US грама: На Борисов му липсват опитни и квалифицирани кадри
US грама: На Борисов му липсват опитни и квалифицирани кадри   
Източник: Петко Налбантов, БГНЕС
Пт ти шест месеца след встъпването си в длъжност правителството на премиера Бойко Борисов започна да изпълнява своите обещания за върховенство на закона и за икономиката, печелейки слава (и средства) от Европейската комисия.

Но без реална опозиция, която да тревожи и затруднява, най-голямото предизвикателство пред Борисов е липсата на опитни и квалифицирани кадри.

Това отчита грама на дипломатката от посолството на САЩ у нас Сюзън Сътън до Държавния департамент на САЩ отпреди две години, публикувана на сайта "Уикилийкс".

"Повечето местни анализатори счетоха решението на Борисов да сформира правителство на малцинството за безотговорен хазарт. Сега повечето приемат, че това е било гениално хрумване", признават американските дипломати.

Според грамата парламентарната група на ГЕРБ е съставена от "млади и неопитни хора", които обаче показват абсолютна партийна дисциплина и лоялност.

Нашите контакти показват, че те се развиват с времето, пише дипломатката.

В грамата обаче се припомня, че човешкият капитал се е превърнал в проблем още по време на формирането на правителството, когато Борисов "не можа да намери и един достатъчно неопетнен професионалист в сферата на енергетиката, за да оглави енергийното министерство".

"Гигантското МИЕ никога не е било реформирано и сега нито икономиката, нито енергетиката получават грижата, от която се нуждаят."

Споменава се и за скандално ощетената репутация на Румяна Желева, бивш външен министър, провалил се кандидат за еврокомисар и също някога човек на премиера.

След като имаше толкова малко хора, на които да разчита, пише в грамата,

Борисов трябваше сам да се товари,

превръщайки се според дипломатите в "необичаен микро мениджър", чиято "желязна хватка в парламента в съчетание с централната му роля в правителството го правят уязвим на обвинения, че създава авторитарна държава в руски стил".

Според грамата разпадането на отношенията с РЗС е с незначителни последици върху способността на ГЕРБ да постига целите си в парламента, а "истинската опозиция... БСП и ДПС" оказва "слаба съпротива срещу действията на ГЕРБ".

В тази празнота стъпи президентът Георги Първанов, който открито и лично критикува Борисов за действията му в икономиката и енергийната политика, отбелязват дипломатите.

Според грамата макар първоначално видимо сякаш да е отстъпило от първоначалната си антируска риторика в сферата на енергетиката,

правителството следва дългосрочен трансатлантически дневен ред

Дава се за пример (все още вероятното тогава) приемане на задържан от Гуантанамо, увеличаването на подкрепата за мисията в Афганистан и готовността за приемане на елементи от американската ПРО на българска територия.

Според текста на грамата кабинетът "Борисов" е започнал да "действа решително и да постигна резултати" по отношение на обещанието да се справи с организираната престъпност и корупцията и да елиминира усещането за безнаказаност в страната.

Дава се пример с разследването на седем бивши министри, срещу двама от които има официални обвинения, с промените в законодателството с цел да се реформират МВР и ДАНС, с прилагането на нови мерки срещу прането на пари и разбиването на две големи престъпни групировки (едната за отвличания, а другата за автокражби).

Грамата отбелязва, че усилията на правителството са спечелили одобрението на ЕС, размразил близо 300 млн. долара от предприсъединителните фондове.

Икономиката

Наследявайки 11-процентов бюджетен дефицит от "огромните разходи на воденото от социалистите предишно правителство", новият финансов министър Симеон Дянков веднага е започнал да налага фискален ред, според американската дипломатка, което по наблюденията й не се е оказало "нито лесно, нито безболезнено".

Грамата отчита още намаляването на разходите на публичната администрация и отбраната и постигането на "почти балансиран бюджет за 2010 г.", но същевременно и нарастването на безработицата в страната.

Според дипломатката "светлата страна" е, че България е успяла да избегне помощта на МВФ и "вероятно ще бъде единствената страна в ЕС, която ще изпълни критериите от Маастрихт през 2010 г."

Борисов запази трансатлантическата ориентация и предостави пълномощия на най-проамерикански настроените членове на кабинета си, доволства Сътън, визирайки най-вече министрите Цветанов, Дянков и Николай Младенов.

Въпреки силно ограничения бюджет, той увеличи българското участие в Афганистан и намери пари за българо-американски центрове за обучение, хвали още премиера грамата.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е илюстративна

Американската армия планира масивно увеличение в използването на дронове

Свят Преди 2 часа

В Украйна и Черно море дроновете променят начина, по който се водят войните

,

Зеленски: Сделката за полезните изкопаеми е първият резултат от срещата с Тръмп

Свят Преди 3 часа

Зеленски каза още, че сделката за полезните изкопаеми отваря пътя за модернизиране на промишлеността в Украйна

,

Какво предвижда споразумението между САЩ и Украйна

Свят Преди 4 часа

То беше подписано след дълги преговори и обрати

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Свят Преди 5 часа

„Върховната цел е победата над враговете ни и ще я постигнем“, заяви още той

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Свят Преди 6 часа

Президентът Доналд Тръмп публично подкрепи Уолц след избухването на скандала „Сигналгейт“

,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 6 часа

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Свят Преди 6 часа

Вучич също така заяви, че ще напусне политиката сам, а не защото някой ще го свали от власт

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 7 часа

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Агата Кристи "ще води" курс по творческо писане с помощта на AI

Любопитно Преди 7 часа

Обучението включва ИИ, изображения и възстановени аудиозаписи, пресъздаващи думи на авторката

д

От днес декларираме коли, купени от чужбина

България Преди 8 часа

Тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

България Преди 8 часа

17-годишен е с повдигнато обвинение и е направил пълни самопризнания, съобщиха още от прокуратурата

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 8 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 8 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 9 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 9 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 9 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.