Министерският съвет днес е приел първия пакет от 24 мерки за намаляване на регулаторната тежест, съобщи правителтвеният пресцентър.
Пакетът съдържа две групи мерки - първата включва инициативи, предложени от неправителствени, браншови и работодателски организации, а втората - действия, с които се създават предпоставки за въвеждане на комплексно административно обслужване в конкретни администрации - Българската агенция по безопасността на храните, Изпълнителна агенция "Морска администрация" и в общините.
Приемането на мерките ще позволи през ноември т. г. да започне предоставяне на 12 комплексни услуги, при които клиентът попълва заявление без да е необходимо да представя към него други документи.
Ще отпаднат четири режима, ще бъдат съкратени сроковете по два режима, ще бъдат намалени сроковете и таксите по два режима, и таксите по един режим, се казва в съобщението, без да се посочват подробности.
Съобщава се, също без конкретни подробности, че се намаляват документите по 14 режима с оглед въвеждане на комплексно административно обслужване.
Ще се премахне таксата за издаване на удостоверение за наличие или липса на задължения към общините. Съответните удостоверения, издавани от НАП, също са безплатни.
Вписването на подлежащ на регистриране нов субект в Търговския регистър ще се извършва в срок от 24 часа вместо за три дни.
По отношение на услугите, извършвани от Агенцията по вписванията, се предвижда намаляване на таксите, събирани от Агенцията, с минимум 20% като същевременно се увеличат глобите за неподаване на годишния финансов отчет на търговските дружества и едноличните търговци и се установи диференцирана глоба спрямо оборота за предходната година.
Обединява се в един общ режим издаването на разрешенията за провеждане на допълнително обучение за водачи на МПС (за възстановяване на отнети точки) и на разрешенията за теоретично и практическо обучение на кандидатите за придобиване на правоспособност за управление на МПС и др.
Няма да спрем с тези 24 мерки,
има готовност за още 70 до края на август или първата седмица на септември. Нагласите са до края на годината в кратки периоди да одобряваме нови пакети за ограничаване на административната тежест, каза вицепремиерът Даниела Бобева.
Тя посочи, че всяко решение на МС се обсъжда и от гледна точка да не се създава нова бюрокрация и добави, че премиерът е спрял една точна от дневния ред, заради съмнение, че се въвежда нова такса.
В рамките на следващите две седмици взехме политическо решение за тези промени да не чакаме следващите четири или пет години да се реформират самите закони, а цялостният пакет ще се внася в рамките на общ законопроект, каза Бобева.
Бобева съобщи още, че заедно със синдикати и експерти ще започне
работа по планове за държавни предприятия,
които са в тежко финансово състояние. Ще се засили контролът за това как се управлява държавното участие, каза тя.
Вицепремиерът съобщи, че на днешното заседание е бил представен анализ на финансовото състояние на държавните предприятия, в които държавата притежава повече от 50%, внесен от министъра на финансите. В доклада е посочено, че са натрупани през годините доста негативни тенденции - огромни финансови задължения и загуби. Реформирането на държавните предприятия отдавна чука на вратата и правителството започва да работи в тази посока, каза Бобева.
Ще се оцени всяко предприятие в затруднено финансово състояние и ще се вземат решения за оздравяване или преструктуриране.
В криза, при висока безработица не се закриват предприятия, но кризата е важен фактор да се почне преструктуриране, оздравяване на предприятията, допълни вицепремиерът.
Бобева посочи като ангажимент на правителството по отношение на държавните предприятия да постави управлението им на добра законова база. Необходимо е разработването на законодателство за управление на държавните предприятия. Ще бъде създадена работна група, която би могла да се използва препоръки на ОИСР и на ЕК за това как да се управляват държавни предприятия, каза тя.
Лично аз вярвам, че президентът ще се съобрази с важността
реформите да започнат, каза Бобева в отговор на въпрос за евентуалното вето на президента върху актуализацията на бюджета за тази година, преди да стане ясно, че държавният глава наистина връща част от закона в Парламента. Надявам се
президентът да знае какво върши.
Правителството не е обсъждало План "Б".
Вярваме, че аргументите, изложени пред президента, са достатъчно добре обосновани и сериозни за вземането на решението на президента. Повече от очевидно е, че всички поети ангажименти, които изискват допълнителни средства ще бъдат сериозно заплашени, включително и за малките и средни предприятия, заяви вицепремиерът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!