средец.

"Ако това ни се удаде, няма да има по-хубав европейски град от София", убеден е Рашидов. Неговото намерение е да превърне бившия образцов магазин от социалистическо време ЦУМ в исторически музей.

Привърженик на тази идея е и директорът на Националния исторически музей Божидар Димитров: "Нито Лувърът, нито Ермитажът се намират така близо до останките от някой античен град", казва Димитров.

В края на август председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу лично откри новата линия на софийското метро, чийто строеж бе финансиран предимно с европейски средства. Намерените при строежа археологически ценности сега са изложени в 12 витрини на станция "Сердика 2", а в преддверието й са интегрирани основите на една базилика.

И ларгото е със съвсем нов облик, пише по-нататък Щир: Сега то е приятна градска част с пейки за отдих и саксии с цветя. Голям овален отвор дава възможност на пешеходците да хвърлят поглед към историческите пластове от римска Сердика.

"Сердика е моят Рим", казвал навремето Константин Велики. Той е пребивавал в района през 316 година, преди да избере Византион за своя столица. Пет години по-рано римският император Галерий издава от Сердика своя едикт за толерантността, с който обявява края на гоненията на християните в Римската империя.

Основите на преториума, според архитект Христо Генчев, се намират под преддверието на православната църква "Света Неделя". "Те вероятно са добре съхранени и градът би трябвало скоро да реши да ги разкопае", казва той.

Още при строежа на комунистическата централа на властта (Партийния дом - бел. ред.) са били разкрити части от източната порта на Сердика и водещата към Западната порта ос Decumanus Maximus, показани в пешеходния подлез, разказва по-нататък журналистът.

А днес вече може да бъде разгледана и втората основна улица на Сердика - Cardo Maximus. Най-късно до края на следващата година на площ от 19 000 кв. м. ще бъдат изложени и останките от античния и от средновековния град.

Всъщност дори София да се реши да разкрие и Западната порта, и преториума, това пак няма да я превърне в най-хубавия град на Европа. Но пък може да е плюс в кандидатурата й за културна столица на Европа през 2019 г., а и значително да повиши привлекателността на града като туристическа цел, заключава Франк Щир.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Кола потегли без водач и затисна малко момченце

Кола потегли без водач и затисна малко момченце

България Преди 47 минути

Детето е с опасност за живота

След напрежението в региона: Иран и Оман обсъдиха сигурността на корабоплаването в Ормузкия проток

След напрежението в региона: Иран и Оман обсъдиха сигурността на корабоплаването в Ормузкия проток

Свят Преди 1 час

Иранският външен министър Абас Арагчи посети Оман за спешни разговори относно регионалната обстановка. Техеран и Маскат обсъдиха механизми за безопасното преминаване на кораби през стратегически важния за света Ормузки проток

Джорджина Родригес стартира собствена марка за дрехи и изненада съпругата на Меси с подарък

Джорджина Родригес стартира собствена марка за дрехи и изненада съпругата на Меси с подарък

Любопитно Преди 3 часа

Испанската инфлуенсърка дебютира на модната сцена с бранда MIMOA, съчетаващ спортна визия и елегантност

,

Жители на село Анево спасиха малко щъркелче и го върнаха в гнездото му

България Преди 3 часа

Местните вярват, че появата на четири щъркелчета е знак, че тази година в селото ще се родят много деца

Пламен Димитров: Не изключвам дребни поправки на бюджета преди второ четене

Пламен Димитров: Не изключвам дребни поправки на бюджета преди второ четене

България Преди 4 часа

Лошата новина в бюджета на ДОО е, че социалните плащания или обезщетенията остават същите, коментира лидерът на КНСБ

Десетки загинаха при наводнения в Бангладеш, над милион са блокирани

Десетки загинаха при наводнения в Бангладеш, над милион са блокирани

Свят Преди 4 часа

Най-малко 44 души загинаха, а над един милион са изолирани след опустошителни наводнения и свлачища в Бангладеш. Прекъснатите комуникации и липсата на ток затрудняват спасителите, докато армията доставя храна и вода с лодки

.

След седмици ограничения: Руските власти в Крим пуснаха гориво в 99 бензиностанции

Свят Преди 4 часа

Назначеното от Русия правителство в Крим обяви, че горивото вече е достъпно за свободна продажба в 99 бензиностанции. Мерките идват след седмици на ограничения и дефицит, предизвикани от украинските атаки срещу линиите за доставки

Наталия Киселова призова за повече доказателства по случая с полетите на Делян Пеевски

Наталия Киселова призова за повече доказателства по случая с полетите на Делян Пеевски

България Преди 4 часа

Бившият председател на парламента отбеляза, че основният въпрос остава „кой заплаща пътуванията на народния представител и с каква цел са те“

Сватбата на века: Тейлър Суифт плати 160 000 долара на Ню Йорк само за сигурност

Сватбата на века: Тейлър Суифт плати 160 000 долара на Ню Йорк само за сигурност

Любопитно Преди 5 часа

Певицата Тейлър Суифт покри разходите на Ню Йорк за засилената полицейска охрана по време на сватбата ѝ с Травис Келси. Церемонията е струвала над 20 млн. долара, като младоженците дариха и огромна сума за благотворителност

Радан Кънев е новият председател на "Демократи за силна България"

Радан Кънев е новият председател на "Демократи за силна България"

България Преди 5 часа

Националното събрание определи и насоките на формацията през следващия мандат

,

„Алтернатива за Германия“ представи 100-дневен план преди ключови провинциални избори

Свят Преди 5 часа

Според социологическите проучвания противопоставящата се на имиграцията АзГ има значителна преднина в Саксония-Анхалт пред консервативния Християндемократически съюз (ХДС) на канцлера Фридрих Мерц преди изборите на 6 септември

Трагедия шокира света: Футболист, играл на Световното, почина внезапно на 25 години

Трагедия шокира света: Футболист, играл на Световното, почина внезапно на 25 години

Свят Преди 6 часа

Южноафриканският футбол скърби за 25-годишния Джейдън Адамс. Тялото на халфа е намерено в къща в Кейптаун седмици след като той помогна на страната си да запише историческо представяне на Световното по футбол

Айфеловата кула и Лувърът въвеждат извънредно работно време заради опасните горещини

Айфеловата кула и Лувърът въвеждат извънредно работно време заради опасните горещини

Свят Преди 6 часа

Айфеловата кула, Лувърът и музеят „Орсе“ ще затварят часове по-рано заради екстремните температури във френската столица. На фона на рекордно горещата вълна в Европа, властите във Франция вече съобщават за над 130 жертви на удавяния

,

Турция санкционира над 100 акушер-гинеколози заради цезарови сечения

Свят Преди 6 часа

Част от лекарите са временно отстранени от работа, а други са задължени да преминат допълнително обучение

,

След среднощна обсада: Освободиха жена, взета за заложник в супермаркет

Свят Преди 7 часа

Мащабна полицейска акция в Берлин приключи с неутрализирането на нападател, държал жена за заложник в супермаркет. Кризата е продължила през цялата нощ, като мотивите на извършителя все още се изясняват от германските власти

Масиран удар над Украйна: Руски ракети пробиха въздушния щит на Киев, има ранени

Масиран удар над Украйна: Руски ракети пробиха въздушния щит на Киев, има ранени

Свят Преди 7 часа

При масирана нощна атака с над 120 дрона и 12 ракети, украинската отбрана не е успяла да спре балистичните удари, съобщи Зеленски. Има ранени в Киев, а в Париж предстои спешна среща на съюзниците за справяне с руската заплаха