Наблюдатели от ОССЕ (OSCE.org) и от Съвета на Европа (COE.int) дадоха положителни оценки за организацията и провеждането на президентските и местни избори у нас, но отправиха препоръки към медиите и загриженост от случаите на купуване на гласове.
В усилията на България да създаде една идеална изборна система има напредък. За това допринесе новият изборен кодекс, променил условията за изборите, каза на пресконференция Браян Бинли, ръководител на мисията на Парламентараната асамблея на Съвета на Европа, наблюдавала президентския вот на 23 октомври.
Според наблюдателите в избирателните секции в цялата страна е имало спокойствие и порядък, за което страната ни трябва да бъде поздравена.
Една от най-съществените препоръки, отправени в доклада, е
нуждата от драстично подобряване на медийното присъствие
на изборите. Според Браян Бинли по време на кампанията в отделните медии не е имало достатъчно равнопоставеност между отделните кандидати, както и е липсвал баланс между авторските публикации спрямо платените анализи и информации за изборите в пресата.
Наблюдателите от ПАСЕ препоръчаха повече прозрачност в действията на Централната избирателна комисия, чийто състав да бъде такъв, че да гарантира общественото доверие в нея.
Асамблеята оценява, че българските власти са успели да създадат справедлива и работеща избирателна система. Тя обаче препоръчва създаването на независима, професионална комисия, която да бъде постоянен, партийно необременен орган. В доклада дори се препоръчва евентуалното създаване на постоянна, независима и неполитическа Избирателна комисия.
Българските власти трябва да обмислят създаването на специализирана изборна регистрация на избирателите като алтернатива на избирателните списъци, съставяни от местните власти и ГРАО, препоръчаха още наблюдателите.
От ПАСЕ също заявиха, че биха приветствали по-отворен подход при воденето на кампания на майчин език.
ОССЕ оценява вчерашните президентски и местни избори в България положително,
като изразява загриженост относно купуването на гласове и медийното отразяване, заяви Вадим Жданович, ръководител на мисията наблюдатели, в която участваха 11 експерти по изборите, както и 10 дългосрочни наблюдатели, разположени в столицата, Варна, Русе, Пловдив и Плевен. От ОССЕ са посетили 75-80 избирателни секции вчера.
Според предварителните заключения на наблюдателите, изборите са били проведени и администрирани като цяло по професионален начин и на основата на ново законодателство, което е осигурило стабилна основа за провеждането на демократични избори.
Изборите бяха проведени в среда, която показа зачитане на основните свободи, каза Жданович. По думите му обаче непрекъснатите обвинения за купуване на гласове и фактът, че почти цялото отразяване на кампанията в медиите е било платено, очертава, че има необходимост от продължителни реформи.
Широко разпространените твърдения за купуване на гласове са подкопали доверието в изборния процес, въпреки усилията на властите да се справят с проблема, смята специалистът.
Според него са необходими допълнителни усилия за повишаване на доверието на гражданите и засилване на изборния процес.
Нямаме конкретни доказателства за купуване на гласове,
но ни тревожи фактът, че има много информация за това, коментира Жданович. В избирателни секции в Дупница и Плевен от ОССЕ са видели неоторизирани лица от различни партии, които дават наставления на хората за кого да гласуват. Да се наставлява някой може да е знак за купуване на гласове, но не е доказателство, отбелязаха от ОССЕ.
От ОССЕ отбелязаха, че все още не е взета предвид стара препоръка за използването на езици на малцинствата по време на предизборните кампании, което ги поставя в неравностойно положение.
Според представителите на ОССЕ гласуването, преброяването и обобщаването на данните е извършено професионално и прозрачно, с отбелязани няколко процедурни проблеми. Никъде по света не могат да се наблюдават отлично проведени избори, нашата задача е да подготвим легитимни препоръки, каза още Жданович.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!