Депутатите отхвърлиха ветото на президента върху текстове от Изборния кодекс. Това стана с приемането наново на Изборния кодекс. "За" гласуваха 138 народни представители, "против" – 80, без въздържали се.
Партии, които имат притеснения за предстоящите избори, си търсят чудодейна виагра, която да им вдигне резултата. Така депутатът от ПГ на Коалиция за България и вносител на Изборния кодекс Мая Манолова коментира президентското вето.
"Големият отсъстващ днес е този, който предизвика ветото – президентът. Нормално е да защитиш аргументите си. Той беше поканен официално да се включи в днешните дебати. Защо обаче той отсъства? Защото мотивите към това вето са незащитими и президентът разбира това. Нормално е когато връщаш подобен закон, да имаш основателни мотиви за противоконституционност.
Тези мотиви са абсолютно безпомощни, изглеждат като написани на коляно. Това е вето заради самото вето, продължаващи опити за разделяне на обществото", заяви Манолова.
Винаги от БСП и ДПС са кроели правилата така, че да обслужват тях и да търсят и гонят служебна победа, каза преди гласуването депутатът от ГЕРБ Десислава Атанасова.
"Каквито и изборни правила да бъдат създадени, каквито и начини да се търсят да се промени вотът на гражданите, мисля, че историята е показала, че не се е случвало, когато някой не е желан, да е спечелил обществено доверие", заяви Атанасова.
Няма да подкрепим вето на човек, който трябва да бъде разследван, каза председателят на "Атака" Волен Сидеров.
"Продължаваме да твърдим, че президентът е избран с измама. Всяко едно вето от него приемаме като несъстоятелно. Да го призовем да си свали имунитета, да бъде разследван", посочи Волен Сидеров.
Новият Изборен кодекс беше върнат за ново обсъждане с президентски указ от 28 февруари 2014 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!