Държавата не подкрепя идеята да изплаща първите три дни болнични
Източник: БГНЕС

Т емата за изплащането на първите три дни болнични е на дневен ред. На този етап обаче държавата не подкрепя това тя да ги изплаща. Това заяви министърът на труда и социалната политика Деница Сачева, цитирана от БТА.

По думите ѝ причина за това е "работа в условия на ограничен бюджет при зададени приоритети". 

Мами ли българинът с фалшиви болнични? Държавата предприема мерки

Сачева поясни, че преминаването на изплащането на първите три дни болнични към НОИ би струвало около 200 милиона лева годишно.

Тя коментира темата преди поредната лекция от цикъла MASTЕRCLASS WORK 4.0 пред учащите във Военна академия "Г. С. Раковски", организирана от КНСБ. 
Следващата седмица предстои заседание на НСТС по темата за болничните и ограничаването на злоупотребите с тях. 

"Изборът е дали искаме да инвестираме тези 200 милиона в конкретни политики, или да ги инвестираме в болнични", заяви министърът. 

Здраве "на промоция": Разходите за лекарства в България са необичайно високи

Увеличаването на разходите на бюджета за такъв тип плащания би трябвало да постави и въпрос откъде ще дойдат приходите, дали сме съгласни да увеличаваме разходите на бюджета, като същевременно увеличаваме данъците, допълни още министърът.
 
"Ако ние се борим с това, че има фалшиви болнични, че хората взимат болнични без да имат нужда от тях, че лекарите ги изписват без нужда, или пък работодателите по някакъв начин злоупотребяват с тях, не виждам как мярката с прехвърлянето на плащането от работодателите към държавата ще реши проблемите със злоупотребите", коментира Сачева.

Министър Сачева обясни защо пенсиите в България не скачат с 40%

Във връзка с разследването на фирмите, източвали системата на НОИ с фалшиви болнични, Сачева посочи, че са дадени различни сигнали в прокуратурата, но се чакат окончателните резултати от проверките. 

Според нея е необходимо да има по-добра информационна свързаност между здравната система и работодателите, така че работодателите да получават бързо информация за това, когато техен служител е в болнични. 

Според министъра по темата за болничните трябва основно да се работи върху контрола и превенцията. Повечето мерки, които се очаква да бъдат обсъдени и одобрени от НСТС, са свързани с повишаване на контрола и взаимодействието между МЗ, НОИ и службите по трудова медицина. 

Лекар за напрежението в сектора: Ще настъпи несъществуващ конфликт

Едно от исканията е да има представители на национално представените организации на работодатели и синдикати в комисиите, когато трябва да се извършат по-сериозни проверки, каза Сачева.

Президентът на КНСБ Пламен Димитров обаче коментира, че не трябва да има фиксация по темата за болничните и отбеляза, че в проектоспоразумението между синдикати и работодатели има 40 мерки, предложени на държавата, като темата за болничните е само една от тях и тя е обвързана с всички останали.

Бизнесът и синдикатите имат становище по зелената сделка, връщането на данъка на хората с ниски доходи. Баланс в исканията имало, но накрая някой трябвало да го плати и този някой бил финансовият министър.

Социалният министър Деница Сачева определи реакцията на лекарите по темата като нормална, тъй като и тя била на мнение, че не трябва да се слага акцент само върху медицинските лица, които издават фалшиви болнични.

Очаква се в Националния съвет за тристранно сътрудничество да бъде получен доклад от комисиите.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Жена е в критично състояние след тежка катастрофа във Великотърновско

Жена е в критично състояние след тежка катастрофа във Великотърновско

България Преди 2 минути

Инцидентът е станал в района на кръстовището за село Обединение

Кенеди-младши разкри тревожни данни за възрастта, на която децата навлизат в пубертета

Кенеди-младши разкри тревожни данни за възрастта, на която децата навлизат в пубертета

Свят Преди 8 минути

Робърт Ф. Кенеди-младши разкри тревожни данни относно възрастта, на която децата навлизат в пубертета

Reuters: ООН обмисля мащабна реформа

Reuters: ООН обмисля мащабна реформа

Свят Преди 1 час

Меморандумът съдържа редица предложения, които, ако бъдат приети, ще представляват най-големите промени от десетилетия насам

Празник е! Имен ден имат...

Празник е! Имен ден имат...

Любопитно Преди 1 час

На 2 май почитаме паметта на равноапостолния княз свети Борис-Михаил и на свети Атанасий Велики

Шофьор помете колчета на бул. "Черни връх" в София

Шофьор помете колчета на бул. "Черни връх" в София

България Преди 1 час

Отказал е да даде проба за алкохол и наркотици

"Хамас" с готовност да се откаже от властта?

"Хамас" с готовност да се откаже от властта?

Свят Преди 1 час

Кой би могъл да управлява занапред ивицата Газа?

Сателит ще “претегли” въглерода в тропическите гори

Сателит ще “претегли” въглерода в тропическите гори

Свят Преди 1 час

Радарна мисия от Космоса ще помогне на учените да разберат по-добре колко въглерод съхраняват "белите дробове на Земята"

<p>Шефът на пловдивската митница остава за постоянно в ареста</p>

Шефът на пловдивската митница Мирослав Беляшки остава за постоянно в ареста

България Преди 1 час

Той бе задържан при специализирана полицейска операция в сряда

Заместник-кметът на столичния район "Оборище" Стоян Михалев подава оставка

Заместник-кметът на столичния район "Оборище" Стоян Михалев подава оставка

България Преди 2 часа

Той беше назначен на поста заради договорена партийна квота

Разединени американски щати: Какво прави Тръмп с Америка

Разединени американски щати: Какво прави Тръмп с Америка

Свят Преди 3 часа

За 100-те дни от втория президентски мандат на Доналд Тръмп американската политика се промени изключително много - на 180 градуса

"Последният шанс на човечеството": Учените, които живеят на ледник

"Последният шанс на човечеството": Учените, които живеят на ледник

Свят Преди 3 часа

Научни екипи от Чили анализират тревожния ускорен разпад на ледовете

Икона на княз Борис

2 май: Умира един от най-забележителните български владетели

Любопитно Преди 3 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

<p>Времето в петък: Топло, но с изненади ☀️🌧️</p>

Топло, но с изненади в петък: Слънце, а след това дъжд с гръмотевици ☀️🌧️

България Преди 3 часа

Максималните температури ще бъдат между 21° и 26°, в София - около 21°

AI не пести време, а създава повече работа на хората

AI не пести време, а създава повече работа на хората

Технологии Преди 3 часа

Просто те вършат други задачи, показва проучване