"24 часа": Пловдив отказва да върне панагюрското злато на НИМ
"24 часа": Пловдив отказва да върне панагюрското злато на НИМ   
Източник: Георги Димитров, Нетинфо
Пловдив отказва да върне панагюрското злато на НИМ, пише днес в. "24 часа". Точно в 11,15 часа вчера - 08.10.2010 г. - Панагюрското съкровище влезе в обновения археологически музей на Пловдив.

"Най-бляскавата находка в държавата е изнесена от НИМ нелегално и в нарушение на закона, а директорката Цветана Кьосева се е доверила на пловдивския си колега", заяви пред "24 часа" Божидар Димитров.

След като научил за преместването на съкровището, той се обадил на наследничката си и я предупредил да се готви за тежко наказание.

Пловдивският кмет Славчо Атанасов обаче смята, че съкровището принадлежи на Пловдив и трябва да се съхранява в местния музей.

"Когато не е по изложби, неговото място е в Пловдив. Ако се опитат да ни го вземат, не го препоръчвам", заяви той.

Отровите от аварията в Унгария няма да стигнат Дунав, съобщава "24 часа", цитирайки унгарския премиер Виктор Орбан, който е на еднодневно посещение в София по покана на българския си колега Бойко Борисов. Екоминистърът Нона Караджова потвърди, че се извършва непрекъснат мониторинг на качеството на водите на Дунав.

"Труд" продължава темата, информирайки за предложената от българска страна екопомощ на Унгария за справяне с разлива на отровния червен шлам след аварията в алуминиевия завод.

Темата на "Труд" представя подходите на комисията "Кушлев" при доказване на придобити от незаконна дейност доходи и имоти. Тежестта за това ще се стоварва върху проверяваните граждани, а не както сега това е задължение на държавните органи.

Ще се проверява и имуществото на всички граждани, ако имат акт за митническо нарушение или конфликт на интереси. По закона ще бъдат проверявани за доходи и имоти всички политици, министри, депутати, магистрати, кметове и др.

Комисията ще обследва съответствието между стойността на имането и доходите, а разликата ще се отнема.

Обявиха ни за данъчен рай, съобщава "24 часа". България е в челната десетка страни в света с най-ниска ефективната ставка на подоходния данък и осигурителни вноски за 2010 г.Това сочи изследване на KPMG, цитирано от Investor.bg.

За да са съпоставими данните, за база е взет годишен доход от 100 000 долара. Класацията е направена като изчисления каква част от годишните приходи на жител се прибират от държавата като данък и осигуровки.

По тази методика общата данъчна тежест на преките данъци у нас е 12%. В Швейцария е 15%. В Хърватия, Швеция, Япония - над 50%. Единствено Хонконг, данъчни убежища като Бахамските острови с пряко облагане от 2%, както и страни - износителки на петрол, като Саудитска Арабия са преди нас в класацията.

Холдинг "Пътища" обяви, че ще построи "Тракия", пише "Труд". Строителството на магистралата в участъка Ямбол - Карнобат няма да пострада от фалита на "Мостстрой", каза ръководителят на Сдружение "Тракия IV" Иван Иванов. Консорциумът е с водещ партньор "Холдинг Пътища" АД. Проектът ще бъде изпълнен в срок и с необходимото качество.

Анализ на "Труд" обобщава, че премиерът се нуждае от съвети, но няма кой да му ги даде. Лансират се идеи, медиите започват да ги обсъждат, но още преди мастилото да е изсъхнало, министри или лично премиерът обявяват, че решението ще бъде точно обратното.

Липсва екип, практически няма колективен орган - Министерски съвет, който трябва да обсъжда проблеми и да взема решения. Другият колективен орган, който е длъжен да генерира политики - партийното ръководство на ГЕРБ, не изглежда да прелива от сиво вещество. Затова управлението следва метода: проба-грешка, констатира анализът.

В унисон "Капитал" твърди, че има ляв завой в политиката на ГЕРБ. Поредната доза непредсказуемост в икономическата визия на правителството още повече ще влоши бизнес средата.

Липсата на предвидимост и постоянната смяна на позициите в един момент започва да се превръща в нещо като данък непостоянство за бизнеса, по-страшен дори от високия ДДС. Затова този път премиерът трябва да държи на дадените обещания. Цената на всяко ново забавяне или отлагане в крайна сметка ще бъде платена и от него. А тя е политическа забрава.

В анализ на "24 часа" Валери Найденов коментира новите поправки в Семейния кодекс, пародирайки тезите на промените в него. "В България настъпва женско царство. Феминокрацията изрови томахавката. Според най-новите бродерии върху Семейния кодекс съпругата ви ще може без вашето съгласие да продаде семейния ви апартамент, докато вие невинно си пиете ракията. Стига, разбира се, да сте женен."

В интервю за "24 часа" Константин Пенчев, новият омбудсман, споделя, че хората трябва да знаят, че има една институция, която работи за тях - омбудсманът - важен и необходим за всяка демокрация. "Говорейки за корупция в съда си създадох много и силни врагове. Повече няма да критикувам магистратурата, вече не съм част от нея", заяви г-н Пенчев.

Бившият турски премиер Месут Йълмаз е сигурен, че Европа ще моли Турция да влезе в Евросъюза, казва той за "Труд". "Осите на света" вече се изместват от запад на изток. Заедно с тях и тези на Турция - също, тя преосмисля досегашните си ценности.

Мисля, че в бъдеще не толкова Турция ще се нуждае от ЕС, колкото ЕС от Турция. Обратното важеше от 60-те до 90-те години на ХХ век. В бъдеще Европа ще бъде тази, която ще настоява да приеме Турция, тъй като ще има жизненоважната нужда от нея. След като си отидат настоящите европейски лидери, ще се преосмисли и отношението към Турция, то ще стане по-прагматично.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Фон дер Лайен се обади на Тръмп и Зеленски след атаката на Русия

Фон дер Лайен се обади на Тръмп и Зеленски след атаката на Русия

Свят Преди 39 минути

Фон дер Лайен: Путин трябва да дойде на масата за преговори

Пожар пламна в "Национален парк Рила"

Пожар пламна в "Национален парк Рила"

България Преди 1 час

За утре се мобилизират екипи от още два паркови участъка

<p>Навроцки спира помощите за украинци</p>

"Полша на първо място": Навроцки спира помощите за украинци

Свят Преди 3 часа

Полският президент Карол Навроцки наложи вето срещу удължаването на помощите за украинските бежанци

Две деца ограбиха шофьор на такси в Петрич

Две деца ограбиха шофьор на такси в Петрич

България Преди 3 часа

Въпреки положените усилия, шофьорът не успял да им се противопостави

Двама мъже бяха публично бити с пръчки за прегръдки и целувки в Индонезия

Двама мъже бяха публично бити с пръчки за прегръдки и целувки в Индонезия

Свят Преди 3 часа

В Ачех законът позволява до 100 удара за морални „престъпления“ — сред тях хомосексуални отношения

Повдигнаха обвинения на Никола Николов - Паскал

Повдигнаха обвинения на Никола Николов - Паскал

България Преди 4 часа

Николов е дал кратки обяснения пред разследващите

Оставиха в ареста учителя, задържан за секс със седмокласничка

Оставиха в ареста учителя, задържан за секс със седмокласничка

България Преди 4 часа

Той е бивш футболист и има дете на 2 години и половина

“Не съм създадена да следвам шаблон”: Мона разкрива личната си трансформация в The Voice Cast

“Не съм създадена да следвам шаблон”: Мона разкрива личната си трансформация в The Voice Cast

Любопитно Преди 4 часа

По време на разговора, Мона разказа и за един труден, но повратен момент в живота ѝ – време, в което се е чувствала изгубен

Хайди Клум и дъщеря ѝ събраха погледите във Венеция с дръзки рокли (СНИМКИ)

Хайди Клум и дъщеря ѝ събраха погледите във Венеция с дръзки рокли (СНИМКИ)

Любопитно Преди 4 часа

52-годишният супермодел и 21-годишната Лени избраха специално изработени рокли с корсет

Ето кога Република Сръбска ще избере нов президент

Ето кога Република Сръбска ще избере нов президент

Свят Преди 5 часа

ЦИК взе това решение, след като преди това отмени мандата на Милорад Додик

Унгария санкционира украински командир заради удари по руски петролопровод

Унгария санкционира украински командир заради удари по руски петролопровод

Свят Преди 5 часа

Киев предупреди, че ще предприеме "огледални действия", наричайки хода "безсрамен"

Обвиниха служител на ЦГМ за побой

Обвиниха служител на ЦГМ за побой

България Преди 5 часа

Обвиняемият е привлечен, че е действал в качеството на длъжностно лице

<p>Хари се връща в Лондон на годишнината от смъртта на кралицата</p>

Принц Хари се връща в Лондон за наградите WellChild и годишнината от смъртта на кралицата

Любопитно Преди 5 часа

Това ще бъде първото му посещение във Великобритания от април, когато той се яви на съдебно заседание в Лондон

Огромен секс скандал разтърсва Турция

Огромен секс скандал разтърсва Турция

Свят Преди 5 часа

Обвиненията включват няколко известни личности, което накара институциите да прекъснат връзките си с тях и да започнат вътрешни разследвания

,

Южна Корея забранява мобилните телефони в класните стаи

Свят Преди 6 часа

Забраната ще влезе в сила през март следващата година

Ракетната надпревара между Индия и Пакистан се разгаря, но Китай също е на мушка

Ракетната надпревара между Индия и Пакистан се разгаря, но Китай също е на мушка

Свят Преди 6 часа

Индия обяви успешното изпитание на междуконтиненталната балистична ракета Agni-V от тестов полигон в Одиса