Доган: Предадеш ли ме, ще те обеся
Източник: Георги Димитров-Бруно, Vesti.bg
Ве ещото заглавие на "Труд" е обвързано с изборите: "Предадеш ли ме, ще те обеся!", думи на Доган, отправени към негов кандидат кмет. Тази публична заплаха визира кмета на Доспат Пламен Айвазов. Думите са изречени пред пълна зала избиратели.

За ежедневника Росен Плевнелиев, кандидат за президент на ГЕРБ, споделя, че Кунева и Калфин са едното лице на монетата. "Калфин досега не отправи нито една критика към Меглена Кунева, а Кунева от три месеца прави кампания и нито веднъж не е критикувала Калфин".

"България харчи малко за здраве и просвета и много за околна среда", съобщава "Сега". В повечето страни в ЕС общите бюджетни разходи, отнесени към брутния вътрешен продукт, са пораснали значително през 2009 и 2010 г., обяви Евростат.

България заедно с Естония и Литва е сред държавите, които са свили харченето
. Държавата ни харчи малко за здраве и образование, но е сред лидерите по разходи за опазване на околната среда. Изненадващо страната ни се нарежда сред тези, които дават най-сериозна част от бюджетите си за екология и благоустройство - като се започне от инвестиции във ВиК мрежата и се стигне до уличното осветление. С Англия отреждаме по 2.6% от БВП за подобряване на околната среда.

"По-зелени" са само Кипър, Ирландия и Франция с над 3%. Нашата страна, Естония и Румъния са и с най-нисък процент на правителствените разходи - около 40% от БВП.

"Новинар" цитира д-р Константин Тренчев, председател на КТ "Подкрепа": Очаква ни тежка инфлация". Планираното поскъпване на дизела, керосина, природния газ и метана ще доведе до по-голяма инфлация. Синдикалният лидер обясни, че към момента инфлацията се задържа ниска, защото хората нямат пари, с които да пазаруват.

По думите му това, че се увеличават спестяванията в банките, не е факт, който трябва да ни радва. Когато държавата върви надолу, а инфлацията е нулева, има логични процеси, които обуславят това.

Почти половината от пълнолетните българи смятат увеличението на минималната работна заплата от 240 на 270 лв. за незначително, пише  "Класа". Мнозинството от българите са на мнение, че реален ръст на работната заплата може да има едва когато тя мине прага от 400 лв. Средната спомената сума за желана минимална заплата е 438 лв., или малко над 200 евро. На въпроса, дали увеличение до желаната стойност е реално постижимо, точно половината от българите отговарят положително.

"180 хил. лв. губят софиянци от кражби на шахти. Годишно от улиците на столицата изчезват по 110 хил. кг чугун", обявява "Дума". Причината - кражбите на шахти. Според електронното издание "Медиапул" това струва на софиянци около 180 хил. на година, а крадците, които продават шахтите на вторични суровини, се облагодетелстват с не повече от 50 хил. лв.

Според общината през последните 3 години кражбите са зачестили, като броят им е надхвърлил 2000. "Софийска вода", която отговаря за шахтите, разположени по средата на пътното платно, годишно подменя около 700 капаци. Така общо около 1400 капаци на шахти изчезват от софийските улици всяка година. Средно една чугунена решетка тежи около 50 кг, а подменяните от "Софийска вода" са по стотина килограма.

След отказа от "Белене" ще купуваме ток от Турция
, твърди "Дума". "Ситуацията в областта на енергетиката у нас става все по-критична", заяви в Стара Загора народният представител от "Коалиция за България" и ексминистър Петър Димитров. Той е на мнение, че с приказките за два нови блока в ТЕЦ "Марица изток-2" управляващите признават, че няма да има АЕЦ "Белене". Димитров предложи на министъра на икономиката Трайчо Трайков да разпъне палатка на границата с Турция и да не се прибира в София, докато не осигури алтернативни количества.Той напомни, че през 2017 и 2019 г. изтичат сроковете за ползването на мощностите в АЕЦ "Козлодуй" и от руските проектанти зависи дали те ще бъдат удължени. От думите му стана ясно, че за последните две години са закрити над 370 хил. работни места, а напускането на италианската ЕНЕЛ от България е истински срам за правителството.

"МВР получи още 10 млн. лв. за Шенген"
, пише "Дневник" . Правителството е отпуснало още 9.7 млн. лв. на МВР за неотложни мерки за присъединяване на България към Шенген. Най-голямото перо е доставката и монтирането на скенери на граничните пунктове за откриване на укриващи се хора в камиони. Това ще струва над 5.9 млн. лв.

С други 2.1 млн. лв. ще се построят временни бази за хеликоптери на морската и западната сухопътна граница. С около четвърт милион лева ще се купят прожектори, акумулаторни батерии, зарядни устройства, стоп-палки, бинокли, щурмови палки и ленти за принудително спиране на коли и камиони за гранично-полицейските наряди.

"Хилядарка за фалшива дипломна работа", известява "Монитор". По празници разработките се продават с 10% отстъпка. По поръчка излизат двойно по-скъпо. Срещу 1500 лв. студенти се снабдяват с готови теми за държавен изпит. Дипломните работи пък се харчат в порядъка на 35-1000 лв. Въпреки кризата бизнесът с научния труд се превръща в машина за пари, а пазарната конкуренция става все по-изострена. Разработките за Софийския университет например са едни, а за УНСС - други.

"Силен наказателен вот може да обърка изборните сметки", пише "Сега". Кандидатът за президент на ГЕРБ Росен Плевнелиев води във всички проучвания на социологическите агенции, но не е изключено в крайна сметка победата му да бъде поставена под съмнение заради силен наказателен вот. За такъв вот може да способства умората и разочарованието на избирателите, липсата на условия за обективна информираност и желание за промяна. Сред факторите, които биха повлияли на вота на хората, са икономическата криза, събитията в Катуница, които може да доведат до етнически вот, и силно спадналото доверие към институциите.

"Двойката Плевнелиев - Попова води много убедително", казва Мира Радева от МБМД. Живко Георгиев от "Галъп интернешънъл" смята, че има достатъчно големи предпоставки за протестен и наказателен вот, който да доведе до развитието на други сюжети. Той смята, че Плевнелиев се радва на подкрепа в рамките на електоралния таван на ГЕРБ, докато Калфин, особено след като за негов вицепрезидент беше номиниран Стефан Данаилов, бележи ръст. Георгиев смята, че Кунева губи, защото има по-труден достъп до медии и няма зад себе си структури, които да я подпомагат.

За "24 часа" Меглена Кунева казва: "Да сложим край на монопола на ГЕРБ и БСП във властта. Ако получа доверието на хората, ще поведа битка с монополите, сега премиерът ги бие само на карти", категорична е Кунева.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
МВР на Северна Македония: Издирваме извършителя на нападението срещу българското посолство

МВР на Северна Македония: Издирваме извършителя на нападението срещу българското посолство

Свят Преди 6 часа

Полицията ще работи по установяване на мотивите за вандалския акт

Изпращат още стотици полицаи в Минесота след протестите

Изпращат още стотици полицаи в Минесота след протестите

Свят Преди 6 часа

Този уикенд в цялата страна бяха планирани над 1000 прояви в знак на протест срещу усилията на федералното правителство за депортиране на нелегални имигранти и срещу извършеното в сряда убийството на 37-годишната Рене Гуд.

Броят на убитите при протестите в Иран надхвърли 500

Броят на убитите при протестите в Иран надхвърли 500

Свят Преди 8 часа

"Хюман Райтс Активистс" съобщиха днес, че за две седмици демонстрации са загинали 538 души - 490 демонстранти и 48 служители на силите за сигурност

Нападение над българското посолство в Скопие (СНИМКИ)

Нападение над българското посолство в Скопие (СНИМКИ)

Свят Преди 10 часа

Ведомството го определя като недопустимо посегателство срещу статута на дипломатическата мисия

Терзиев към софиянци: Ще реша проблема с боклука, колкото и да не вярват критиците

Терзиев към софиянци: Ще реша проблема с боклука, колкото и да не вярват критиците

България Преди 10 часа

Терзиев се извини на столичани за създадените неудобства и призна, че не е приятно гражданите да виждат подобни гледки пред домовете си

Загинал и ранени при тежка катастрофа на пътя Разград-Попово

Загинал и ранени при тежка катастрофа на пътя Разград-Попово

България Преди 10 часа

Инцидентът между двете леки коли с разградска регистрация е станал около 16.30 часа

Силни ветрове и торнадо в Гърция причиниха щети, спряха фериботи и преобърнаха самолети

Силни ветрове и торнадо в Гърция причиниха щети, спряха фериботи и преобърнаха самолети

Свят Преди 11 часа

В Западна Гърция силна градушка удари град Патра на полуостров Пелопонес, а в крайбрежния град Рио морето буквално излезе на брега

Почина Ерих фон Даникен – теоретикът на извънземните

Почина Ерих фон Даникен – теоретикът на извънземните

Свят Преди 11 часа

Сред неговите най-известни твърдения е, че пирамидите в Египет са построени с помощта на същества от друга планета

Зеленски обвини Русия в целенасочен терор над украинците

Зеленски обвини Русия в целенасочен терор над украинците

Свят Преди 12 часа

Той написа в социалните мрежи, че през изминалата седмица руската армия е използвала срещу Украйна около 1100 дрона, 890 управляеми бомби и 50 ракети от различни видове

Тръмп призова Куба да приеме "сделка, преди да е станало твърде късно"

Тръмп призова Куба да приеме "сделка, преди да е станало твърде късно"

Свят Преди 12 часа

Тръмп добави, че в тази страна, обхваната от тежка криза, "изглежда, всичко се разпада"

Лекари от "Пирогов" се борят за живота на 200-килограмов пациент

Лекари от "Пирогов" се борят за живота на 200-килограмов пациент

България Преди 12 часа

Освен наднормено тегло, той има извънредно тежко чернодробно увреждане, остър токсичен хепатит и напреднали последици от продължително обездвижване

Задържаха помощник на Нетаняху за възпрепятстване на разследване

Задържаха помощник на Нетаняху за възпрепятстване на разследване

Свят Преди 12 часа

Полицията не назова името на задържания, но израелски медии съобщиха, че става дума за Цахи Браверман – настоящ началник на кабинета на Нетаняху

Турският актьор Джан Яман е освободен от ареста

Турският актьор Джан Яман е освободен от ареста

Свят Преди 13 часа

Джан Яман бе задържан с още 6 души

Южна Корея ще разследва твърденията на Пхенян за нарушено въздушно пространство

Южна Корея ще разследва твърденията на Пхенян за нарушено въздушно пространство

Свят Преди 13 часа

Южнокорейската Служба за национална сигурност каза, че правителството планира да разгледа последния инцидент с дрона заедно с военните и полицията, а резултатите ще бъдат докладвани незабавно

Иранският президент обвини САЩ и Израел в подклаждане на размирици

Иранският президент обвини САЩ и Израел в подклаждане на размирици

Свят Преди 13 часа

До изказването му се стига на фона на демонстрации, които заливат улиците на Ислямската република през последните седмици

"Да изхвърлим боклука": Граждани протестираха на ул. "Московска"

"Да изхвърлим боклука": Граждани протестираха на ул. "Московска"

България Преди 14 часа

Участниците поставиха чували с боклук на улицата пред сградата на Общината