1/3 от учениците - жертва на кибертормоз
Източник: ЕПА/БГНЕС
Бз зо 1/3 от децата на възраст между 10 и 14 години в софийските училища са били подложени на кибертормоз поне веднъж през последната учебна година.

Това показват резултатите от проучване на УНИЦЕФ и Дружеството на психолозите в България, които бяха представени днес от ръководителя му Методи Коралов, преподавател по психология в Нов български университет.

Изследването е проведено сред 1643 ученици от 3-ти до 7-ми клас в пет софийски училища за периода април-май 2010 г. То е част от проекта "Превенция на кибертормоза в училище" по инициатива на УНИЦЕФ-България.

Кибернасилието представлява жестоко отношение на дете към друго дете чрез злонамерено използване на технологии - най-често интернет (социални мрежи, скайп и др.) и мобилен телефон, поясни координаторът на проучването Иван Игов.

По думите му най-честите форми на такъв тормоз са пускане на клюки или слухове в социалните мрежи, публикуване на неприлични и фалшиви снимки онлайн, обидни обаждания по мобилния телефон, заплашителни есемеси и др.

Около 29% от децата не споделят с никого, че са станали жертва на кибертормоз, сочи статистиката. Едва 24% са се оплакали на учителите си, а най-често доверител става майката.

Много малко от родителите и учителите обаче знаят какво е кибертормоз и как могат да се справят с него и да помогнат на децата си, обръщат внимание психолозите.

13 на сто от учениците признават, че са тормозели някого поне веднъж през последната учебна година, а 3% го правят всяка седмица.

По данни на Коралов над 60% от насилниците в училище в по-късна възраст имат проблеми със закона.

Най-честите форми на кибертормоз са: пускане на клюки в социалните мрежи (56% от случаите), обидни обаждания по джиесем (56%), заплашителни есемеси (49%), пускане на неприлични или фалшиви снимки (39%) и др.

Признаците, че детето може да е станало жертва на такова отношение, са падане на успеха в училище, мрачно и раздразнително настроение, рязка смяна на настроенията след използване на интернет, внезапното спиране на компютъра.

Парадоксално се оказва, че част от последиците на тормоза са еднакви и при мъчителите, и при жертвите. Такива са например податливостта към депресия, трудността да се формират пълноценни отношения с другите и т.н.

Кибертормозът (световният термин е cyberbullying) е най-съвременната форма на насилие между децата, заключават експертите. Според тях тя е много по-страшна, защото за нея няма прегради и граници, случва навсякъде и по всяко време.

Почти всички форми на класическия тормоз могат да се прехвърлят в киберпространството, отбелязва психологът Методи Коралов.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Външните министри от Г-7 призоваха за отваряне на Ормузкия проток

Външните министри от Г-7 призоваха за отваряне на Ормузкия проток

Свят Преди 20 минути

Те настояват за спиране на атаките срещу цивилни и гражданска инфраструктура

САЩ и Израел нанесли удари по ядрен реактор в Иран

САЩ и Израел нанесли удари по ядрен реактор в Иран

Свят Преди 2 часа

Комплексът за тежка вода в Хондаб бил подложен на двуетапна атака

<p>Жената, намушкала четирима в София, не е освидетелствана</p>

Жената, задържана за намушканите германци в София, не е освидетелствана

България Преди 5 часа

Предстои да ѝ бъде направена психиатрична експертиза

Росалия прекъсна концерт заради тежко хранително отравяне (ВИДЕО)

Росалия прекъсна концерт заради тежко хранително отравяне (ВИДЕО)

Свят Преди 5 часа

Въпреки опитите да продължи, певицата се срина на сцената и по-късно сподели снимка на системи, благодарейки на феновете за разбирането в този труден момент

Мълния удари Бурдж Халифа, наводнения след силна буря в Дубай

Мълния удари Бурдж Халифа, наводнения след силна буря в Дубай

Свят Преди 5 часа

829-метровата кула Бурдж Халифа беше поразена, докато „проливен дъжд, гръмотевични бури и силни ветрове“ връхлетяха ОАЕ

Антонио Бандерас разкри защо е напуснал Холивуд

Антонио Бандерас разкри защо е напуснал Холивуд

Любопитно Преди 5 часа

След преживян инфаркт през 2017 г., Антонио Бандерас заменя Холивуд с родната Малага. Актьорът споделя, че срещата със смъртта е била „най-хубавото нещо“, насочило го към истинската му страст – неговия собствен театър и спокойния живот с Никол Кимпел

<p>Въоръжен грабеж в досието на жената, намушкала четирима в София</p>

Въоръжен грабеж в досието на жената, задържана за намушкването на четирима в София

България Преди 5 часа

През 2020 г., тогава 34-годишната задържана, опитала да обере магазин

Снимката е илюстративна

Абсурдният случай на една „болна“ жена, харчила помощи за маникюр, сърф и екскурзии

Свят Преди 5 часа

„Не знаех, че не е позволено да напускаш дома си“, оправда се 33-годишната британка, която прибра над 23 000 паунда помощи за „тежка тревожност“. Вижте как разследващите откриха „болната“ жена на зиплайн в Канкун и в списъците на десетки козметични салони

„Той ще бъде по-добър от мен“: Даниел Радклиф за новия Хари Потър след първия трейлър

„Той ще бъде по-добър от мен“: Даниел Радклиф за новия Хари Потър след първия трейлър

Любопитно Преди 5 часа

Магията се завръща с гръм и трясък! HBO пусна първия трейлър на новия сериал за Хари Потър и обяви коледна премиера, а оригиналната звезда Даниел Радклиф развълнува милиони фенове с признанието, че новият малък актьор ще бъде по-добър от самия него

Спор между Русия и Румъния за мините в Черно море

Спор между Русия и Румъния за мините в Черно море

Свят Преди 6 часа

Румъния обвини Русия за мините, Москва отрича

,

Легендите на Белоградчик оживяват в „Изживей България”

Любопитно Преди 6 часа

Не пропускайте туристическата поредица в събота от 16:00 ч. по NOVA

Туск: Войната в Близкия изток ескалира в следващите дни

Туск: Войната в Близкия изток ескалира в следващите дни

Свят Преди 6 часа

Туск: Стабилизацията не е вероятна в идните дни

Ангел Попов в „Телеграфно подкастът“: Стотици купуват книжки през „верни хора“

Ангел Попов в „Телеграфно подкастът“: Стотици купуват книжки през „верни хора“

България Преди 6 часа

Бившият заместник-министър на транспорта посочи и схема за даване на рушвети от автошколи на проверяващи, за да не им съставят актове

„После ще...“: Кои са царете на отлагането в зодиака

„После ще...“: Кои са царете на отлагането в зодиака

Любопитно Преди 6 часа

Астролозите са класирали зодиите, от най-съвестните към онези, които отлагат всичко и постоянно. Вижте кой рискува да загуби време и как това се отразява на работата и личните цели

Китай подкрепи Пакистан за мирните преговори с Иран

Китай подкрепи Пакистан за мирните преговори с Иран

Свят Преди 6 часа

Ван И говори с пакистанския си колега Мохамад Ишак Дар

Неочакван момент: Кралица Камила „се бори“ за вниманието на Чарлз III (ВИДЕО)

Неочакван момент: Кралица Камила „се бори“ за вниманието на Чарлз III (ВИДЕО)

Любопитно Преди 7 часа

Кралица Камила бе уловена от камерите в многократни опити да привлече вниманието на крал Чарлз III по време на събитие, за да му покаже детайлна торта, която двамата по-късно се затрудниха да разрежат с меч