Индикации за възраждащ се оптимизъм показват резултатите от проучване на Евробарометър, направено в края на октомври и в началото на ноември миналата година.
Своеобразната криза в обществените нагласи от началото на годината изглежда преодоляна и през есента на 2009 г. българското обществено мнение е умерено в очакванията си.
Повишава се доверието към правителството и парламента, показват данните на Евробарометър.
Това се свързва основно с усещането за промяна в статуквото и наличие на политическа алтернатива за управление на страната след парламентарните избори през 2009 г. В това обаче се изразяват по-голямата част от положителните тенденции в обществените нагласи.
Почти половината от българите декларират доверие в правителството. Отбелязва се значителен ръст в нагласите, че именно това е институцията, която има най-големите способности да се справи с негативните последици от световната икономическа криза.
Кабинетът на Бойко Борисов се радва на двойно по-високо доверие от отчетеното през пролетта на 2009 г. към правителството на Тройната коалиция.
Българските граждани обаче продължават да усещат негативните последствия от световната криза. Проучването показва, че
мнозинството домакинства у нас живеят ден за ден,
защото са възпрепятствани да правят дългосрочни планове.
Очакванията, свързани с икономическата ситуация и трудовите пазари, остават песимистични. Равни дялове от населението очакват влошаване на икономическата ситуация в страната и запазване на настоящето положение.
Оптимистичните нагласи са значително по-нисък процент.
Сигналите за край на кризата на този етап оказват положително влияние основно върху очакванията на българите за европейската и световната икономика, но не и за националното стопанство - особено в ситуация на увеличаваща се безработица и висока междуфирмена задлъжнялост.
Сред европейците като цяло се налага усещането, че най-лошото тепърва предстои.
Българските граждани са
недоволни от функционирането на демократичните принципи у нас.
Удовлетвореността при този показател пада с 10%. Мнозинството от анкетираните изразяват негативни оценки за състоянието на демокрацията в България.
Българинът запазва традиционното си положително отношение към институциите и политиките на Европейския съюз (ЕС). Страната ни е на второ място сред страните членки, които споделят положителна представа за съюза. За нас той продължава да е пример за стандарт на живот и икономически просперитет.
Доверието ни в институциите на ЕС е най-високото от 2004 г. насам - 69%. Най-голям е ръстът в доверието в Европейската комисия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!