Борисов: Подкрепяме референдум, но струва 40 милиона
Бойко Борисов   
Източник: БГНЕС

Премиерът Бойко Борисов, Министерският съвет и ПП ГЕРБ подкрепят провеждането на референдум за строителството на АЕЦ "Белене", стана ясно на днешното заседание на правителството, според стенограмата на заседанието.

Станишев казва, че сега едва ли не щял да брани референдума от ГЕРБ. Точно обратното и ви моля всеки от вас, където и да говори, да каже, че аз и вие, и ние, и правителството сме "за" референдум. Категорично. Не е нужно да го брани, точно обратното", заявява Борисов пред министрите.

"Референдум обаче струва към 30-40 милиона,

тоест избори все едно се правят. А ние избори имаме след няколко месеца, догодина юни или кога, сиреч аз не виждам откъде мога да извадя 30 млн. или 40 млн. от бюджета, или той трябва да мине на актуализация, да похарчим още за този референдум. Така че ние не сме против, ние сме "за", но лично ще държа в този референдум българският парламент или както се възлага, като се напише "за" или "против", отдолу да се напишат условия.

Ако си "за", това означава, че всеки българин трябва да изплати все едно по един мерцедес на централата.

Ако я правим за 22 милиарда, който поиска, токът ще струва еди колко си и той в никакъв случай няма да е евтин, защото тези кредитни пари няма кой да ги плати. И Станишев прекрасно го знае. Просто той действа подло в момента към българите", допълни министър-председателят.

Знаете тезата, че когато повтаряш много пъти една лъжа, тя почва да става истина, обръща се Борисов към министрите. Според него Станишев, като комунистически възпитаник, е избрал подобна тактика и всеки ден разнася и развява проекта "Белене" и референдума, свързан с него.

"Проектът "Белене" е висша степен на това как не трябва да се конструира един проект, за учебник ако искаш да напишеш", смята премиерът.

Борисов заявява: "Станишев е можел с един подпис, повтарям, подписан договор, вместо, госпожата от икономиката ще ви каже, вместо Споразумение - едно, две, три, четири, пет, той просто е трябвало да подпише договор. Оттам нататък всичко си върви. Само че когато се уплашил, защото

уплахът му идва след връщането му от САЩ.

И неговите съпартийци, ако са честни, включително и Първанов, и Петков, и Курумбашев, ама всичките, понеже знаят резкия реверс, който е дал след идването си от щатите, ама реверс.

Кичев, кажи им какво значи реверс, за да знаят всичките. Когато каца самолетът и обърнат моторите, тягата да е обратна, за да го спре. Оттам си идва с обратна тяга и прави всичко възможно да добута неподписването на проекта до идването на ГЕРБ... Но той, понеже всеки вторник трябва нещо да каже, сега щял да го пази с телефон. Разбирате ли какъв идиотизъм е това? С телефон да пази референдум!", казва Борисов пред министрите.

"Ето и нашият  пресцентър после да го каже: ние сме твърдо "За" едновременно с изборите да има и "За" и "Против" АЕЦ "Белене", но под чертата ако си "За" АЕЦ "Белене", да знаеш какво следва, и ако си "Против" пак да знаеш какво следва. Защото, аз считам, че ако направим седми реактор в Козлодуй, сиреч да си балансираме енергията със седем-осем милиарда, на половин цена, даже и под половин цена, защото там имаме и електропреносна система и всичко, и точно то ще излезе там, когато ще започне да ни е нужен седмият реактор", казва още премиерът.

Що се отнася до проверката на подписите и колко от над 700-те хиляди, внесени вече в Народното събрание, ще се окажат невалидни, Борисов казва:

"Няма да му дам да си играе с хората. Затова проверявайте си ги подписите. Официалната позиция е тази. Ако от 700 хиляди и да има 100-200 хиляди фалшиви, голяма работа:

колкото трябва, ще му ги дам аз, ГЕРБ ще му ги даде.

Ние ще му ги дадем, колкото не му стигат. Не те, ние искаме референдум, защото ни омръзна. Аз знам, че взехме правилното решение при тия пари за седми реактор на "Козлодуй", по начина, по който и "зелените" енергии се прикачиха, сме добре с баланса".

По думите му страната тепърва има възможност да прави водноелектрически централи, които също са "зелена" енергия.

Той е категоричен, че ако референдумът даде резултата, който иска Станишев, още на следващия ден кабинетът ще вземе банкова гаранция и ще започне да строи.

БСП събра за по-малко от три месеца 773 447 подписа на български граждани за провеждането на референдум за изграждането на АЕЦ "Белене".

С интерес научих за "подкрепата" на г-н Бойко Борисов към референдума за АЕЦ "Белене", коментира лидерът на БСП Сергей Станишев.

"Тези 770 хил. подписа накараха това арогантно и самодоволно управление отново да смени посоката. Показаха му, че г-н Борисов не е компетентен да вземе такова важно решение и с техния вот определено ще му помогнат. И тази ясно заявена воля на български граждани не се нуждае от "помощта" на "осъзнали се" гербери", заяви в позицията си Сергей Станишев.

"И г-н Борисов, и ГЕРБ все повече се оплитат в лъжите си, които просто прикриват тяхната некомпетентност и неспособността да носят отговорност и да вземат решения. Освен това продължават да забравят, че парите за АЕЦ не се дават от пенсионерите и българските граждани, защото не са от бюджета. От цялата сделка те само ще спечелят - по-евтин ток", посочва лидерът на социалистите.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Шефове на ВиК са арестувани при акцията полицията в Несебър

Шефове на ВиК са арестувани при акцията полицията в Несебър

България Преди 4 минути

Двамата държавни служители са били задържани с белязаните пари

Учен откри скрит космически убиец, причинил най-големите измирания на Земята

Учен откри скрит космически убиец, причинил най-големите измирания на Земята

Любопитно Преди 25 минути

Животът на Земята е претърпял множество масови измирания, но винаги се е изправял на крака, отърсвал се е от прахта и е продължавал своя дълъг марш към сложните форми на съществуване

Брутални глоби: Гърция забрани тротинетките за деца под 17 г.

Брутални глоби: Гърция забрани тротинетките за деца под 17 г.

Свят Преди 2 часа

При нарушения на забраната ще бъде налагана глоба от 150 евро. Предвижда се да бъде въведена и задължителна застраховка за хората, които карат такива превозни средства

Доналд Тръмп

Тръмп взриви мрежата: Показа „Патриотичен паспорт“ със своя портрет

Свят Преди 3 часа

„Новият паспорт на Съединените щати, който казва: „Добре дошли, но се дръжте прилично!“, написа Доналд Тръмп в съобщение, публикувано в собствената му социална платформа Truth Social

Извънредно положение в щат на САЩ: Най-големият горски пожар погълна ски курорт

Извънредно положение в щат на САЩ: Най-големият горски пожар погълна ски курорт

Свят Преди 3 часа

Националната метеорологична служба на САЩ издаде рядко предупреждение за „особено опасна ситуация“, тъй като сухите и ветровити условия подхранват появата на още пожари в западната част на страната

Военни колони на НАТО влизат в България: Започва голямо учение

Военни колони на НАТО влизат в България: Започва голямо учение

България Преди 4 часа

Периодично придвижване на чуждестранни военнослужещи и специализирана техника по републиканската пътна мрежа на България е планирано от днес до 12 юли. Транзитът е свързан с логистиката и провеждането на международното учение на НАТО „Alliance Wall Exercise“

Нов взрив в Близкия изток: САЩ удариха Иран след атака в Ормузкия проток

Нов взрив в Близкия изток: САЩ удариха Иран след атака в Ормузкия проток

Свят Преди 4 часа

Американската армия извърши удари по ирански цели, след като президентът Доналд Тръмп обвини Иран в „глупаво нарушение“ на примирието след нападение срещу товарен кораб в Ормузкия проток

Новото поколение телевизори издига реализма на нови нива

Новото поколение телевизори издига реализма на нови нива

Технологии Преди 4 часа

Технологията има различни имена: Micro RGB, True RGB или други, в зависимост от производителя и подхода му. Но като цяло основата е сходна: нов начин за създаване на изображения с голяма прецизност, много повече детайли и реалистични цветове

Температурите скачат до 37 градуса, ето къде се очаква дъжд

Температурите скачат до 37 градуса, ето къде се очаква дъжд

България Преди 4 часа

Максималните температури ще бъдат между 31° и 36°, в София - около 31°

27 юни: Кървавата депортация на кримските българи

27 юни: Кървавата депортация на кримските българи

Любопитно Преди 4 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

<p>След месеци война: Израел и Ливан направиха първата крачка към мира</p>

Израел и Ливан подписаха рамково споразумение след преговори, проведени с посредничеството на САЩ

Свят Преди 13 часа

Документът цели да сложи край на сраженията между Израел и „Хизбула“ и да отвори път към трайно примирие

Трагедията във Венецуела: Жертвите вече са 920, над 50 000 са в неизвестност

Трагедията във Венецуела: Жертвите вече са 920, над 50 000 са в неизвестност

Свят Преди 13 часа

Спасителни екипи от няколко държави се включиха в издирването на оцелели, докато ООН определя операцията като изключително сложна

Мащабна полицейска акция в Несебър, има задържани

Мащабна полицейска акция в Несебър, има задържани

България Преди 13 часа

От областната дирекция засега не предоставят повече информация за предмета на акцията и за точния брой на задържаните, като се позовават на продължаващи процесуално-следствени действия

<p>СО обяви регулярни нощни проверки през целия летен сезон</p>

Столична община обяви регулярни нощни проверки през целия летен сезон

България Преди 14 часа

Общината, полицията и здравните власти започват регулярни нощни акции за спазване на обществения ред през летния сезон

Задържаха бившата полицайка Симона Радева, конвоират я в Сливенския затвор

Задържаха бившата полицайка Симона Радева, конвоират я в Сливенския затвор

България Преди 14 часа

Тя беше осъдена окончателно на 3 години и половина