Николай Михайлов: Протестът ни е вял, но тлее гняв
Николай Михайлов   
Източник: Архив на Vesti.bg

- През 2011 г. имаше и избори, и стачки, и напрежение, и обещания, и "Футболист на годината"... Какви са поуките - за хората, за властта, за опозицията? Кое ще запомним и кое ще забравим, д-р Михайлов?

- Над всичко е изумителната дарба на премиера да омагьосва населението и да дисквалифицира противниците. Нацията е във властта на голям демагогски талант. Само силно изгладняване може да опропасти фамозния му рейтинг, или пък някоя непредвидима, чудовищна глупост. Нямам предвид това, което говори, защото каквото и да каже, ще си остане невредим.

Като постижения откроявам финансовата стабилност и феноменалните успехи на бистришкия футболен клуб.

- Светът се променя - Арабската пролет, "Окупирай Уолстрийт", протестите в Русия - нещо немислимо до неотдавна. Тук не се вижда значителен опит за промени - така ли е и защо?

- Протестите са спонтанни, но и дирижирани. Арабската пролет събаря авторитарните режими с респектираща последователност. В процеса, както стана ясно, участваме и ние като оръжейни износители. Експортираме свобода под егидата на НАТО. Симпатична повинност. Бедата е, че Арабската пролет заприличва на зима, на свобода към шериата. Да не излезе, че сме отглеждали талибани.

Разпадът на Русия е стара атлантическа идея, вълненията там не се дължат единствено на възхитителното свободолюбие на руската интелигенция. Руската мечка трябва да придобие вид на декоративна панда и статут на суровинен донор. Това се цели.

"Окупирай Уолстрийт" е символичен удар в монетарното сърце на Америка, в светая светих на виртуалния капитализъм. Кикотът на свръхбогатите се преживявава като нетърпим. Дотам, че Уорън Бъфет се потресе. Наричат това лява реакция, но тя не е нито лява, нито дясна, а нормална. Възниква глобална култура на възмущението.

Нашите протести са строго синдикални, нищо отвлечено. За повече нямаме морална сила и въображение. Но тлее гняв...

... Росен Плевнелиев е сладур на трона. Едва сдържа добротата си, за да не прерасне в танц. До изборите ще функционира като протеза на Борисов, нататък ще видим. Някой трябва да го посъветва да придобие тежест. Не важност, а сериозност. Иначе ще развие кариера на "перце", на нещо летливо и несъстоятелно.

Георги Първанов ще изобразява ляв консерватор, етатист и родолюбец. Черкува се на Рождество, престоя дълго на крака като атонски подвижник, на една крачка от екстаза. Набожността на атеистите прави отрадно впечатление, изумителното им лицемерие респектира. И окуражава висшия клир.

Перспективата на Първанов е да свири втора цигулка в БСП или да води окопна война със Станишев. Ще прави и двете...
--------------------------------
Цялото интервю на Лилия Цачева с Николай Михайлов четете в trud.bg
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Откриха мъртъв директора на телевизия „Алсат-М“ в Скопие

Откриха мъртъв директора на телевизия „Алсат-М“ в Скопие

Свят Преди 3 минути

38-годишният Лирим Хайредини е намерен с наранявания по тялото край търговски център в центъра на Скопие

Съдят земеделец за опит за измама с близо 350 000 евро евросредства

Съдят земеделец за опит за измама с близо 350 000 евро евросредства

България Преди 20 минути

Схемата е била разкрита преди сумата да бъде изплатена

IAB България представя AdEx 2025 – водещото проучване за дигиталния рекламен пазар у нас

IAB България представя AdEx 2025 – водещото проучване за дигиталния рекламен пазар у нас

България Преди 56 минути

Резултатите за инвестициите, тенденциите и развитието на пазара ще бъдат представени на 16 септември 2026 г. в София

Къде отиват парите ви? 10 коварни разхода, които изяждат бюджета ви

Къде отиват парите ви? 10 коварни разхода, които изяждат бюджета ви

Любопитно Преди 1 час

Заплатата ви все още дори не е имала време да „престои“ в сметката ви, а вие вече се чудите къде са отишли част от парите

След взривовете в склада за боеприпаси: Прокуратурата влезе на оглед в „ЕМКО“

След взривовете в склада за боеприпаси: Прокуратурата влезе на оглед в „ЕМКО“

България Преди 1 час

На място са следователи от следствен отдел, както и вещи лица и експерти

<p>&bdquo;Като кокаин&ldquo;: Започна делото срещу &bdquo;Мета&ldquo; за дизайна на Facebook и Instagram</p>

Започна федералното дело срещу „Мета“ за дизайна на Facebook и Instagram

Свят Преди 1 час

Четири американски щата обвиняват компанията, че дизайнът на платформите ѝ насърчава зависимост у непълнолетните и допринася за проблеми с психичното здраве.

Ерлинг Холанд

Ликът на Ерлинг Холанд се появи върху пратка с кокаин в Еквадор

Свят Преди 1 час

Еквадорската полиция откри 370 пакета с наркотик, обозначени с изображения на норвежката футболна звезда

Легендарното имение на Елизабет Тейлър се възражда: Зад кулисите на грандиозен проект за милиони

Легендарното имение на Елизабет Тейлър се възражда: Зад кулисите на грандиозен проект за милиони

Любопитно Преди 1 час

Легендарното имение на Елизабет Тейлър в Бел Еър се реставрира и разширява с инвестиция от над 62 милиона долара. Проектът запазва оригиналните стаи на актрисата, но добавя СПА център, подвижен покрив и подземни конструкции

Разкриха защо Тръмп се е измъкнал инкогнито от Анкара

Разкриха защо Тръмп се е измъкнал инкогнито от Анкара

Свят Преди 1 час

Американското разузнаване засича пряка заплаха за живота на президента, което налага той да изостави Air Force One и да излети с военен самолет

<p>Почина бивш министър на правосъдието</p>

Почина бившият правосъден министър Антон Станков

България Преди 1 час

Юристът е издъхнал във ВМА след кратко боледуване. Той беше министър на правосъдието в правителството на Симеон Сакскобургготски

Нови правила за заплатите на болничните шефове

Нови правила за заплатите на болничните шефове

България Преди 1 час

МЗ свали тавана на заплатите за шефове на държавни болници: Спестяват се над 2,2 млн. евро

<p>Кой е Джош Кушнер, милиардерът, който току-що купи &bdquo;Лейкърс&ldquo;?</p>

Бившият шеф на Disney купува „Лейкърс“ за умопомрачителните 12,5 млрд. долара

Свят Преди 1 час

Бившият шеф на Disney Боб Айгър и инвестиционният предприемач Джош Къшнър са договорили сделката за един от най-известните отбори в NBA

<p>Нина Добрев изненада с нова прическа</p>

Промяна до неузнаваемост: Нина Добрев стана блондинка

Любопитно Преди 2 часа

Актрисата Нина Добрев изненада феновете с руса коса за ролята си на светската красавица Пайпър в новата романтична комедия „It Happened One Summer“. Филмът е адаптация по бестселър на New York Times и в момента се заснема интензивно в Ню Йорк

Снимката е илюстративна

Отказа да абортира въпреки искането на родителите: Сурогатна майка роди, но съдът ѝ забрани да вижда бебето

Свят Преди 2 часа

Маккена Уест избяга в Тексас, за да спаси детето с тежка сърдечна малформация, но след раждането не ѝ бе позволено дори да го прегърне