Изпълних дълга си като гражданин и като юрист, заяви Мая Манолова на извънредна пресконференция днес по повод подадения от нея сигнал в прокуратурата, довел до акцията на прокуратурата и ДАНС в печатницата в Костинброд.
Манолова повтори днес, че е подала сигнала до прокуратурата за готвена фалшификация на изборите в печатницата в Костинброд и не се притеснява от това. Тя отказа да коментира кога и от кого е получила сигнала.
Ако се страхувах нямаше да подам този сигнал или да напиша името си и да се подпиша, коментира Мая Манолова.
Тя обаче съобщи, че снощи около 23.30 часа е получила няколко телефонни позвънявания и ще се обърне към прокуратурата.
"Не разбирам тази истерия, която се вихри днес около подаването на сигнала. Това е все едно да знам за подготвян банков обир, да сигнализирам и след това обирджията да ме обвинява, че не е станал милионер", коментира Манолова.
До днес се чудех откъде Цветан Цветанов знаеше в изборната нощ, че аз съм подала сигнала за готвената фалшификация на изборите в печатницата в Костинброд. Днес разбрах от пресконференцията на прокуратурата, че най-вероятно го е научил от ДАНС и т.нар. достойни прокурори са най-вероятно от или в ДАНС, каза Мая Манолова.
Получих информация за готвена фалшификация на изборите, прецених я за достатъчно достоверна, че с допълнително напечатани бюлетини ще се контролира вотът и ще се подменят резултатите, написах сигнала, сложих си името, подписах се и го внесох в прокуратурата, обясни тя.
Според Манолова ГЕРБ сами са се идентифицирали като политическата сила, която стои зад готвената фалшификация на изборните резултати.
"Аз няма да споря с Бойко Борисов, щом той смята, че тези допълнително отпечатали бюлетини са щели да му донеса още 5-6%, очевидно е прав. Остава обаче въпросът какво са му донесли допълнително напечатаните и предварително изнесените от печатницата бюлетини", допълни Манолова
Писмото на "достойните прокурори" е доказателство за крайна политизация на службите за сигурност по време на управлението на ГЕРБ, коментира Михаил Миков от БСП.
Той определи опитите за приписване на връзки с главния прокурор като "несериозни подхвърляния".
Михаил Миков допълни, че според Изборния кодекс,чл. 162, ал. 2, броят на отпечатаните бюлетини за избори за народни представители или президент трябва да е равен на броя на избирателите, увеличен с 10%. Очевидно става дума за нарушение на Изборния кодекс, заяви Миков той за случая "Костинброд".
Държавата трябва да върви към нормализация, нека фактите да са водещи, а не среднощни писма да затварят фактите, призова Михаил Миков. Според него изборното законодателство в България създава огромни възможност, огромни "черни полета", чрез които могат да се фалшифицират изборите. Но предложенията за промени бяха отхвърляни от бившите управляващи с лека ръка, припомни той. Това се нуждае от много сериозна ревизия, за да има честни избори в България, заяви Миков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!