Нова вълна на истерията с вируса A(H1N1)
В Украйна е обявена епидемия   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Нова истерична вълна, предизвикана от вируса A(H1N1), се надига в света.

Здравният министър Божидар Нанев призова да не се създава излишна тревога и паника. По думите му официално доказаните случаи на заразени с A(H1N1) у нас е 277.

В Габрово беше потвърдено, че 3-годишно дете е заразено с новия грипен вирус.

То било прието в местната болница в четвъртък с остра дихателна недостатъчност, но състоянието му е стабилизирано и вече се чувства добре, съобщи началникът на отдел "Надзор на заразните болести" в РИОКОЗ д-р Николай Пенчоков.

"Всеки ден случаите ще нарастват, но това не означава, че отношението ни трябва да бъде по-различно.

Нека медицинската оценка е основна и водеща

а не да говорим за цифри, които предизвикват напрежение", заяви Нанев в предаването "Седмицата" на "Дарик".

Според него у нас носители на вируса може да са 40-50 хил. души. Досега има двама починали, но те са били с доста придружаващи заболявания.

Ние имаме готовност за антивирусни препарати дори за 2 млн. души, в най-лошия случай, добави Нанев.

Междувременно в световен мащаб паниката набира все по-голяма сила.

Румънското Министерство на здравеопазването изпрати спешно запитване до четири производителя на ваксината срещу вируса A(H1N1), като възнамерява да купи 1 млн. дози.

В този епидемиологичен контекст решихме да действаме незабавно, а за да ограничим болестта, трябва да започнем имунизация срещу новия грип, заяви държавният секретар в здравното ведомство Адриан Черчел.

В Германия беше регистриран пети смъртен случай от новия грип. Университетската болница в Бон съобщи, че е починала 48-годишна жена, която е била здрава преди да се зарази с A(H1N1).

Заради грипната епидемия в Украйна за три седмици беше преустановено повикването на военнослужещи в армията. Броят на заболелите там надхвърля 92 хил. души, смъртните случаи от новия грип са 34.

В девет области на страната е наложена карантина, затворени са училищата, кината, театрите. Всички масови събирания са забранени.

На хърватското адриатическо крайбрежие, в Сплитско-далматинската жупания, беше обявена епидемия от новия вирус. Регистрираните случаи на заболяване от A(H1N1) са повече от 250, 11 души са в болница, един пациент почина.

Американските здравни власти деблокираха всичките си стратегически запаси от противогрипния препарат "Тамифлу". Тази мярка беше предприета, след като някои райони в страната сигнализираха, че са свършили медикамента.

По най-нови данни от новия грип в САЩ са починали над хиляда души, от които близо 100 деца и младежи. 20 хил. американци са били настанени в болница. 

На фона на тази картина

повечето французи отказват да се ваксинират срещу новия грип

защото смятат, че не е толкова опасен. Допитване, направено за здравното списание "Санте магазин", показва, че хората се опасяват и от страничните ефекти на препарата.

Само 19,3% са склонни да се ваксинират.

- Толкова години сте женени, а колкото пъти ви срещна, винаги се държите за ръка. Възхищавам се на любовта ви! - Ако я пусна, веднага…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зеленски е "готов да продължи напред" с плана на САЩ за прекратяване на войната

Зеленски е "готов да продължи напред" с плана на САЩ за прекратяване на войната

Свят Преди 3 часа

По думите му, Русия действа "цинично", нанасяйки удари по Украйна по време на мирните преговори

Ердоган предлага Истанбул за мирни преговори между Русия и Украйна

Ердоган предлага Истанбул за мирни преговори между Русия и Украйна

Свят Преди 4 часа

Той взе участие по видеоконферентна връзка в среща с лидерите от „Коалицията на желаещите“

<p>Доналд Тръмп: Съвсем близо сме</p>

Доналд Тръмп за края на войната в Украйна: Съвсем близо сме

Свят Преди 5 часа

Той присъства на събитие в Белия дом

Съоснователят на "Лукойл" е продал своя дял в компанията

Съоснователят на "Лукойл" е продал своя дял в компанията

Свят Преди 5 часа

69-годишният Федун стана един от най-богатите хора в Русия по време на хаотичната приватизация през 90-те години на миналия век

<p>Радев: Нарушаването на върховенството на правото подкопава устоите на демокрацията</p>

Румен Радев: Нарушаването на върховенството на правото подкопава устоите на демокрацията

Свят Преди 6 часа

Радев се срещна с председателя на Федералния конституционен съд на Федерална република Германия

Беларуският опозиционер Николай Статкевич е върнат в затвора

Беларуският опозиционер Николай Статкевич е върнат в затвора

Свят Преди 6 часа

Статкевич беше част от група от 52 политически затворници, освободени на 11 септември след преговори с Вашингтон

<p>Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център&nbsp;</p>

Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център за Газа

Свят Преди 6 часа

Мобилната клиника ще влезе в Газа веднага щом е възможно, каза на пресконференция генералният секретар на "Каритас" Алистър Дътън

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

България Преди 6 часа

Протестът беше организиран от колектив "Феминистки мобилизации" по повод Международния ден за елиминиране на насилието над жени

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Свят Преди 6 часа

"Украйна имаше своя опит с неспазени обещания при поредицата руски агресии, затова солидните гаранции са необходимост", подчерта Макрон

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Свят Преди 7 часа

Над 70 хил. са установените нарушения от началото на годината до края на октомври по пътищата в област Шумен

<p>Бюджет 2026: ЕК вижда риск за България</p>

ЕК предупреди за риск от несъответствие на бюджетните планове на България за 2026 г. с фискалните изисквания на ЕС

Свят Преди 7 часа

От 2024 г. всяка страна трябва да подготвя многогодишен фискален план с определена траектория на разходите

<p>Нови арести за&nbsp;обира на века в Лувъра</p>

Нови арести за обира на века в Лувъра, още четирима са задържани

Свят Преди 7 часа

Всички задържани са от парижкия регион

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Свят Преди 8 часа

Стремежът Тръмп да спре бързо кръвопролитието заслужава поощрение, но във всички "спрени" от него конфликти до момента не са засегнати техните основни причини, каза Лавров

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Преди 8 часа

Как автоматизираните доставки променят ежедневието ни – повече време, по-малко стрес

Почина младежът, наръган с нож в София

Почина младежът, наръган с нож в София

България Преди 8 часа

По случая са арестувани трима украински граждани

<p>Кога ще чуем първите коментари на ЕС за мирните усилия в Украйна</p>

Първи реакции от външните министри на ЕС за усилията за мир в Украйна - кога да ги очакваме

Свят Преди 8 часа

Министрите ще разговарят за последните положителни развития след консултациите между страните от Г-20