ББР и ЕСО с ключова програма за оптимизиране на разходите за електрическа енергия на публични потребители
Източник: ББР

Б ългарската банка за развитие (ББР) и Електроенергийният системен оператор (ЕСО) започват съвместна програма с ключова роля за енергийната независимост на публични организации и предприятия. Двете институции обединяват усилия за повишаване на енергийната ефективност, намаляване на разходите за електрическа енергия на публичните субекти и повишаване на конкурентоспособността на бизнеса.

В присъствието на вицепремиера и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев и министъра на енергетиката Жечо Станков ББР, ЕСО, Асоциацията на организациите на българските работодатели и Националното сдружение на общините в Република България подписаха Меморандум за сътрудничество за реализиране на програмата за ускорено внедряване на ВЕИ върху обществени сгради.

Източник: ББР

“Правителството има амбиция да създаде най-голямата енергийна общност между местната власт и бизнеса. По този начин ще се намали финансовата тежест в сметките за електроенергия и ще се създадат условия за балансиране на системата по устойчив начин”, обясни министърът на енергетиката Жечо Станков.

“Тази мярка е шанс за българските предприятия. По-малко разходи за електроенергия на бизнеса директно означава по-висока конкурентоспособност. По-малко разходи за електроенергия на публичните институции означава повече разполагаеми средства, с които те да осъществяват своите политики за висококачествени услуги за гражданите и бизнеса“, заяви вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев.

Той добави, че българският бизнес е изправен пред предизвикателства, свързани с енергоинтензивността и благодари, че няколко институции с различен генезис са положили усилия да работят заедно. „Надявам се тази първа крачка с помощта на ББР да бъде продължена. За мен потенциалът е огромен“, каза още Дончев.

Новата програма на ББР и ЕСО предлага интегрирано решение за потребителите. То включва енергийно обследване на възможностите за изграждане на съоръжения за производство и съхранение на електрическа енергия, изграждане на съоръженията, присъединяване към електропреносната система и включване в енергийните общности. Въз основа на данните за енергопотреблението, ще бъде изготвена прогноза за положителния финансов резултат от внедряването на ВЕИ в краткосрочен и дългосрочен план.

Механизмът ще позволи на публичните субекти като училища, детски градини, болници, общини и други, както и на предприятия, да станат енергийно независими и да намалят разходите си за електрическа енергия. Сред основните предимства е фиксирането на цената на електроенергията за периода на изплащане на съоръженията. След изтичането му собствеността ще премине към потребителя, като по този начин ще се гарантира устойчивост на резултатите от инвестицията.

Програмата ще има висока екологична стойност и ще спомогне за активното участие на публични дружества в прехода към кръгова икономика. Чрез енергийните общности положителният икономически резултат от изграждане на съоръженията за производство и съхранение се разпростира и върху останалите членове на общността.

Инициативата на ЕСО и ББР ще способства разгръщането на енергийните общности, в рамките на които да бъде споделяна или съхранявана електроенергията, произведена от ВЕИ. Реализацията на дейностите по програмата ще подкрепи постигането на националните цели за екологична устойчивост и корпоративно отговорно управление.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Една коалиция е подала документи за предсрочните избори в ЦИК на първия ден

Една коалиция е подала документи за предсрочните избори в ЦИК на първия ден

България Преди 1 час

Крайният срок за подаване на заявление за регистрация в ЦИК е до 17:00 ч. на 4 март

61% от американците възприемат Тръмп като непредсказуем заради възрастта му

61% от американците възприемат Тръмп като непредсказуем заради възрастта му

Свят Преди 2 часа

Повечето американци смятат, че политическите ръководители на САЩ като цяло са твърде възрастни

Урсула фон дер Лайен: ЕС ще предостави 90 млрд. евро на Украйна по един или друг начин

Урсула фон дер Лайен: ЕС ще предостави 90 млрд. евро на Украйна по един или друг начин

Свят Преди 5 часа

Тя заяви това на брифинг в Киев, където пристигна по-рано днес заедно с други европейски лидери

Доставките на руски петрол по „Дружба“ до Унгария и Словакия ще бъдат възобновени

Доставките на руски петрол по „Дружба“ до Унгария и Словакия ще бъдат възобновени

Свят Преди 5 часа

Това съобщи словашкото министерство на икономиката

Четирима българи арестувани за трафик на хора и робски труд в Гърция

Четирима българи арестувани за трафик на хора и робски труд в Гърция

България Преди 6 часа

Разследването е започнало след телефонно обаждане за помощ от двама български мъже в района на Фарсала, в централна Гърция

Унищожиха невзривен боеприпас в Старозагорско

Унищожиха невзривен боеприпас в Старозагорско

България Преди 6 часа

Унищожаването на снаряда е извършено на учебен център "Люляк", при спазване на всички мерки за безопасност

Лидерите на Г-7 с непоколебима подкрепа за Украйна

Лидерите на Г-7 с непоколебима подкрепа за Украйна

Свят Преди 6 часа

Това е първата съвместна позиция на лидерите на Г-7 за Украйна след завръщането на Тръмп в Белия дом преди година

<p>Мъск провокира теории, че &bdquo;предстои нещо много лошо&ldquo; с коментар за Исус</p>

Илон Мъск провокира теории, че „предстои нещо много лошо“ с коментар за Исус

Свят Преди 6 часа

Признанието на милиардера, че споделя ученията на Христос, раздели мрежите — докато едни виждат духовно израстване, други подозират опит за прикриване на грандиозен скандал

<p>Мъж откри римска гробница в двора си в Свищов</p>

Неочаквана находка: Мъж откри римска гробница в двора си в Свищов

България Преди 7 часа

Тъй като и петте гроба са ограбени през Античността или в ново време, находките в тях са малобройни

<p>Зеленски показа бункера си от първите дни на войната</p>

„Тук казах – трябват ми боеприпаси, не превоз“: Зеленски показа бункера си от първите дни на войната

Свят Преди 7 часа

В обръщение по повод четвъртата годишнина от войната президентът на Украйна разкри мястото, откъдето е координирал първите действия след началото на руското нахлуване

Награда от 1 милион долара: Савана Гътри публикува трогателно видео

Награда от 1 милион долара: Савана Гътри публикува трогателно видео

Свят Преди 7 часа

Нанси Гътри е отвлечена посред нощ от дома си и все още няма и следа от нея, в случай, който шокира цяла Америка

<p>Планирали убийството на Вучич и семейството му</p>

Осуетиха план за убийството на Вучич и семейството му: Арести в Сърбия заради заговор за държавен преврат

Свят Преди 7 часа

Заподозрените са подготвяли насилствена промяна на конституционния ред чрез придобиване на оръжие и планирано покушение срещу най-висшите държавни органи в Сърбия

Путин обвини Украйна в опит за саботаж на мирните преговори

Путин обвини Украйна в опит за саботаж на мирните преговори

Свят Преди 7 часа

Държавният глава посочи, че терористичните атаки срещу Русия са се увеличили

БСП поиска оставките на Надежда Нейнски и Атанас Запрянов

БСП поиска оставките на Надежда Нейнски и Атанас Запрянов

България Преди 7 часа

Делегатите изразиха тревога от безотговорните изявления на министри от кабинетите на Росен Желязков и Андрей Гюров във връзка с възможното ангажиране на България в бъдещи военни действия

Божанов: Отхвърлянето на ветото върху Изборния кодекс може би е сделка

Божанов: Отхвърлянето на ветото върху Изборния кодекс може би е сделка

България Преди 8 часа

По думите му затова от БСП в комисия не са постъпили така, както беше казал новият им председател Крум Зарков

ЕС отива в Украйна с празни ръце - благодарение на Унгария

ЕС отива в Украйна с празни ръце - благодарение на Унгария

Свят Преди 8 часа

Унгария блокира санкциите и заема от 90 милиарда евро за Украйна в навечерието на годишнината от войната