28

П ремиерът Бойко Борисов съобщи, че се отпускат пари за купуване на машини за гласуване, а парламентът трябва да реши дали на вота догодина ще се гласува само машинно или и с бюлетина.

"Отпускаме средства за машинно гласуване, макар че не съм убеден, че това ще реши нещо. Това се говори от много време и не искам върху правителството да тегне съмнение, че не желаем. Ще похарчим много пари, не съм убеден с това, че ще се реши нещо. Възлагам на Томислав Дончев и ЦИК да го направят", заяви Бойко Борисов в началото на редовното правителствено заседание.

„Да похарчим няколко десетки милиона и да видим какви ще са резултатите. Парламентът трябва да уточни ще се дублират ли машинното и хартиено гласуване. Това са близо 13 000 машини", допълни той.

За мен е глупост да поддържаме две паралелни системи за гласуване, това прави изборите извънредно скъпи, коментира вицепремиерът Томислав Дончев по време на редовното правителствено заседание.

„Вече се работи. Всяка избирателна секция ще има машина за гласуване. Трябва да има минимум 15 000 броя машини, за да има и резервни. Има нужда от прецизиране на законодателството“, добави той.

Президентът Румен Радев нееднократно се обявява за промяна в изборното законодателство и въвеждане на машинно гласуване и критикува кабинета, че не е заделил средства за купуване на машините. На пресконференцията в края на януари Румен Радев се обяви за "възстановяване на доверието в изборния процес чрез своевременни и рационални законови промени - 100 % машинно гласуване с цел елиминиране на недействителните бюлетини, грешките и машинациите в броенето и оформянето на резултатите, чрез ограничаване на купения и контролиран вот".

Скандал на върха, ГЕРБ: Радев не е поканил Борисов

Машинното гласуване бе въведено за първи път на изборите за евродепутати миналата година в 3000 секции. След вота ЦИК отчете, че машинното гласуване е неоправдано скъпо и неефективно - само 27,7% от избирателите в секциите с машинно гласуване са го използвали, а 72,3% са предпочели хартиената бюлетина. През лятото по предложение на ГЕРБ отпадна използването на машини за местния вот, като от управляващата партия посочиха, че "машините се оказаха скъпоструващ експеримент, скъпоструващи играчки".

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Коментари 28
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

28 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

МВФ одобри заем за Украйна на стойност 15,6 млрд. долара

МВФ одобри заем за Украйна на стойност 15,6 млрд. долара

Свят Преди 33 минути

Целта е следвоенно възстановяване и подпомагане на пътя на Украйна към присъединяване към ЕС

Русия отхвърли обвиненията срещу Путин за отвличане на деца

Русия отхвърли обвиненията срещу Путин за отвличане на деца

Свят Преди 1 час

Небензя: Говорим за евакуация от военна зона

Наградите за иновации на ФБТИК бяха раздадени за четвърти път

Наградите за иновации на ФБТИК бяха раздадени за четвърти път

Любопитно Преди 2 часа

Пет различни състава на жури оцениха проектите и избраха лауреатите

Донев: Българските избиратели не трябва да се притесняват за сигурността си

Донев: Българските избиратели не трябва да се притесняват за сигурността си

Избори 2023 Преди 3 часа

В деня на самия вот органите на МВР ще осъществяват охрана на съответните секционни избирателни комисии

.

НАТО забранява TikTok на служителите си

Свят Преди 5 часа

Главният изпълнителен директор на TikTok подчерта пред американските законодатели по-рано този месец, че компанията е напълно независима от Пекин

<p>WSJ поиска САЩ да обявят руския посланик за персона нон грата</p>

„Уолстрийт джърнъл” поиска САЩ да обявят руския посланик за персона нон грата

Свят Преди 5 часа

Русия е квалифицирала случая с Гершкович като секретен

"Никой не е над закона": Демократите в САЩ реагираха на обвиненията срещу Тръмп

"Никой не е над закона": Демократите в САЩ реагираха на обвиненията срещу Тръмп

Свят Преди 5 часа

Всеки има право на съдебен процес, за да докаже невинността си, написа в Twitter Нанси Пелоси

Дензъл Уошингтън

Дензъл Уошингтън ще участва в „Гладиатор 2“

Любопитно Преди 5 часа

За съжаление, каквато и да е ролята му, все още се пази в тайна

еврозона

Инфлацията в еврозоната отчете спад

Свят Преди 5 часа

Спадът през март беше по-голям от очакванията на анализаторите, но цените на хранителните продукти продължиха да растат.

Осъдиха полицая, хванат с мигранти на АМ „Тракия”

Осъдиха полицая, хванат с мигранти на АМ „Тракия”

България Преди 5 часа

В буса, шофиран от Денислав Борисов, бяха открити 31 бежанци

Крал Чарлз III и Камила заминаха за Хамбург с влак

Крал Чарлз III и Камила заминаха за Хамбург с влак

Свят Преди 5 часа

В Хамбург монархът и кралицата консорт Камила ще се поклонят пред паметника, посветен на операция "Киндертранспорт"

Това е новата стратегия на Русия за външна политика

Това е новата стратегия на Русия за външна политика

Свят Преди 6 часа

Путин заяви, че официално е приел новия документ от 42 страници

хиперзвукова ракета

Япония спира изстрелването на всички свои ракети носители

Свят Преди 6 часа

За почти 20 години ДЖАКСА направи повече от 50 успешни поредни изстрелвания

<p>Земетресение с магнитуд&nbsp;5,3&nbsp;в Чили</p>

Земетресение с магнитуд 5,3 бе регистрирано в Чили

Свят Преди 6 часа

Епицентърът на труса е бил на 72 км северно от град Талтал с население от около 10 хиляди души

Русия: Тази идея е много опасна

Русия: Тази идея е много опасна

Свят Преди 6 часа

Песков: По темата за Украйна нищо не се променя: специалната военна операция продължава

<p>Амбициите на Китай все повече тревожат Европа</p>

Фон дер Лайен призова за нова стратегия към Китай

Свят Преди 6 часа

Страната се разпростира на всички континенти и световни институции, а амбициите ѝ са още по-големи, заяви председателката на ЕК