Над 2 млн. дни са натрупаните отпуски в държавната администрация, е записано в доклад, подготвен от финансовия министър Симеон Дянков и разгледан на днешното правителствено заседание, съобщи БНР.
Държавната администрация има да взема общо 2 166 699 дни отпуск, което прави 5 936 години и това ако всеки ден в годината се води работен.
Почти 12 млн. лева са разходите на държавните чиновници за джиесеми през миналата година.
Увеличили са се разходите за външни консултанти, а събираемостта на глобите е ниска, пише още в доклада.
77 хил. чиновници разполагат с над 78 хил. мобилни телефона. Така на практика се оказва, че някои са с по два.
През 2010 г. парите за външни експерти почти са се удвоили. Миналата година за консултанти са дадени над 19 млн. лева при 9 млн. през 2009 г.
Все по-често се заобикалят конкурсите за назначаване на служители като се използва възможността новоназначените да се водят по заместване, сочи докладът.
Заплатата в държавния сектор е средно 661 лева като за една година се е увеличила с около 2%. 57 администрации са вдигнали заплатите за сметка на намаляване броя на числеността на чиновниците.
Около 21% от заетите в администрацията взимат повече, отколкото през 2009 г.
Отделно от това се дават пари и под формата на допълнително материално стимулиране. Иначе от наложените глоби и санкции за над 132 милиона лева през миналата година са събрани едва 41 милиона.
За да се увеличи събираемостта се предлага да се отказват други административни услуги като издаване на документи например на онези, които дължат пари, както и да се извършва обществено-полезен труд.
За стимулиране на чиновниците пък има предложение да се командироват в чужбина.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!