„Трябва прецизен икономически анализ какво България губи и какво печели от „Южен поток“. След една седмица страсти е време разговорът да започне да се води на ниво детайли“, коментира вицепремиерът Томислав Дончев пред БНТ.
Проектът би могъл да носи икономически ползи за България, каза той и добави, че в момента се изготвя зрял и безпристрастен икономически анализ.
Освен преките ползи, свързани със самия инвестиционен процес, България би могла да има печалба, но само при определени показатели, посочи Дончев, но подчерта, че по отношение на печалбата не трябва да сме прекалени оптимисти –
голяма печалба би могло да има след 20 години.
Вицепремиерът изтъкна, че България не може да води „сепаративни преговори“ и изтъкна, че тук преговорите трябва да се водят между Русия и Европа.
Половината е в изпълнението на процедурите, другата половина е доверието, каза той. По думите му „опитът на България да вкара „Южен поток“ през задната врата, създаде недоверие“.
За европейските средства, които бяха спрени заради допуснати грешки в периода 2010-2013, Дончев каза, че до момента са възстановени средствата от програма „Околна среда“ от 2013 г. – 400 млн. евро.
„Надяваме се нещо да получим по програмата и за 2014 г. Следващата седмица очакваме програма „Регионално развитие“ също да бъде отворена“, каза той.
Принципният начин за регулиране на язовирите не е министри и зам.-министри да следят нивото на водата,
каза Дончев след като обясни как зам.-министър е стоял цяла нощ на язовир „Жребчево“ и всеки момент го е информирал колко вода се изпуска и какво е нивото. „Нуждаем се от ясна отговорност за поддържане на язовирите. Те се управляват от половината държава – Министерствата на енергетиката, земеделието , околната среда… Този, който трябва да управлява язовирите, трябва да е само един“, подчерта вицепремиерът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!