Болниците започнаха да връщат и спешните пациенти, информира "Стандарт". За това алармира конфедералният секретар на КТ "Подкрепа" Евгени Душков.
Той присъства на среща за здравната реформа между шефовете на университетските болници, министър Анна-Мария Борисова, депутати от ГЕРБ и синдикати. "
Анна-Мария Борисова призна, че е изгребала всичките пари, за да може да покрие разходите за спешността, за хемодиализата и т. н. Вече средства няма", обясни Душков.
Невиждан хаос и нищета в болниците, твърди кардиохирургът проф. Александър Чирков пред "Труд".
Болниците са превърнати в комерсиални структури, които само търсят печалба, без да предлагат медицинско обслужване на най-високо професионално и хуманно ниво.
Правителството трябва да се освободи от спонтанните си лутания, да бъде създадена лекарска камара и заедно с БЛС тя да се подеме здравната реформа", е категоричен проф. Чирков.БСП държи - вот за здравеопазването, уточнява "Труд". "ГЕРБ промениха изцяло философията на здравноосигурителния модел като практически одържавиха НЗОК.
Такъв мутант няма как да съществува", заяви д-р Евгений Желев, посочвайки, че в момента здравната система е между социално-либералния модел, какъвто е в цяла Европа и държавния, както е било преди 20 години.
"Сега" обявява, че правителството отлага две ключови реформи - пенсионната и образователната.
Единият закон дори не е готов, а по другия предстои поредното експертно обсъждане.
Темата е развита и от "Труд" с представянето на проекта за по-лек вариант за пенсиониране на миньори, металурзи, химици и всички работещи в първа и втора категория труд, разработен от депутати от ГЕРБ, синдикалисти от КТ "Подкрепа" и социалният министър Тотю Младенов.
Георги Петров, проф. по икономика, представя своя анализ в "Дневник" под заглавие: "Лъжливите реформи в социалната сфера".
В предизборната си програма ГЕРБ предвиждаше да извърши либерални реформи в пенсионната и здравноосигурителната система с отчитане на личните материални интереси на гражданите и пазарния характер на икономиката.
Обявените досега варианти за тях не променят същността на сегашните социални системи и не решават проблемите им.
"Сега" пише на първа страница: "България задлъжнява с бесни темпове - нови 5 млрд. лв. са заложени в проектобюджета за 2011 г."
Правителството възнамерява да увеличи държавния дълг с близо 50% до края на 2011 г.
От сегашните 9,8 млрд. лв. той може да стигне рекордните 14 млрд. лв. според проекта за бюджет 2011 г.
Ако към тази сума се прибави и размерът на новите държавни гаранции за кредити през 2011 г., които са около 800 млн. лв., за година и половина задълженията на държавата ще нараснат с около 5 млрд. лв., т. е. с 50%.
Малко грозде - лошо вино, но добра ракия, съобщава "24 часа". Гроздето е по-малко и по-лошо от миналата година. А "Труд" уточнява, че най- потърпевши от това развитие са биопроизводителите. Затова и вината от реколта 2010 няма да се запомнят.
Качеството сега е далеч по-ниско. Родното винарство е сред най-потърпевшият от кризата бизнеси. Вътрешният пазар е ограничен и поема между 10-20% от производството на родни вина. Износът на вина през 2009 г. пък се е свил с 38,5%.
Повторно поевтиняване на българското вино вещаят от Изпълнителната агенция по лозата и виното. Цените веднъж са се сринали с 30%, тъй като складовете са задръстени с качествени миналогодишни реколти.
В анализ за "Труд" Кеворк Кеворкян разгръща евфимистичните вариантите на думите: "циганин/ром". "Никой вече не смее да произнесе думата "циганин".
Произведоха ги в роми, дадоха им този статут на измамното, фалшивото приличие, направиха ги нещо друго, но на думи - и сметнаха, че това им е предостатъчно.
Проблемът е решен - Млък!, да не си посмял да ги наричаш цигани, макар те самите така да се наричат помежду си. Вече са роми и могат да оскотяват до крайна циганска степен", заключава журналистът.
Премиерът Бойко Борисов е сигурен, че можем да храним света с пустеещите си земи, отразява "24 часа" идеята на министър-председателя за привличане на инвестиции за производството на екологична земеделска продукция и храни, обсъдена с представители на 7 еврейски организации в Ню Йорк.
В отговор на въпрос при срещата с представители на българската общност, премиерът разясни, че по визовите ограничения се работи заедно с Полша и Унгария, а надеждата за директни полети от София до САЩ е обвързана с катарските и кувейтските авиолинии.
В интервю за "24 часа" Александър Цветков, министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията, обяснява, че основният замисъл на републиканската схема за автобусните превози е да се обособи приоритетно една главна транспортна мрежа, останалите да се съобразят с нея и да има синхрон на разписанията.
Голямата транспортна мрежа е между градовете с над 30 хил. жители. Превозите от малкия до големия град, независимо дали е 30- хиляден или едномилионна София, отиват в областната схема. И тя трябва да бъде съобразена с републиканската и няма никакви пречки от по-малките градове до големите да има директни линии", заключава министърът.
Строителният бизнес ще разчита на държавни поръчки на стойност около 5 милиарда лева през 2011 г., пише "Земя". изграждането на магистрали имало феноменален ефект за икономиката според министър Плевнелиев.
Темата на "Пари" коментира реализирането на евросубсидиите и разминаването в степента на информираността на българите за средствата от ЕС, въпреки похарчените за осведомяването им пари.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!