След като предложи един милион евро за този, който ще докаже, че Самуил е македонски цар, Божидар Димитров сега предложи на премиера Никола Груевски да издигне паметници на още шестима български царе - хан Кубер, хан Крум, княз Борис Първи, цар Роман, цар Иван Владислав и цар Константин Асен Тих, пише днес македонският в. "Вечер".
Изданието посочва, че междувременно в Гърция са се смирили за издигането на паметниците, но "в България се разгорещиха".
"Нито един сериозен историк не се поддава на подобни провокации, но това е подигравка с българската история. Поради детското си поведение, Македония може да загуби кандидатския статут за ЕС", заявили неназовани източници от България.
За разлика от Гърция, пише вестникът, официалните власти в България не реагираха за паметниците.
Цитирана е говорителят на българското външно министерство Весела Чернева, която заявява, че няма да се предприема никаква дипломатическа активност.
"България не е безучастна по отношение на спора за името между Македония и Гърция. Президентът Георги Първанов предупреди, че име с географско определение може да предизвика недоволство сред българското население, тъй като инициира териториални претенции", коментира "Вечер".
За мен е необяснимо не само защо българската политическа класа, а и българската интелигенция не реагира адекватно на това, което се случва в Скопие с паметниците и историческите личности, коментира днес в интервю за Агенция "Фокус" доц. Пламен Павлов, преподавател във Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий" и водещ на телевизионното предаване "Час по България" на телевизия СКАТ.
Според него реакциите са "най-често от млади хора, честни, непредубедени, емоционални, докато аз не видях официална реакция на БАН, на Института за исторически изследвания, където имам много приятели".
"Българската наука има един друг подход - да смята, че това са несериозни въпроси, че те изначално противоречат на историческата истина и здравия разум и не бива да им се отговаря. Категорично мога да възразя, че на тези спекулации трябва да се реагира", каза доц. Павлов.
Според него българската интелигенция и българските историци трябва да заемат своето място и към тези въпроси да се подхожда много сериозно, "защото само с шеги и закачки няма как да мине".
"Категорично трябва да се възрази на кражбата на история. Ние сме закъснели с може би половин век в това отношение", каза Пламен Павлов и посочи като пример присвояването на Гоце Делчев, на Даме Груев, на Вапцаров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!