Лекари очакват нови проблеми с парите за здраве
Източник: ЕПА/БГНЕС

Б олниците ще разполагат едва с около 70% от бюджетите си в следващите месеци, прогнозират лекари. Според болнични шефове основна причина била липсата на прозрачност в разпределението на средствата, предаде NovaNews.bg.

Медиците недоволстват и срещу политиката на Българския лекарски съюз (БЛС). Настояват браншовата организация да оттегли подписите си от договорите с НЗОК.

Лекарският съюз свиква извънреден събор утре във Варна, на който ще се решава дали да започне масови протести на 15 май.

Лекари обаче настояват на събора да не се поставят организационни въпроси, а да се вземат конкретни решения за задълбочаващите се проблеми в системата.

"Болниците трябва да бъдат готови средно между 25 и 30% от дейността, която отчитат, да не се заплаща, което ги въведе в много лоша ситуация. Те не трябва да плащат на свои договорни партньори, някои дори няма да плащат пълния размер на месечното възнаграждения на персонала си”, обясни шефът на болницата "Св. Иван Рилски” д-р Дечо Дечев.

"Препоръките към Лекарския съюз са да не върви след събитията, а да улови пулса на здравеопазването. В крайна сметка те трябва да застанат и да кажат, че искат прозрачност, да знаят за какво се харчат парите”, заяви бившият здравен министър д-р Стефан Константинов.

"Част от делегатите на предстоящия събор ще предложат актуализация на Националния рамков договор в частта за финансиране на болничната помощ, защото в момента НЗОК взема решения, а БЛС мълчи“, каза д-р Андрей Кехайов - делегат на събора и бивш председател на съсловната организация, предаде БНР.

"С тези действия и бездействия Лекарският съюз води към унищожаване на организацията и е необходима обективна преоценка за участието ни в здравната система. Дали ръководството ще има смелост да си оттегли подписите, защото очевидно те са участвали в подписването на нещо, което не беше споделено на Събора“, допълва Кехайов.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Ел Менчо

Хапчета, изгнили ягоди и олтар: Какво откриха в любовното гнездо на „Ел Менчо“

Свят Преди 8 минути

Картелният бос беше застрелян зад укритието при засада, организирана от специалните части на мексиканската армия, хвърляйки страната в смут. Разузнавателните служби успели да го локализират, след като установили, че една от любовниците му живее в усамотения курортен комплекс

Разкриха опит за измама с екстеншъни за 15 000 евро

Разкриха опит за измама с екстеншъни за 15 000 евро

България Преди 25 минути

Пратка от Виетнам, декларирана като синтетични треси, се оказа естествена човешка коса. Стоката е задържана, а срещу вносителя ще бъде съставен акт за митническа измама

<p>Андрей Гюров разговаря с новите областни управители, какво обсъдиха</p>

Андрей Гюров към новите областни управители: Очаквам честни и прозрачни избори

България Преди 36 минути

Служебният премиер настоя за безпристрастност, добра координация и професионална организация на предсрочния вот през април, като защити решението за смяната на 28 областни управители.

Котка в кухнята и замразена храна в новия епизод на „Кошмари в кухнята“

Котка в кухнята и замразена храна в новия епизод на „Кошмари в кухнята“

Любопитно Преди 42 минути

Шеф Манчев в опит да спаси рок ресторант в Севлиево в петък от 20:00 ч.

Протести в подкрепа на Палестина помрачиха премиерата на „Писък 7“

Протести в подкрепа на Палестина помрачиха премиерата на „Писък 7“

Свят Преди 51 минути

Напрежението ескалира повече от две години след като Мелиса Барера бе отстранена от „Писък 7“ заради свои публикации в социалните мрежи

<p>Обясниха причината за вдигането на падналия турски изтребител F-16</p>

Падналият турски изтребител F-16 е бил вдигнат заради неидентифицирана радарна следа

Свят Преди 51 минути

При инцидента на място загина пилотът, управлявал машината

Русия атакува енергийния сектор на Украйна

Русия атакува енергийния сектор на Украйна

Свят Преди 1 час

Зеленски съобщи за десетки ранени, включително деца, и щети в осем области след мащабни руски удари по газова и електрическа инфраструктура

Турист загина при инцидент извън ски пистите в Банско

Турист загина при инцидент извън ски пистите в Банско

България Преди 1 час

При пристигането на екипи от Планинска спасителна служба – Банско и Спешна помощ е констатирано, че мъжът е починал

Android скоро няма да е операционна система

Android скоро няма да е операционна система

Технологии Преди 1 час

Google обяви, че започва мащабна трансформация на мобилната платформа Android, като тя ще се превърне в интелигентна система. Това означава, че ще разчита много повече на изкуствен интелект и няма да е просто място за приложения

Кралски братя - бившият принц Андрю и крал Чарлз

Досиетата „Епстийн“: Финансистът педофил сочи с пръст крал Чарлз

Свят Преди 1 час

Нови разкрития от архивите на Министерството на правосъдието на САЩ: Какво е написал Джефри Епстийн в деня, в който принц Андрю загуби всичко?

Скандалът „Епстийн“: Семейството на Стивън Хокинг защити името на покойния физик

Скандалът „Епстийн“: Семейството на Стивън Хокинг защити името на покойния физик

Свят Преди 1 час

Снимка на покойния британски физик се разпространи в интернет пространството, след като бе включена в последния пакет от документи, разсекретени в рамките на разследването на Министерството на правосъдието на САЩ срещу Епстийн

VW T Roc

VW T-Roc е принтер за 100-еврови банкноти (тест драйв)

Технологии Преди 1 час

Във времена, когато хечбекът все повече губи почва под краката си, не е изненада, че T-Roc пое щафетата от Golf като любим избор в компактния клас. А сега доводите за това са дори още повече

<p>Грипът отстъпва, но други респираторни вируси остават активни</p>

Експерти: Грипът в България намалява, но вирусите все още циркулират

България Преди 1 час

Пикът на грипната вълна е преминал, но случаите на грип, варицела, скарлатина и други респираторни инфекции продължават да засягат особено децата, предупреждават експертите

„Жената чудо“ Гал Гадот продава имението си в Малибу за двойно по-висока цена

„Жената чудо“ Гал Гадот продава имението си в Малибу за двойно по-висока цена

Любопитно Преди 1 час

Тя обяви елегантния си имот за 8,75 милиона долара – близо 4 милиона долара повече, отколкото е платила за апартамента на брега на океана само преди пет години