"Труд": Държавата не потърсила от ЧЕЗ 196 млн. лв.
Източник: Георги Димитров-Бруно, Vesti.bg

Държавата не потърсила от ЧЕЗ 196 млн. лв., пише "Труд".

Министрите на икономиката от кабинета "Борисов" може да се окажат "клиенти" на прокуратурата. Това стана ясно вчера, докато от обвинението представяха резултатите от проверката на енергийния сектор, започнала покрай протестите срещу високите сметки за ток.

Заради непотърсен дивидент от близо 196 млн. лв. за държавното участие в "ЧЕЗ Разпределение България" АД е образувано разследване за умишлена безстопанственост за периода 2011 - 2012 г. срещу неизвестни виновни длъжностни лица от ведомството, съобщи зам. главният прокурор Борислав Сарафов.

"Прокуратурата се отчете с 5 безнадеждни дела за тока", е озаглавен коментарът на "Сега".

С прибързани и хаотични обвинения прокуратурата се опита да ограничи щетите за правителството на ГЕРБ, което падна след острото социално брожение заради високите сметки за ток.

Вместо то да понесе отговорност за годините на безхаберно управление в сектора, опитът за туширане на напрежението сред потребителите превърна в обекти на наказателно преследване частното електроразпределително предприятие ЧЕЗ, Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) и Националната електрическа компания (НЕК), която също се контролира от управляващите.

По отношение на ЕВН и Енерго Про прокуратурата не е открила престъпления.

Срещу длъжностни лица са образувани пет разследвания за безстопанственост и престъпления по служба - едни от най-трудно доказуемите обвинения в практиката на българския съд. Засега производствата са срещу неизвестни лица. Единственият, споменат поименно от главния прокурор Сотир Цацаров, е бившият шеф на НЕК Михаил Андонов заради сключване на неизгодни договори.

Бюлетината подгони метър, пише "Монитор".

В общата интегрална бюлетина ще бъдат изписани наименованията на поне 44 партии и коалиции. Все още обаче не се знае колко ще са безпартийните кандидати във всеки от избирателните райони, съобщиха вчера от ЦИК. Очаква се за всеки включил се в надпреварата да се отделят по 2 см от дължината на листата, което практически означава, че размерът й ще достигне минимум 88 см.

За сравнение, във вота през 2009 г. се включиха 20 формации, като на 2 от тях регистрацията впоследствие бе отменена. Тогава бюлетината, която бе сгъната на три, не надхвърли половин метър.

И посолствата дирят 371 столетници, пише "Труд".

Дипломатическите представителства в чужбина ще трябва да се включат в "издирването"  на над 370 столетници, чиито следи се губят.

Това стана ясно след заседанието на служебното правителство.

Липсата на тези хора се установи при сравняването на базите данни на Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" (ГРАО) и Националния осигурителен институт (НОИ). В избирателните списъци от ядрения референдум през януари, чието изготвяне е задължение на ГРАО, фигурират над 650 лица на възраст над 100 години и около 60 души на над 110 години.

За вота - македонци назаем, пише "Стандарт".

Комшии може да решат вота в Кюстендилско. Стотици македонци и сърби с двойно гражданство "изскочиха" от избирателните списъци за предсрочните избори на 12 май.

Само в секция №30 в кюстендилското училище "Даскал Димитров" право на глас имат 400 от съседите ни. По списък гласоподавателите там са малко над 1000. С следващата 31-ва секция пък са вписани македонците, чиято хазяйка Верка Георгиева се прочу по време на местните избори като истинска Майка Тереза. Тя бе "подслонила" в дома си почти 400 гости. 

БСП издига боксьор, стрелец и издател, пише "Труд".

"Аз съм на тази маса, защото ми писна да се чувствам в плен в собствената си родина. Станишев не просто открехна завесата за гласа на гражданското общество, а е отворил цял портал за него", каза първият издател на "Плейбой" у нас Мартин Захариев.

Макар че е участвал в издигането на Бойко Борисов за кмет на София, Захариев никога не е бил член на ГЕРБ.

Последни скандали за листите в БСП, коментира "24 часа".

Няколко размествания бяха направени в червените листи на пленума във вторник. Обсъждането на кандидатдепутатските списъци било бурно и продължило почти до 21 ч.

Красимир Премянов е бил изваден от листата в Хасково, след като там било премахнато мястото на коалиционните партньори заради малкото мандати. След остър протест от страна на Кирил Добрев били разменени вторите места на коалиционните партньори в София-област и Враца. Минчо Минчев бил предвиден за Софийско. Приехме Корнелия Нинова, но и вторият да не е от областта, при това да е Минчев - приемам това като лична обида, защото той е писал толкова много текстове срещу баща ми, обявил Добрев.

"Карат С" осъди София за 200 000 лв., съобщава "Труд".

Столичната община е осъдена да плати 200 000 лв. на частния оператор на линии от градския транспорт "Карат С", научи "Труд". Превозвачът е поискал сумата като компенсация за това, че цената, която кметството му плаща за возене на километър по линия №59, не е актуализирана от 2008 г. Според договора стойността трябва да се коригира по инфлационния индекс.

Решението на градския съд вече е обжалвано от юристите на кметството. Но общинари коментираха притеснени, че е възможно да започнат серия от дела, тъй като цените на превоза и по останалите линии не били актуализирани. Три частни фирми обслужват 28 маршрута в столицата.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
14 бебета починаха при пожар в болница в Исламабад, Пакистан

„Вратата беше заключена“: Шок след пожара, убил 14 бебета в Пакистан

Свят Преди 2 минути

Пожарът е избухнал в климатично устройство на третия етаж в отделението за майчина и детска грижа в PIMS, една от основните държавни болници в Исламабад. Само едно от 15-те налични бебета е било спасено

„Чистка няма“: заяви здравният министър

„Чистка няма“: заяви здравният министър

България Преди 26 минути

Ивкова коментира и оставката на главния държавен здравен инспектор

НСИ: Плащаме повече за храна при почивка у нас, отколкото зад граница

НСИ: Плащаме повече за храна при почивка у нас, отколкото зад граница

България Преди 1 час

Най-много са пътували българските граждани на възраст 45 - 64 години - 502.0 хил., или 38.2% от всички пътували лица

Ваня Запрянова

Ваня Запрянова: Сезонът на шампионите ме зове!

Любопитно Преди 1 час

Ваня Запрянова ще се завърне на Арената с една единствена цел - победата

Кендъл Дженър и Джейкъб Елорди

Кендъл Дженър и Джейкъб Елорди уловени в гореща прегръдка в Лондон

Любопитно Преди 1 час

Моделът Кендъл Дженър и актьорът Джейкъб Елорди засилиха слуховете за връзката си с поредица от романтични срещи в британската столица. Двамата демонстрираха все по-голяма близост пред папараците, преди да се завърнат в САЩ

Червен код за опасност от пожари в Гърция: Ето кои райони са застрашени

Червен код за опасност от пожари в Гърция: Ето кои райони са застрашени

Свят Преди 1 час

Най-високата степен на тревога е обявена за Йонийските острови заради много висок риск от възникване и разпространение на горски пожари

От едностайна хижа без ток и вода до световната сцена: Невероятният живот на Доли Партън

От едностайна хижа без ток и вода до световната сцена: Невероятният живот на Доли Партън

Любопитно Преди 1 час

Музикалната икона Доли Партън оставя след себе си не само забележителна кариера като певица, актриса и филантроп, но и вдъхновяваща история за успеха. Тя израства в бедност, заедно с 11 братя и сестри, в малка планинска хижа в Тенеси

Рокади в ръководствата на „Булгартрансгаз“ и „Газов хъб Балкан“

Рокади в ръководствата на „Булгартрансгаз“ и „Газов хъб Балкан“

България Преди 2 часа

Кирил Равначки поема газопреносния оператор, а Владимир Малинов застава начело на Съвета на директорите на „Газов хъб Балкан“

Унищожиха 833 кг канабис при полицейски акции в Сандански и Петрич

Унищожиха 833 кг канабис при полицейски акции в Сандански и Петрич

България Преди 2 часа

Наркотичните растения са били отглеждани в ниви и обезлесен участък. По случаите са образувани досъдебни производства

<p>Доц.&nbsp;Ангел Кунчев подаде оставка</p>

Доц. Ангел Кунчев подаде оставка като главен държавен здравен инспектор

България Преди 2 часа

Той посочва две причини за решението си - навършване на пенсионна възраст и несъгласие с подготвяната реформа в държавния здравен контрол

Алия

„Не харесвам този самолет“: Разкриха подробности от последните минути на Алия 25 години след смъртта ѝ

Свят Преди 2 часа

25 години след трагичната смърт на Принцесата на R&B Алия, бившият ѝ приятел Деймън Даш разкрива последните съобщения, които е получил от нея. Певицата е имала лошо предчувствие за самолета, но е решила да се качи, за да довърши работата си

Правителството на Унгария обяви Русия за "заплаха"

Правителството на Унгария обяви Русия за "заплаха"

Свят Преди 2 часа

Кабинетът на Петер Мадяр заяви подкрепа за суверенитета на Украйна и осъди руската военна агресия

Откриха нов фрагмент от дрон с взривен заряд на плаж в Румъния

Откриха нов фрагмент от дрон с взривен заряд на плаж в Румъния

Свят Преди 2 часа

Частта е намерена между шезлонгите в курорта Олимп и е била обезвредена чрез контролирана детонация

Семейството на Доли Партън разкри плановете за погребението ѝ и последното ѝ желание

Семейството на Доли Партън разкри плановете за погребението ѝ и последното ѝ желание

Свят Преди 2 часа

Милиони фенове по целия свят скърбят за кончината на кънтри иконата Доли Партън, която почина на 80-годишна възраст след битка с рака. Близките ѝ разкриха подробности около последното ѝ сбогуване, трогателната ѝ молба и къде ще почива вечно

Камион блъсна и уби жена на пешеходна пътека във Варна

Камион блъсна и уби жена на пешеходна пътека във Варна

България Преди 3 часа

Произшествието е станало на булевард „Трети март“