В се повече нараства броят на откритите в първи стадий на рак на гърдата пациенти в България.
Това заяви Евгения Адърска председател на Асоциация на пациентите с онкологични заболявания и приятели, във връзка с началото на Световния месец за борба с рака на гърдата, предаде Агенция "Фокус“.
Тя цитира данни от Националния раков регистър, според които всяка година се диагностицират нови близо 34 хиляди пациенти с онкологично заболяване.
С рак на гърдата са общо 44 425, като 20 на сто от тях са в напреднал стадий на болестта.
По думите на Адърска обявяването на месец октомври за месец, посветен на заболяването, е стара традиция, възприета от света безпрекословно. Свързва се със символиката, която Евелин Лаудер е въвела, прикрепяйки за първи път розова лентичка на ревера си в подкрепа на жените с този проблем.
"Като цяло, месецът е време за толерантност, заявка а разбиране към тези хора. Месецът се използва за масово информиране за рисковете, за стимулиране профилактиката и здравословния начин на живот. Навсякъде по света тази традиция се спазва строго. Това е хубава традиция, която за радост обзе и България. Може би това е причината да се промени ситуацията с късното откриване на заболяването, което е важен фактор, за да се очаква добър изход от лечението“, заяви Адърска.
"Ръстът на броя на откритите в първи стадий пациенти означава, че те сами са потърсили консултация със специалист, потърсили са сами лекар. Тази традиция със сигурност ще повлияе на здравната култура на българите, дори мога да каже, че е повлияла”, продължи още тя.
По данни на раковия регистър, повече от 44 хиляди жени имат рак на гърдата, а преди 7 - 8 години тази цифра е била 30 хиляди.
"Това бележи една типична за целия свят тенденция – увеличават се раковите заболявания. Преди няколко години Световната здравна организация даде прогноза, че до 2020 година раковите заболявания ще се увеличат с около 50% в целия свят. Съобразявайки се с тази тенденция здравната политика трябва да бъде фокусирана сериозно и дългосрочно повече в профилактиката - от една страна. И от друга страна да се достави максимално ефективно лечение на заболелите. Това е моделът, който следват държавите от цял свят”, каза още Адърска.
Тя посъветва българите да си дадат сметка, че здравето е лична отговорност.
"Можем да изолираме от начина си на живот голяма част от сочените за причинители за заболяването. Можем да бъдем бдителни за здравето си, да ходим на лекар за профилактика, а не защото нещо ни е заболяло. Докато се създаде ритмична и системна грижа, организираната профилактика, т.нар. скрининг, дотогава всичко лежи на плещите на нашето разбиране колко е важно да сме здрави”, допълни Евгения Адърска.
Междувременно пациенти и лекари настояват лечението на онкологични заболявания да бъде строго индивидуализирано.
Тази обединена позиция беше изразена пред журналисти от членове на Асоциацията на пациенти с онкологични заболявания, от лекари от Специализираната болница за активно лечение по онкология (СБАЛО) и от председателят на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов.
Лечението трябва да бъде съобразено както с онкологичната локализация, така и със самата личност на пациента, заяви по темата Евгения Адърска, председател на асоциацията.
Според Райчинов е необходимо да се създаде онкологичен пакет, който да предоставя пълно лечение на пациентите с онкологично заболяване - от първия ден на лечението до ресоциализацията му и консултирането му с психотерапевт.
Райчинов посочи, че лекарите-онколози в България не са достатъчно, а оборудването и техниката, с която работят също не са на високо ниво във всички лечебни заведения. Тези проблеми, както и недофиннасирането на системата, карат много добре обучени български лекари да напускат страната, допълни той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!