България полага значителни усилия в борбата с трафика на хора, отбелязва Държавният департамент на САЩ в годишния си доклад по въпроса.
През отчетния период българското правителство е предвидило увеличаване на финансирането за двата държавни приюта за настаняване на жертви на това престъпление, стопанисвани от Националната комисия за борба с трафика на хора към Министерския съвет.
Като положителен аспект в работата е оценено и двойното увеличение на финансирането за кампании за превенция.
Въпреки сериозните усилия обаче, Държавният департамент отчита и слабото повишаване на броя на получилите ефективни присъди трафиканти - 121 за 2012 г. спрямо 119 за 2011 г., недостатъчния капацитет на страната в грижата за жертвите и липсата на специализиран приют за пострадали мъже.
Както и миналата година, заключенията на доклада са, че България е
отправна точка и, в по-малка степен, транзитен пункт и крайна дестинация
за трафик на жени и деца с цел сексуална експлоатация, както и на мъже, жени и деца с цел принудителен труд.
Според Държавния департамент български жени и деца стават жертви на трафик с цел сексуална експлоатация в границите на страната, особено в курортите и градовете в близост до границата, както и в Австрия, Белгия, Кипър, Чехия, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Италия, Македония, Холандия, Норвегия, Полша, Словакия, Испания, Швеция, Швейцария, Турция и Великобритания.
Мъжете, жените и децата са трудово експлоатирани в Белгия, Кипър, Чехия, Германия, Гърция, Израел, Холандия, Италия, Норвегия, Испания, Швеция и Великобритания. Случаите на трудова експлоатация са характерни основно в сферата на селското стопанство, строителството и ресторантьорството.
Някои български деца са принудени да просят и да извършват дребни кражби в рамките на България, както и в Гърция, Италия, Швеция и Великобритания. Българските жени и момичета с умствени увреждания все по-често стават жертви на сексуална експлоатация, предимно в Холандия.
Следва да се засили и работата с ромските общности, които са грипа, уязвима за трафик на хора, съветват от Държавния департамент, отчитайки, че властите работят усилено за приобщаването на ромите.
Сред препоръките към България
в доклада са продължаване на усилията в областта на разследването, наказателното преследване и осъждането на държавни служители, замесени в трафик на хора, както и гарантиране, че осъдените служители ще получат ефективни присъди.
Същевременно Държавният департамент разкритикува Русия и Китай, че не полагат достатъчно усилия в борбата с трафика на хора.
Правозащитници приветстваха американските критики, които обаче пораждат риск от по-нататъшно влошаване на и без това обтегнатите отношения на Вашингтон с Москва и Пекин.
Русия, Китай, Северна Корея, Сирия и още 17 страни попадат в третата най-нископоставена група според класификацията на Държавния департамент на САЩ, която обхваща общо 188 държави. Президентът Барак Обама разполага с 90 дни, за да реши дали да наложи санкции на тези страни. Обама може да блокира различни видове помощ и да оттегли подкрепата на Съединените щати за кредити, отпускани от Световната банка и Международния валутен фонд.
Узбекистан бе понижен от втора в трета категория заради въведен от властите принудителен труд при събиране на годишната реколта от памук. Още 25 държави са заплашени от подобна съдба. Сред тях са Афганистан, Тайланд, Малайзия, Малдивите, Чад и Барбадос. 27 милиона души по света са превърнати в роби според доклада.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!