Политически консенсус за окаяните мостове
Б.Борисов днес в Министерския съвет: Политическата класа, когато може да предотврати аварии и да спаси човешки живот, това го поставя на преден план   
Източник: Гергана Костадинова / БГНЕС

Спешен ремонт на три моста ще наложи затваряне на участъци от автомагистралите "Тракия" и "Хемус" през летния сезон. Движението ще бъде пренасочено в едното платно.

Това каза пред журналисти в парламента председателят на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) Лазар Лазаров след като участва в среща на премиера Бойко Борисов с представители на парламентарни групи за обсъждане на необходимостта от спешен ремонт на мостове и виадукти.

Борисов потърси консенсус между политическите партии,

за да се използва авариен изход за намиране на средства за укрепването на мостовете.

"Консенсусът е нужен, за да може регионалното министерство и пътната агенция да започнат процедура по избор на фирми за укрепването на тези мостове. Експерти от политическите партии също трябва да бъдат изпратени на място, за да се проведе изборът на тези фирми, които трябва да имат специализирана техника, защото такива мостове не се правят лесно", обясни по-късно през деня в Пловдив Борисов.

За останалите по-малки мостове като този над Струма ще има нова процедура, която ще трае около три месеца. Там могат да кандидатстват всички фирми.

Министър-председателят е обиколил един по един лидерите на партии днес, за да иска политически консенсус и благодари на всички за подкрепата - и на Сергей Станишев, и на Волен Сидеров, и на Лютви Местан. Политическите сили са се подписали под декларация, която трябва да бъде гласувана в четвъртък, 31 май, в пленарната зала.

Цветан Цветанов специално отиде в парламента, за да се извини на БСП

за това, че по-рано от парламентарната трибуна определи управлението на социалистическата партия като най-голямото бедствие за страната през последните 20 години. Жеста си вътрешният министър обясни с нуждата от политическо съгласие за действия, които правителството трябва да предприеме по инфраструктурата, както ив интерес на обществото и държавата.

Освен за това, че определи управлението на БСП като бедствие, Цветанов се извини персонално и на Ангел Найденов, когото упрекна, че е бил само 2-3 пъти в Перник след бедствието и, вероятно, това се дължало и на медения му месец. Според Цветанов думите му не засягали личния живот на депутата.

"Винаги, когато говорим по теми, свързани със сигурността на гражданите, с основна инфраструктура, която дава възможност за развитие на бизнеса и би застрашила живота на хората, сами разбирате, че е важно да има пълен политически консенсус. Така Цветанов обясни защо е толкова важно одобрението на левицата.

Декларацията, за която ГЕРБ търси широка политическа подкрепа, предвижда НС да призове Министерския съвет, заради ситуацията в момента, да предприеме незабавно ремонтно-възстановителни дейности на пътните съоръжения - мостове, виадукти, по ред и процедури, предвидени в Закона за обществените поръчки (ЗОП) и в интерес на безопасността на пътници и автомобили.

Предлага се и да бъде изработена многогодишна програма за мониторинг и рехабилитация на пътните съоръжения от републиканската пътна мрежа, като се предвидят пари в бюджет 2013г. и в тригодишната фискална рамка 2013-2015 г. - от държавния бюджет, еврофондовете и международните финансови институции.Неотложно сега трябва да бъдат ремонтирани 11 съоръжения, но като цяло в програмата на министерството са над 60, за които е необходим спешен ремонт, но от години не могат да се намерят пари, разясни министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова.

Процедурата ще бъде в изпълнение на ЗОП, чл. 90, който дава възможност при аварийни дейности, каквито са тези, да преминем към пряко договаряне без обявление, уточни тя.

За да бъде процедурата максимално прозрачна, щели да бъдат поканени поне 10 български и чужди фирми с опит в такъв вид процеси, да участват и професори от ВИАС, които да подкрепят аргументите на управляващите, а по предложение на премиера при избора на фирмите-изпълнители ще бъдат поканени и представители на всички парламентарно представени политически сили.

Според премиера темата за мостовете е достатъчно сериозна и не трябва да се политизира. "Хората трябва да се успокоят и да се види, че политическата класа, когато може да предотврати аварии и да спаси човешки живот, това го поставя на преден план, каза Бойко Борисов.

Експертите днес са заявили ясно, че състоянието на мостовете у нас още от 2000 г. е крайно критично.

Лазар Лазаров уточни, че

в най-окаяно състояние са мостовете на 61-и км и 67-и км на автомагистрала "Тракия" и на 30-и км на автомагистрала "Хемус"

и специално за тях са необходими около 43 млн. лева. Съоръженията са зле от доста години и ремонтът трябва да започне веднага.

Общо за 11-те съоръжения, които се нуждаят от рехабилитация, са необходими 58,8 млн. лв.

Председателят на УС на АПИ посочи, че за спешните ремонти ще бъдат пренасочени средства за пътна инфраструктура, като ще отпаднат някои обекти, които не са в аварийно състояние, макар и с дупки.

По-добре да имаме път с дупки, отколкото паднал мост със загинали хора,

отбеляза той.

И посочи, че в момента се подготвят техническите задания за обществената поръчка. Процедурата е разписана в Закона за обществени поръчки. Съгласно чл. 90 на закона при извънредни обстоятелства, при форсмажор като земетресение и наводнения, може да се отправи веднага покана към фирмите, обясни Лазаров.

Съоръженията ще бъдат възлагани на инженеринг, т.е. ние ще дадем техническото задание и предварителния разчети като технически описания, а самата фирма ще направи проекта и ще изпълни рехабилитацията, добави той. По съкратената процедура в момента, в който имаме заделените средства, веднага може да започне ремонтът, каза председателят на УС на АПИ.

Около десетина са специализираните фирми в България - всички ще бъдат поканени, както и чужди фирми, които имат голям опит в санирането и рехабилитацията на такива големи виадукти, така че процедурата ще бъде на конкурентен принцип, добави той.

В община Перник до днес са постъпили 3 474 молби за обезщетения

на пострадали жилищни сгради след силното земетресение на 22 май, съобщава пресцентърът на общината.

Досега в Междуведомствената комисия са внесени документите за 82 общински сгради и 4 частни.

Вчера са били внесени още 12 молби за настаняване на хора, чиито домове са застрашени от разрушаване и на тях ще бъдат предоставени палатки. Днес ще пристигнат още 15 палатки. Общината вероятно ще поиска още 20, защото се очертава недостиг, уточниха от пресцентъра.

Фургоните са свършили. Раздадени са 32, днес се очаква още един - последният.

Община Карнобат е обещала да изпрати екип от оценител и конструктор. Не мога по никакъв начин да установя връзка с председателя на Националното сдружение на общините, оплака се кметът на Перник Росица Янакиева.

Тя твърди, че в града няма паника и нови поражения от труса днес сутринта.

От четвъртък, 31 май, започва изплащането на помощи за пострадалите хора от силното земетресение в Пернишко.

Еднократната помощ ще бъде в размер на 325 лева, заяви финансовият министър Симеон Дянков.

До момента са подадени около 1600 молби за получаване на такава помощ, се казва в доклад на министъра на труда и социалната политика Тотю Младенов. Очаква се тези молби да достигнат 2500. Общата сума за обезщетение ще бъде около 800-900 хиляди лв.

Щетите по инфраструктурата в Перник са по-малко от 10-20 млн. лв., обясни вицепремиерът Симеон Дянков.

"Не виждаме такива щети. Аз лично ходих на четири обекта - три детски градини и училище, за които има отпуснати 5 млн. лв.", каза той. В момента още се преценяват щетите, но Дянков е категоричен, че "най-накрая сумата ще се окаже доста по-малка, отколкото се говори".
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Голям пожар избухна между Розино и Кърнаре

Голям пожар избухна между Розино и Кърнаре

България Преди 8 минути

Най-вероятната причина е искра от преминаващ влак

Борисов: Има ли заплаха? Ако няма проблем, защо не свикват КСНС?

Борисов: Има ли заплаха? Ако няма проблем, защо не свикват КСНС?

България Преди 2 часа

Борисов: Аз през Австрия разбирам, че от австрийските служби има сигнали до българските

Ивкова: РЗИ няма да бъдат закривани

Ивкова: РЗИ няма да бъдат закривани

България Преди 4 часа

Ивкова: Ще се слеят управленските процеси, няма да се закриват центрове или филиали в страната

Румен Радев работи, за да изкара България от „сивия списък“

Румен Радев работи, за да изкара България от „сивия списък“

България Преди 4 часа

Министър-председателят специално открои значението на инициативата на кабинета – „Сигма“

Уволняват ръководството на Националната банка на Украйна

Уволняват ръководството на Националната банка на Украйна

Свят Преди 5 часа

Това става на фона на ново разследване на антикорупционните органи в страната

Задействаха BG-ALERT заради горски пожар край Медвен

Задействаха BG-ALERT заради горски пожар край Медвен

България Преди 5 часа

Два хеликоптера AS 532 AL Cougar от състава на 24-та авиационна база - Крумово помагат за гасеното

КЗК обвини три фирми в картел за европейско финансиране

КЗК обвини три фирми в картел за европейско финансиране

България Преди 5 часа

В срок от 30 дни дружествата имат право да представят писмени възражения

Прецедент за 52 години: Намаляват мощността на 5-и блок на АЕЦ „Козлодуй“ заради рекордния спад на Дунав

Прецедент за 52 години: Намаляват мощността на 5-и блок на АЕЦ „Козлодуй“ заради рекордния спад на Дунав

България Преди 5 часа

От централата задействаха специална процедура за безопасност на ядрените мощности при екстремно засушаване

Трогателните планове на Хейдън Пенетиър за 37-ия ѝ рожден ден с нейната дъщеря Кая

Трогателните планове на Хейдън Пенетиър за 37-ия ѝ рожден ден с нейната дъщеря Кая

Любопитно Преди 5 часа

36-годишната звезда от „Герои“ и „Нашвил“ Хейдън Пенетиър е планирала да пътува до Германия, за да отпразнува 37-ия си рожден ден с дъщеря си Кая. Актрисата почина внезапно в Южна Каролина, а властите все още разследват причините за трагедията

При проверките на борси, тържища, складове и пазари инспекторите следят както произхода на продукцията, така и маркировката и придружаващите документи.

Над 500 проверки на плодове и зеленчуци за седмица

България Преди 6 часа

БАБХ откри липсващи документи за произход, нерегистриран обект и проблеми с обозначаването

Снимката е архивна

Безпрецедентна кражба на най-високия връх на Балканите: Изчезна табелата на Мусала

България Преди 6 часа

От метеорологичната станция призоваха за връщането на историческия знак и изключиха версията той да е паднал от вятъра

Пуснаха под домашен арест хванатия с дрога и бебе в колата, нахапали го дървеници

Пуснаха под домашен арест хванатия с дрога и бебе в колата, нахапали го дървеници

България Преди 6 часа

Преди дни Софийският градски съд го остави в ареста

Симона Ръждавичка, Ваня Запрянова и Мартин Кънев

Симона Ръждавичка, Ваня Запрянова и Мартин Кънев са новите водещи на “След Игрите”

Любопитно Преди 6 часа

Една игра. Три дигитални шоу програми. Един нов дигитален свят

Ерин Патерсън

Смъртоносният обяд с гъби: Жената, отровила роднините си, е отново в съда

Свят Преди 6 часа

Ерин Патерсън твърди, че процесът срещу нея за трите убийства е бил несправедлив, но прокурорът настоява тя никога да не излезе на свобода

Демерджиев: Българската прокуратура да покаже за кого работи

Демерджиев: Българската прокуратура да покаже за кого работи

България Преди 6 часа

По думите му проверките по сигнали трябва да се извършват съвестно и безпристрастно

Откриха 35 нелегални мигранти, натъпкани в микробус край Малко Търново

Откриха 35 нелегални мигранти, натъпкани в микробус край Малко Търново

България Преди 6 часа

Те са се самоопределили като афганистанци