Костов: Правителството не воюва с монополите
Иван Костов   
Източник: БГНЕС

Правителството не воюва с монополите.

Това обвинение отправи лидерът на ДСБ Иван Костов в студиото на Би Ти Ви.

Ситуацията в страната е "кръпка", заяви той. По думите му това е резултат от неуспешна политика, неудържане на инфлацията в страната, неспособност да бъде преодоляна кризата.

Има монополно високи цени на горивата, каза още Костов.

В момента никой не може да внесе гориво на конкурентни цени, за да свали цените, тъй като 75-80% от складовете за горива в страната се държат от "Лукойл", обясни той.

Според Костов у нас има монопол и при цените на лекарствата. 2 млрд. граждани бъркат в собствения джоб, за да доплащат почти 50% за своето лечение, а 40% от парите в здравната каса отиват за лекарства, заяви той.

"Правителството и монополите в модерната държава воюват помежду си. Тази война трябва да бъде започната, за да бъде спряно нарастването на цените", смята лидерът на ДСБ.

Костов коментира, че идеята за компенсиране на пенсионерите с еднократна помощ е закърпване на положението, а не политика, която да реши проблема с инфлацията.

Основната причина да се оттеглят чуждестранните инвеститори от България е монополното присъствие, заяви още Костов. Който управлява, трябва да си понесе политическата отговорност за това, смята той.

Костов отказа да направи прогноза за предстоящите президентски избори, но коментира, че в момента премиерът е в изключително трудна ситуация.

"Борисов вижда, че ще изгуби изборите, ако не се втурне сам в надпреварата. От друга страна, ако го стори, това означава да изостави обещанията си. 

И може би това, че обяви, че ще отива на президентски избори чак през август, се дължи на обстоятелството, че иска да скъси времето да бъде атакуван от опозицията, защото веднага ще се постави въпросът – как ще си изпълните обещанията, които сте дали преди изборите", обясни Костов.

Той припомни, че ГЕРБ няма парламентарно мнозинство и не е ясно как ще постъпи "Атака", която вече излъчи лидера си Волен Сидеров за кандидат-президент.

"Очевидно привържениците на Борисов трябва да си зададат въпроса защо той подаде оставка като главен секретар на МВР, защо подаде оставка като кмет, защо сега ще се оттегли от поста на министър-председател", коментира Костов.

Според него ако кандидатурата на ГЕРБ бъде обявена през август, не може да бъде подготвена кампания за никой освен за Борисов.

На въпрос дали не е спекулация изказването му отпреди няколко дни, че ГЕРБ може да се коалира с БСП, Костов отговори, че отговорът на този въпрос ще стане ясен, когато се изясни съдбата на т.нар. "Голям шлем" на Георги Първанов - руските енергийни проекти у нас.

Той припомни и заплахите на руския премиер Владимир Путин, изтекли в "Уикилийкс", че България ще остане на студено, ако не придвижи проектите.

– Скъпа, днес си невероятна! – Само днес ли? – Ето, пак започна...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Кметът на Царево опроверга твърденията за отпуснати 43 млн. лв. за почистване на реки и дерета

Кметът на Царево опроверга твърденията за отпуснати 43 млн. лв. за почистване на реки и дерета

България Преди 11 минути

"Бяха отпуснати средства за възстановяване на мостове, но не и средства за почистване и корекция на коритото на река Черна, Нестинарка, дерето в Ахтопол, Лозенец, Арапя и други"

Войната в Газа не е приключила - Рубио очерта фазите за мир

Войната в Газа не е приключила - Рубио очерта фазите за мир

Свят Преди 36 минути

Той заяви, че САЩ ще разберат „много бързо“ дали палестинската групировка „Хамас“ е сериозна

<p>Няколко ислямски държави приветстваха мирния план на Тръмп за Газа, ето кои&nbsp;</p>

Ислямски държави: Планът на Тръмп е реален шанс за мир в Газа

Свят Преди 1 час

Министрите призоваха за незабавно започване на преговори за изработване на механизми за прилагането на плана на Тръмп

Мащабни шествия в Европа в подкрепа на Палестина

Мащабни шествия в Европа в подкрепа на Палестина

Свят Преди 1 час

Според полицията около 70 000 души излязоха на улиците в Барселона в рамките на един от няколкото пропалестински протеста, които се проведоха в Испания

<p>Нови подробности за състезанието във Варна, при което рали състезател се вряза в публиката</p>

Рали състезанието във Варна: Тази част, в която е станал инцидентът, е забранена за публика

България Преди 2 часа

“Пилотът е в добро състояние, но се е уплашил много”, съобщи Слави Славов, който е директор на състезанието Планинско изкачване „Аладжа манастир“ – Варна 2025

История на Великденския остров – от заселването до колапса

История на Великденския остров – от заселването до колапса

Любопитно Преди 2 часа

Преди приблизително 750 000 години три вулкана се слели, за да образуват Великденския остров, наричан още Рапа Нуи

Бедственото положение на територията на община Несебър остава в сила

Бедственото положение на територията на община Несебър остава в сила

България Преди 3 часа

Коритата на реките Бяла и Хаджийска са изцяло почистени, каза кметът Николай Димитров

Протестиращи в Грузия се опитаха да нахлуят в президентския дворец

Протестиращи в Грузия се опитаха да нахлуят в президентския дворец

Свят Преди 4 часа

"Никой няма да остане ненаказан", заяви грузинският премиер Иракли Кобахидзе

Кола се вряза в публиката на рали във Варна, има загинал и ранени

Кола се вряза в публиката на рали във Варна, има загинал и ранени

България Преди 4 часа

Един от състезателните автомобили е изпуснал завой

Военни със специализирана техника помагат за разчистването в района на "Елените"

Военни със специализирана техника помагат за разчистването в района на "Елените"

България Преди 4 часа

Личен състав от ВМС участва и в кризисния щаб, който действа в района на град Свети Влас

Расте броят на жертвите след срутването на ислямското училище в Индонезия

Расте броят на жертвите след срутването на ислямското училище в Индонезия

Свят Преди 4 часа

Инцидентът стана в понеделник по време на строителни дейности

След парламентарните избори в Чехия: Бабиш обсъди ситуацията с президента Петър Павел

След парламентарните избори в Чехия: Бабиш обсъди ситуацията с президента Петър Павел

Свят Преди 4 часа

В парламента влизат общо шест политически субекта

Зафиров: Работим по това пострадалите от наводненията да получат обезщетения и помощи

Зафиров: Работим по това пострадалите от наводненията да получат обезщетения и помощи

България Преди 5 часа

Иван Иванов и Атанас Зафиров инспектираха новопостроения участък от АМ “Хемус”

Мис България Радостина Костадинова: Не си спомням мигове на сплотено семейство вкъщи

Мис България Радостина Костадинова: Не си спомням мигове на сплотено семейство вкъщи

България Преди 5 часа

Пред Мариян Станков – Мон Дьо тя разказва без страх за най-трудните, но и най-смислени моменти от живота си