ЦИК и СЕМ ще следят зорко в деня за размисъл
Мария Стоянова, СЕМ   
Източник: БГНЕС

К остинбродски сценарий е невъзможен, заяви зам.-председателят на ЦИК Мария Мусорлиева, след среща на ЦИК и СЕМ със служебния премиер.

Мусорлиева коментира, че и досега не е съвсем изяснен т. нар. "Костинбродски сценарий", но повтарянето или припомнянето му е невъзможно, защото по думите й "Изборният кодекс е заложил всичко важно да бъде печатано в БНБ, а се знае степента на сигурност на тази печатница".

Тя обясни, че ще бъдат предприети съществени

мерки за нарушаването на мълчанието в деня за размисъл,

което е било обсъдено и с премиера. Основната мярка ще бъде "превенция и нестимулиране на медии, които преди са отразявали по някакъв начин скрити социологически проучвания в деня за размисъл".

Съответните медии ще бъдат наказвани. ЦИК констатира нарушенията на медиите, а областната управа санкционира, допълни тя.

Мария Стоянова, член на СЕМ коментира, че случилото се около Костинброд е оставило дълбока следа. Надявам се, че всички ние си взехме поуките, така че да не се повтори, каза тя. По думите на Стоянова трябва да направят всичко възможно, така че да създадат не само впечатление, но и с действията им да стане ясно, че има ред и дисциплина по време на тези избори. СЕМ не може да изключи телевизиите в деня за размисъл и няма как да стане това и никой не иска да го направи, но ще засилим мониторинга в самия ден за размисъл, посочи Стоянова. Ако някой се изкуши да наруши правото на гражданите да останат сами със себе си и мислите си преди деня на вота, той ще бъде санкциониран, заплаши членът на СЕМ.

Тя добави, че партийните телевизии са голямо предизвикателство, СЕМ следи за тях, така че да не се допускат отклонения. Сред нещата, които са били обсъдени още на срещата, са и по-детайлни мерки за санкциониране на тези, които нарушават изборните правила.

Има медии, които не са спазили ангажимента си да публикуват тарифите си за платени изяви в предизборната кампания. Вероятно ЦИК ще разгледа този върпос, каза говорителят на ЦИК Цветозар Томов в интервю за БНР.

"По-активна ще бъде информационната кампания за изборите в чужбина. Има контакти с неправителствени организации в различни страни. Подготвят се брошурите и другите разяснителни средства за кампанията. Нещата вървят в доста по-задоволително темпо, отколкото предишния път. Дали ще се справим, ще прецените вие", каза Томов.

По думите му преференцията ще бъде по-различна, отколкото на европейските избори: "Хората трябва да разберат, че за разлика от изборите за европейски парламент,

при тези избори неполагането на преференциален вот ще бъде интерпретиран като вот в полза на водача на листата.

Така е в Изборния кодекс. Ако хората биха желали промяна в листата, да положат преференциален вот", посочи той.

По отношение на наблюдателите Томов коментира, че

е отказана регистрация на сдружението на "България без цензура" и на План БГ,

което отново се представлява от Николай Бареков.

"Вчера ЦИК отказа регистрация на едно сдружение заради политическа ангажираност на представляващите го и отхвърли проект за решение за регистрация на друго сдружение по същата причина. Така че в момента се мъчим да се поучим от резултатите с наблюдателите в предишните предизборни кампании и ЦИК поне с тези с действия показа, че се интересува по същество дали организацията, която иска да наблюдава изборите, се кани да прави това безпристрастно, свободно от политически предпочитания и подготвяйки хората да изпълняват това.

Всички знаят, че на предишните избори в много случаи не беше така. Аз лично бих призовал медиите да ни подкрепят в това отношение, защото смятам, че това ще е трудна борба, ще има обжалвания в съда. Нашата цел е да спазим духа на закона. Партиите и коалициите, участващи в изборите, имат възможност да регистрират свои застъпници и свои представители, които имат други функции и могат да изпълняват тези функции на защита на партийния интерес", каза той пред БНР.

- Жена, взех решение да спра пиенето! - Защо? И сега кой ще ми вика красавице?
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Папата с апел срещу военна инвазия на САЩ във Венецуела

Папата с апел срещу военна инвазия на САЩ във Венецуела

Свят Преди 1 час

Лъв XIV: Наистина вярвам, че е по-добре да се търсят начини за диалог, може би натиск

Въоръжен грабеж в Банско

Въоръжен грабеж в Банско

България Преди 2 часа

Извършителят на престъплението е на 24 години

OpenAI обяви „код червено“ за ChatGPT поради ожесточена конкуренция

OpenAI обяви „код червено“ за ChatGPT поради ожесточена конкуренция

Технологии Преди 3 часа

Това заяви изпълнителният директор на OpenAI Сам Олтман

<p>Мадуро готви Венецуела за партизанска война срещу САЩ</p>

Доклад: Мадуро готви Венецуела за партизанска война срещу САЩ

Свят Преди 3 часа

Вместо да се изправи в пряк сблъсък срещу нашествениците, Венецуела планира да осъществи партизанска съпротива и да сее хаос

Синът на Ел Чапо призна вината си по обвинения за наркотици в САЩ

Синът на Ел Чапо призна вината си по обвинения за наркотици в САЩ

Свят Преди 3 часа

Счита се, че картелът Синалоа е отговорен за изпращането на "огромни" количества фентанил към САЩ, където опиатът убива хиляди всяка година

Разкриха нови подробности за развода на Чанинг Тейтъм и Джена Дюан

Разкриха нови подробности за развода на Чанинг Тейтъм и Джена Дюан

Любопитно Преди 3 часа

Тейтъм и Дюан финализираха развода си през септември 2024 г., шест години след раздялата си

<p>Столичният&nbsp;инспекторат с равносметка&nbsp;за щетите след протеста в София</p>

Столичен инспекторат: Около 120 хил. лв. са щетите от снощните безредици

България Преди 4 часа

Над 20 квадрата тротоарна настилка е изкъртена

Вучич, извънредно: Сърбия остава без рафинерия

Вучич, извънредно: Сърбия остава без рафинерия

Свят Преди 4 часа

Запасите от горива в Сърбия са достатъчни до края на януари

Коледа в Белия дом: Мелания срещу Джил – чии украси блестят повече

Коледа в Белия дом: Мелания срещу Джил – чии украси блестят повече

Свят Преди 4 часа

Мелания Тръмп представи коледната украса на Белия дом за 2025 г. с тема „Домът е там, където е сърцето“, вдъхновена от 250-ата годишнина на САЩ и сравнявана широко с миналогодишната визия на Джил Байдън

<p>Сарафов е оттеглил жалбата за спрения избор на главен прокурор</p>

Борислав Сарафов е оттеглил жалбата пред ВАС за спрения избор на главен прокурор

България Преди 4 часа

В определението на съда не са посочени мотивите, с които Сарафов оттегля жалбата

<p>Невероятното дарение от милиони на Джеф Безос и Лорън Санчес</p>

Невероятното дарение от милиони, което Джеф Безос и Лорън Санчес направиха за добра кауза

Любопитно Преди 4 часа

Джеф Безос и Лорън Санчес даряват 102 милиона долара на 32 организации в САЩ в подкрепа на бездомни семейства, продължавайки филантропската си дейност само месеци след сватбата си

Любовницата на Робърт Ф. Кенеди-младши разкри тайните му: Наркотици, ФБР и еротична поезия

Любовницата на Робърт Ф. Кенеди-младши разкри тайните му: Наркотици, ФБР и еротична поезия

Свят Преди 4 часа

32-годишната Оливия Нузи пише в книгата си, че наследникът на фамилия Кенеди е искал тя да му роди дете

Обиски и арести на върха на ЕС, задържаха Федерика Могерини

Обиски и арести на върха на ЕС, задържаха Федерика Могерини

Свят Преди 4 часа

Прокуратурата уточнява, че в случая може да се установят измами, корупция, конфликт на интереси и нарушаване на професионалната тайна

о

Нито един милиметър: Целта на Путин за Украйна е ясна

Свят Преди 5 часа

При какви обстоятелства Владимир Путин би бил готов да направи отстъпки във войната срещу Украйна?

Катастрофа в центъра на София, кола помете заграждения и нахлу в пешеходна зона

Катастрофа в центъра на София, кола помете заграждения и нахлу в пешеходна зона

България Преди 5 часа

Колата е влязла в пешеходната зона, близо до изхода от метростанция "Сердика"