П о повод Международния ден на труда президентът Румен Радев отправи поздравление към българските граждани, като подчерта значението на труда за развитието на обществото, икономиката и изграждането на справедливо и демократично бъдеще.
„1 май е ден за заслужено признание към трудещите се, които с всеотдайност, упоритост, талант и интелект допринасят за икономическия напредък на страната“, написа държавният глава във Facebook. Той подчерта, че това е и ден за благодарност към всички, които с честен труд се грижат за своите семейства, за близките си и за бъдещето на България.
Президентът определи празника и като символ на стремежа към справедливи условия на труд, достойно възнаграждение и социална сигурност. По думите му, трудът не бива да се разглежда като средство за оцеляване, а като основа за пълноценен живот и устойчива демокрация.
Румен Радев отправи критика към проявите на корупция и управленска некомпетентност, които според него подкопават смисъла на честния труд.
„Не трябва да допускаме благата на труда да бъдат ограбвани от овластена корупция и управленско невежество. Нищо не подкопава повече мотивацията на хората от безнаказаното безхаберие и присвояването на публични ресурси“, изтъкна той.
Президентът акцентира и върху необходимостта младите поколения да бъдат окуражени да останат и да се реализират в страната. Това, според него, изисква гаранции, че знанията, уменията и потенциалът на всеки ще бъдат уважавани и оценявани, както и че всеки ще има равен достъп до възможности за професионално и личностно развитие.
В заключение, президентът поздрави всички, „които с чест и достойнство градят днешния и утрешния ден на България“.
Приветствие отправи и министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов.
„Днешният празник е по-особен за мен. Над 35 години на всеки Първи май се включвам в честванията. Този път обаче ще отбележа датата като министър на труда и социалната политика и приемам това не само като чест, но и като огромна отговорност”, пише Гуцанов в сайта на министерството.
„Още в първия си ден като министър казах, че искам да поставя труда в центъра на работата на министерството”, казва Гуцанов.
„Адекватните доходи от достоен и оценен труд са най-добрият начин да се преборим с неравенствата, както на национално, така и на регионално ниво”, пише още той в приветствието си.
„Три месеца или сто дни не са много време, но направихме първите стъпки. Възобновихме диалога между синдикатите и бизнеса в търсене на решение за определяне на адекватни минимални работни заплати. Започна преглед на различните обучения, които МТСП предоставя, за да се подобри тяхната ефективност и да станат реално полезни на хората и на бизнеса, който има нужда от кадри”, пише Гуцанов.
„За мен безопасността на работното място и спазването на трудовите права е от съществено значение. През март наредих на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ да започне засилени проверки с цел превенция на сивата икономика и гарантиране на правата на работещите. Първото тримесечие на годината са извършени над 13 000 проверки, при които са установени 914 случая на работа без трудов договор”, продължава министърът.
„Държавата трябва да покаже нулевата си толерантност към използването на недеклариран труд и незачитането на правилата за безопасност. На днешния Първи май имам призив – не отстъпвайте от правата, за които са се борили поколения преди нас. Правата на работещите не са дадени даром и днес честваме тази битка. Нека покажем уважение, като ги пазим. Защото те са за нас”, пише министърът. И честити 1 май.
„Направихме една сметка - така нареченият социален калкулатор, при който се оказва следното нещо - ако получаваш 1200 лева на трудов договор, а иначе получаваш 3200, т.е. 2000 „под масата”, за целия ти житейски труд и пенсия през средна продължителност на живот, ще загубиш около 303 000 лева”, заяви пред журналисти във Варна Гуцанов.
„Как ви се струва? Това малка цена ли? За всеки един, това са много пари, където и да е по света. Затова и започваме тази кампания в университетите - да могат да разберат защо са важни всички тези взаимоотношения между работодател и работник”, каза Гуцанов.
„И не е само пенсията. Например едната от целите на екипа на министерството е в следващия бюджет майчинството да бъде повишено”, каза ресорният министър.
Той посочи, че демографската криза е „плашеща”.
„Националната цял трябва да бъде именно преодоляването на демографската криза”, каза той.
„Това е ден, натоварен с много история. Ден, който символизира непримиримост за промяна. Днес сме свидетели на един по друг тип експлоатация, по друг вид модерно трудово робство. Заради това и на ден, като днешния, трябва ясно, високо и силно да кажем на хората – „Ние сме с вас”, заяви Атанас Зафиров, вицепремиер и председател на БСП.
Приветствие от КНСБ
„Честит празник на всички, които всеки ден допринасят с труда си – със своите знания, умения, усилия и време, за развитието на обществото и за благополучието на своите семейства", се казва в приветствие на страницата на КНСБ.
„На тази дата всяка година си припомняме, че борбата за правата на работещите изисква сплотеност, солидарност, непримиримост, отстояване и воля. Че 300 000, колкото са били участниците в първата голяма стачка в САЩ – в Чикаго на 1 май 1886 г., са колективна сила, която може да даде тласък за исторически промени. Че тези промени не застиват във времето, а изискват постоянна отдаденост и усилия, за да отговорят на всички съвременни предизвикателства – на глобалните геополитически процеси, които прекрояват и бизнес картата на света, на кризите, които идват една след друга, на технологичните трансформации и инвазията на изкуствения интелект, които с невероятна скорост променят работните места. Всичко това е върху раменете на работещите хора", заявяват синдикалистите.
„Някога борбата е била за 8-часов работен ден. Днес понякога все още е. Стремежът е бил за по-високо заплащане. Днес все още е. Налага се вече години наред да убеждаваме управляващи и работодатели, че трудът трябва да вади от капана на бедността, не да ни оставя там. Че доходите трябва да осигуряват достоен живот, а минималните възнаграждения да са равни на заплатата за издръжка, която покрива базовите потребности. И сме далеч. Все още в България минималната заплата е едва 56,5% от заплатата за издръжка. Настояваме да се изравни с нея, а страната ни да приеме в пълнота Директивата за адекватните минимални работни заплати и насърчаване на колективното трудово договаряне. Настояваме и да бъде чут гласът на работещите от обществената сфера, които не получиха адекватно увеличение на възнагражденията си с Бюджет 2025. Заставаме зад всеки, който има справедливи искания – за своите доходи, за осигуряването на безопасни условия на труд. Зад всеки, който е готов да отстоява правата си! Битките ни продължават! Каузата ни е справедлива – достоен живот, достойни доходи и условия на труд", пишат от КНСБ.