Борисов: БСП се крие зад генерали
Източник: netinfo

"Явно в лявото пространство няма подходящ кандидат-президент, щом БСП се крие зад генерали. Ами в армията има много достойни такива. Да вземем  например началника на отбраната ген. Константин Попов".

Така премиерът Бойко Борисов коментира оставката на командващия ВВС ген. Румен Радев, когото БСП издига за кандидат-президент. Борисов посочи, че е бил излъган от генерал Радев, въпреки че министърът на отбраната Николай Ненчев го е предупреждавал, че той е политическо лице.

"Втори път няма да се оставя да ме излъжат",

каза премиерът. Бойко Борисов подчерта, че ген. Радев е трябвало да си подаде оставката, когато се е приватизирал "Авионамс" на територията на Граф Игнатиево.

"Ако го беше направил, щях да оценя като изключително мъжка и генералска постъпката му", добави премиерът.  

"Сега приятен път и игра му пожелавам", каза още премиерът.

По думите му партиите не трябва да се крият зад пагона и интелигенцията.

"Всеки си е силен в своята професия", коментира Борисов. Той сподели още, че е сгрешил когато повярвал на генерал Радев, който му дал дума, че няма нищо общо с политиката.

"Съжалявам, че 125-годишна партия като БСП стигна дотам, че да нямат един партиен член, за когото да кажат "това е нашият кандидат"", заяви още министър-председателят.

В първия ден на август стана ясно, че командирът на Военновъздушните сили ген. майор Румен Радев е подал заявление за пенсиониране, съобщиха от Министерството на отбраната. По-късно лидерът на БСП Корнелия Нинова заяви, че той е една от кандидатурите на БСП за президент, но двойката ще стане ясна през август. Ген. Радев за втори път подава оставка от поста. Първият път на 1 октомври 2015 година решението му беше свързано с несъгласие с водената от Министерството на отбраната политика по отношение на бойната авиация. След спешна среща с премиера Бойко Борисов обаче Радев изтегли рапорта си за напускане, а правителството отпусна целево 80 милиона лева за ВВС.
Ген. Румен Радев е роден на 18 юни 1963 г. в Димитровград. През 1987 г. завършва Военно-въздушното училище в Долна Митрополия, а 9 г. по-късно и Командно-щабната академия „Георги Сава Раковски”. От 2009 до 2014 г. е заместник-командир на ВВС, а от 2014 г. е командир на Военно-въздушните сили.

Източник: Гергана Костадинова/БГНЕС

На базата в "Граф Игнатиево" военният министър коментира

следното за оставката на генерала: "Единственият мотив, който е изложен там, е несъгласие с промяната в Закона за отбраната и въоръжените сили, с която позволяване и други съюзни държави съвместно с нас да извършват охрана на въздушното пространство. Несъгласие с решение на Народното събрание, което лично мен ме плаши, всеки български гражданин трябва да приема законодателството такова, каквото е", заяви министърът.

За това, че оставката на ген. Радев съвпада с номинацията му за президент на социалистите, Николай Ненчев коментира като странно.

"Недопустимо е, ако мотивите за оставката на ген. Румен Радев са политически".

Това коментира адмирал Пламен Манушев, народен представител от ГЕРБ и бивш командващ Военноморските сили. 

„Много са координирани действията на ген. Радев с тези на БСП. Радвам, че от Българската социалистическа партия оценяват високо българските офицери и генерали, но не приемам политическите партии да си търсят кандидати по този начин“, коментира адмирал Манушев. Той обясни, че един действащ генерал може да е кандидат за президентския или вицепрезидентския пост, но само ако е независим.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Мариус Куркински с откровена изповед за греховете, самотата, любовта и цената на сцената

Мариус Куркински с откровена изповед за греховете, самотата, любовта и цената на сцената

Любопитно Преди 9 минути

"Аз съм егоистичен човек. Не съм направил достатъчно добро", споделя актьорът пред Мариян Станков – Мон Дьо

Полицаи застреляха мъж, нападнал с мачете хора на гара в Ню Йорк

Полицаи застреляха мъж, нападнал с мачете хора на гара в Ню Йорк

Свят Преди 1 час

Властите заявиха, че нямат съмнение за връзка с тероризъм в инцидента

Експерти разкриха най-доброто време за консумация на кисело мляко

Експерти разкриха най-доброто време за консумация на кисело мляко

Любопитно Преди 2 часа

Ако искате да извлечете максимална полза от киселото мляко, по-долу ще разберете кога е най-добре да се консумира и как да се „подобри“ хранителният му ефект

Езическите корени на Великден: Скритите тайни зад символите на пролетта

Езическите корени на Великден: Скритите тайни зад символите на пролетта

Любопитно Преди 2 часа

Великден съчетава християнското преклонение пред Възкресението с древни езически символи като яйцето и заека, вкоренени в хилядолетните традиции за пролетното равноденствие, обновлението на природата и триумфа на светлината над мрака

Унгария гласува на парламентарни избори

Унгария гласува на парламентарни избори

Свят Преди 3 часа

Вотът ще определи състава на 199-местното Национално събрание и се следи с повишено внимание както вътре в страната, така и в Европа

Патриарх Даниил: Христовото Възкресение е наша непрестанна радост и вдъхновение

Патриарх Даниил: Христовото Възкресение е наша непрестанна радост и вдъхновение

България Преди 3 часа

Българският патриарх и Софийски митрополит възвести Христовото Възкресение и благослови българския народ пред катедралата „Св. Александър Невски“ в София

Развенчани митове и неочаквани ползи за тялото - 2 яйца за закуска в продължение на 2 седмици

Развенчани митове и неочаквани ползи за тялото - 2 яйца за закуска в продължение на 2 седмици

Любопитно Преди 3 часа

Едно яйце съдържа висококачествен протеин, мазнини, витамини A, D, E и B12, холин и минерали като селен и цинк

Великденски традиции: Символиката на яйцето, козунака и празничната трапеза

Великденски традиции: Символиката на яйцето, козунака и празничната трапеза

България Преди 3 часа

Златистият козунак и агнешкото месо са задължителни атрибути, но те са само фон на най-важното – семейното споделяне

Времето на Великден: Слънце и до 18 градуса, слаб дъжд на места

Времето на Великден: Слънце и до 18 градуса, слаб дъжд на места

България Преди 3 часа

Вижте прогнозата за следващите няколко дни

<p>Христос Воскресе!</p>

Христос Воскресе! Празнуваме Великден, а имен ден имат...

Любопитно Преди 10 часа

Екипът на Vesti.bg ви пожелава здраве, благоденствие и светлина в душите!

Благодатният огън от Йерусалим пристигна в България

Благодатният огън от Йерусалим пристигна в България

България Преди 11 часа

Предстои огънят да бъде пренесен до Синодалния параклис, откъдето малко преди началото на Пасхалното богослужение ще бъде внесен в катедралния храм

Нетаняху: Израел унищожи иранската ядрена и ракетна програма

Нетаняху: Израел унищожи иранската ядрена и ракетна програма

Свят Преди 11 часа

Войната срещу Техеран отслаби и иранските лидери и техните регионални съюзници, добави той

Ирански медии: САЩ отправят "прекомерни изисквания" по отношение на Ормузкия проток

Ирански медии: САЩ отправят "прекомерни изисквания" по отношение на Ормузкия проток

Свят Преди 12 часа

Въпросът за Ормузкия проток "е една от темите, по които има сериозни разногласия"

МВнР издаде предупреждение за българите в Ирландия заради продължаващите протести

МВнР издаде предупреждение за българите в Ирландия заради продължаващите протести

България Преди 12 часа

Препоръчва се на българите, намиращи се на територията на Ирландия или планиращи пътуване до страната, да спазват указанията на местните власти и да планират повече време за придвижване

Учени откриха как да намалят мазнините в пържените картофи, без да променят вкуса им

Учени откриха как да намалят мазнините в пържените картофи, без да променят вкуса им

Любопитно Преди 12 часа

Пържените храни са любими на много хора, но високото им съдържание на мазнини се свързва със здравословни проблеми като затлъстяване и хипертония

България в еврозоната: ЕЦБ отчита незначително увеличение на цените

България в еврозоната: ЕЦБ отчита незначително увеличение на цените

България Преди 12 часа

Преминаването от лев към евро е повишило ценовото равнище с 0,3 до 0,4 процентни пункта