П редседателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер потвърди днес отново решимостта на комисията да прекрати до 2019 г. наблюдението над България по механизма за сътрудничество и проверка. Юнкер направи това изявление на съвместна пресконференция с президента Росен Плевнелиев след срещата между двамата.
Председателят на ЕК поздрави с "Добре дошъл!" на български език държавния глава. Юнкер съобщи, че това е всичко, което знае на български, но ще научи повече заради предстоящото си в следващите месеци посещение у нас.
"Икономическата ситуация в България не е лесна, защото няма растеж. Средният растеж е по-голям от предишната година, а България е сред държавите–членки с най-нисък публичен дълг", каза още Юнкер.
Президентът Плевнелиев е на двудневно посещение в Белгия. Той ще има среща днес и с председателя на Европейския съвет Доналд Туск, а вечерта ще бъде приет от краля на Белгия Филип. В петък българският държавен глава ще участва в конференция на Центъра за изучаване на европейската политика.
"Уверих Жан-Клод Юнкер, че 2015 ще бъде година на реформи и стабилност в България.
Уверих го също, че по отношение на Шенген се справя достойно, по отношение на механизма за сътрудничество имаме ясен план за действие и сме убедени, че към края на текущата година България ще се придвижи много напред. Благодарих за доброто партньорство, за разбирането и за изключителната съвместна работа”, заяви Плевнелиев срещата.
Българският президент специално спомена наличието на ясна заявка и амбиции за реформи в сектор „Правосъдие”, в българската пенсионна система, в здравеопазването, в сигурността.
„Обсъдихме ситуацията в Западните Балкани, Украинската криза и общото ни желание за мир. Поздравих президента на ЕК за идеята за Европейски енергиен съюз. България е голям подръжник и сме готови с първи проекти и идеи за това как Европейският енергиен съюз да намери своите измерения и като регионален съюз в района на Югоизточна Европа”, каза още Росен Плевнелиев.
„Искаме да интегрираме нашите мрежи, да интегрираме нашите оператори, искаме да имаме много повече прозрачност в договарянето и в доставките на различни видове енергийни ресурси”, допълни държавният глава.
„Това, което много ни харесва в стратегията е, че тя получи своя фокус върху Югоизточна Европа. Тя посочи, че всяка една държава членка на ЕС има минимум три независими източника на доставки на енергийни ресурси, включително и на газ”, каза още Плевнелиев.
„Тогава, когато ние постигнем истинска диверсификация и либерализация, тогава ще имаме и пазарни цени.
Това е голямата визия – енергията да не бъде оръжие, а да бъде една елементарна стока за търгуване на пазарни цени и разбира се, за да постигнем тази цел трябва да имаме различни възможности за доставка и пълна свързаност на мрежите. Двигателят на Европейския енергиен съюз ще промени изцяло Югоизточна Европа, обещавам Ви го. Той променя манталитета на политиците и променя и предпоставките за конкурентоспособност”, отбеляза българският президент.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!