Кой ще е следващият главен прокурор?
Източник: БГНЕС
8

Висшият съдебен съвет избира в четвъртък нов главен прокурор.

Трима са кандидатите за поста - ръководителят на Апелативната специализирана прокуратура Борислав Сарафов, заместник-главният прокурор Галина Тонева и председателят на Пловдивския окръжен съд Сотир Цацаров.

Изборът за главен прокурор трябва да се проведе по-рано от необходимото, тъй като досегашният - Борис Велчев, беше назначен от президента Росен Плевнелиев за съдия в Конституционния съд.

След като Борис Велчев положи клетва като конституционен съдия, ръководителят на националното следствие Бойко Найденов беше избран за изпълняващ длъжността главен прокурор.

За първи път за главен прокурор няма да се гласува с бюлетини, а електронно. Кандидатът се счита за избран, когато има подкрепата на 17 от членовете на Висшия съдебен съвет, който наброява общо 25 души.

Министърът на правосъдието, който председателства заседанията, е без право на глас.

Законодателството дава право на главния прокурор с изтичащ мандат да участва в избора, но не и на изпълняващия длъжността. Затова във вота в четвъртък ще могат да участват 24 човека.

Главният прокурор се назначава и освобождава след предложение от ВСС от президента с указ, който държавният глава може да откаже да подпише само веднъж.

Мандатът на главния прокурор е седем години и не може да бъде повторен.

Главният прокурор оглавява прокуратурата и всички ръководители на прокуратури са му подчинени. В своята работа той се подпомага от петима заместник-главни прокурори - четирима при Върховна касационна прокуратура и Върховната административна прокуратура, и от директора на Националната следствена служба, който е и заместник на главния прокурор по разследването.

Кандидатите

Според Етичната комисия на ВСС, която изслуша кандидатите, и тримата отговарят на изискването за нравствени качества за заемане на поста.

Инспекторатът на ВСС отбелязва, че и срещу тримата не са постъпвали сигнали. Сметната палата е изпратила становище, от което става ясно, че Сотир Цацаров, Галина Тонева и Борислав Сарафов са подавали декларации в срок. От НАП също не са съобщили за нередности.

В подкрепа и на тримата кандидати застават звена от съдебната система.

Съдиите от апелативния съд в Пловдив подкрепят Сотир Цацаров, като отбелязват, че той "защитава и утвърждава представата за независимост на съдебната власт, не се поддава на преки или косвени влияния на представители на която и да е друга власт - публична или частна, вътрешна или външна за съдебната система".

В становище на Върховната касационна прокуратура се посочва, че Галина Тонева "умело съчетава и изразява уважението си към достойнството на човека, не допуска предпочитания, предубеждения или предразсъдъци.

А с действията и решенията си, без да се изтъква, изразява уважението, което дължи на своите колеги, на гражданите, на представителите на неправителствените организации, на адвокатите, на страните и останалите участници в процеса".

От Апелативната специализирана прокуратура пишат за Борислав Сарафов, че "изпълнява служебните си задължения, като се ръководи единствено от вътрешното си убеждение и закона, не се поддава на натиск, заплахи, стимули, преки или косвени влияния."

Борислав Сарафов е роден на 16 август 1969 г. в София. През 1994 г. завършва Академията на Министерството на вътрешните работи.

Работи като следовател в Софийска окръжна следствена служба, заместник-районен прокурор в Сливница, прокурор в Окръжна прокуратура-София.

След това е заместник-апелативен прокурор, а от 8 юли 2011 г. е ръководител на Апелативната специализирана прокуратура.

Галина Тонева-Дачева е родена на 1 февруари 1960 г. в Ямбол. През 1985 г. завършва Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

Била е заместник-районен прокурор в Пета районна прокуратура-София, съдия в Софийския районен съд, в Софийския градски съд, в Софийския апелативен съд.

По-късно е и изпълняващ длъжността заместник-председател на Софийския апелативен съд. От 30 април 2009 г. е заместник-главен прокурор.

Сотир Цацаров е роден на 28 септември 1966 г. в Пловдив. През 1992 г. завършва Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

Работи като съдия в Районен съд - Асеновград, а след това и като негов председател до 1 октомври 1998 г.

След това е избран за заместник-председател на Окръжен съд - Пловдив, а от 21 януари 1999 г. вече е негов председател.

Мнението на експертите

Експерти в съдебната система коментираха пред БТА, че изборът за главен прокурор трябва да бъде прозрачен и да отговоря на изискванията на Конституцията.

Членовете на ВСС не трябва да гласуват под натиск или зависимост, а избраният кандидат трябва да е реформатор и да е неподатлив на външно влияние.

Ако изборът не протече по конституционните изисквания за тайна на вота ще се затвърдят съмненията, че зад него стои голяма сделка, която засяга политическия елит, коментира за БТА Антоанета Цонева от Института за развитие на публичната среда.

Това може да се тълкува и като проекция на мрежа от зависимости и параметри, които няма да станат ясни на обществото. Всеки, който смята, че няма тайна на вота, има право да не го упражни и така да се противопостави персонално, допълни тя.

Ако има членове на ВСС, които се чувстват под натиск и контрол, което е против тяхната воля, то трябва да действат, защото са зрели хора и не трябва да се поставят в такава зависимост, каза експертът.

Не мисля, че някой се съмнява, че има лобита, защото така или иначе ВСС е съставен от политическа и магистратска квота, посочи Антоанета Цонева.

Според експерта нищо друго освен урна и интегрална бюлетина с три имена не може да осигури тайна на вота. Всичко различно би подложило легитимността на избора под съмнение. А последиците ще рефлектират към ерозия на избора, смята Антоанета Цонева.

Велислава Делчева - председател на Управителния съвет на Програмата за развитие на съдебната система, смята, че през изминалата година са се разместили всички пластове в съдебната система.

С избирането на новия ВСС, колелото започна да се върти много, много бавно, мисля, в правилната посока, коментира Делчева.

Предстоящият избор на главен прокурор е първият изпит на ВСС по управление, е мнението на експерта.

На "контролните" през първия срок членовете му понякога получаваха задоволителни оценки, а понякога - не, добави Делчева. Според нея на първо място, от този избор зависи какво ще е доверието във ВСС като орган, който ръководи съдебната система. След този избор съветът или ще спечели доверието на магистратите и обществото, или ще го загуби.

Мисля, че членовете на ВСС трябва да гласуват по съвест, но е много важно след това да се мотивират така, че да убедят всички ни, че това е най-подходящият кандидат, посочи Делчева.

От това кандидат с какви качества ще предпочете ВСС зависи, на второ място, и каква политика на управление ще се води в прокуратурата от тук нататък. По думите на Делчева през следващата година там ще става още по-горещо.

Поради това главният обвинител на държавата трябва да е устойчив на жега, на вятър, на ужилвания, идващи от различни посоки, тъй като трябва да вземе няколко смели решения - свързани с намаляване броя на прокурорите, тотална смяна на начина на работа вътре в прокуратурата и взаимодействието с други органи на съдебна и изпълнителна власт.

Новият главен прокурор трябва да е наясно, че постът изисква нови качества, различни от тези, които до този момент е развивал. Единственият начин да се справи е да е последователен в стила и начина на управление и да е категоричен при взимането на решения, добавя Делчева. 

Коментари 8
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

8 коментара
 
- Келнер, какво ми сервирахте, кафе или чай? - Какво, не можете да разберете сам? - Не. - Тогава какво значение има?
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Освободиха от длъжност областния управител на Бургас

Освободиха от длъжност областния управител на Бургас

България Преди 15 минути

Пламен Янев беше назначен за областен управител на Бургас на 28 юли 2023 година

Стоянов: Янев е имал контакт с Мартин Божанов

Стоянов: Янев е имал контакт с Мартин Божанов

България Преди 19 минути

Това става известно от писмен отговор на служебния министър на вътрешните работи

Стефан Димитров: Оставам министър до указ на президента

Стефан Димитров: Оставам министър до указ на президента

България Преди 48 минути

Стефан Димитров: Аз не съм политик, аз съм дипломат

д

Уникалните вина, родени от черни вулканични кратери

Любопитно Преди 1 час

Вино се произвежда на архипелага от 15-и век, когато пристигат първите испански колонисти

Колко често българинът поръчва храна за вкъщи

Колко често българинът поръчва храна за вкъщи

Любопитно Преди 2 часа

Food quiz със Стефани от Hell’s Kitchen

България няма да „паркира“ МиГ-29 до 2028 г.

България няма да „паркира“ МиГ-29 до 2028 г.

България Преди 2 часа

Вдигат заплатите в армията

а

Пукане и бръмчене: Мистериозният свят на комуникацията между рибите

Любопитно Преди 2 часа

Повече за мистериозния свят на рибите четете в следващите редове

Древни скелети, открити във Франция, разкриват убийства в мафиотски стил

Древни скелети, открити във Франция, разкриват убийства в мафиотски стил

Любопитно Преди 3 часа

Повече за мистерията около скелетите четете в следващите редове

Как да организираме по-добре приложенията си

Как да организираме по-добре приложенията си

Технологии Преди 3 часа

Няколко съвета за по-практична работа със смартфона

ЕС призова Грузия да не приема закона за "чуждестранните агенти"

ЕС призова Грузия да не приема закона за "чуждестранните агенти"

Свят Преди 3 часа

Той нанася вреди на страната и противоречи на европейските принципи, заяви говорител на ЕК

<p>&nbsp;Ударът на Иран срещу Израел обедини и същевременно раздели Конгреса на САЩ</p>

"Светът гори": Ударът на Иран срещу Израел обедини и същевременно раздели Конгреса на САЩ

Свят Преди 3 часа

Демократите в Конгреса се стараят да не критикуват прекалено остро действията на Байдън по отношение на конфликта в Газа

Вулканът Руанг в Индонезия с пет големи изригвания за ден (ВИДЕО/СНИМКИ)

Вулканът Руанг в Индонезия с пет големи изригвания за ден (ВИДЕО/СНИМКИ)

Свят Преди 3 часа

Властите затвориха летище, продължава евакуацията на хора от района

Защо е важно да приемаме магнезий

Защо е важно да приемаме магнезий

Любопитно Преди 3 часа

Повишаването на магнезиевите нива в мозъка може да подобри когнитивните функции

<p>Всичко, което трябва да знаем, за да се предпазим от коклюш</p>

Всичко, което трябва да знаем, за да се предпазим от коклюш

България Преди 3 часа

Полезна информация и съвети от Европейският център за профилактика и контрол върху заболяванията

<p>Обмислят&nbsp;2 май да бъде неучебен ден в цялата страна</p>

Галин Цоков: Обмисляме 2 май да бъде неучебен ден в цялата страна

България Преди 4 часа

Според него има възможност издадените вече заповеди от някои кметове, които обявиха 2 май за неучебен ден, да отпаднат

Ново земетресение в Турция, този път край Измир

Ново земетресение в Турция, този път край Измир

Свят Преди 4 часа

Трусът е станал в 11.02 ч. местно (и българско) време, а епицентърът му е бил недалеч от турския град Сеферихисар