НАТО прекрати сътрудничеството с Русия
Андерс Фог Расмунсен   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Н АТО съобщи, че прекратява военното и цивилно сътрудничество с Русия заради украинската криза, съобщи организацията в съвместно комюнике, предаде Ройтерс.

"Решихме да прекратим цялото практическо цивилно и военно сътрудничество между НАТО и Русия. Нашият политически диалог в Съвета НАТО-Русия може да продължи на ниво посланици и по-високо, за да можем да обменяме възгледи, на първо място по тази криза", се казва в комюникето.

Външните министри на държавите членки на НАТО призоваха Москва "да предприеме незабавни стъпки...да се върне към придържане към международното право". Организацията съобщи, че засилва сътрудничеството си с Украйна чрез подкрепа за реформите в областта на отбраната и увеличаване на дейността на центъра за свръзка в Киев.

НАТО и Украйна публикуваха съвместно комюнике след среща на министрите им в Брюксел. Те посочват, че ще "задействат незабавни и по-дългосрочни мерки за засилване на способността на Украйна да гарантира собствената си сигурност". Алиансът призова Москва да намали броя на военните си в Крим на равнището преди кризата, да ги изтегли от базите им и да намали военната дейност по границата си с Украйна. 

Източник: ЕПА/БГНЕС

Генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен заяви по-рано днес, че по данни на пакта не се наблюдава изтегляне на руските войски от украинската граница.

Не мога да потвърдя, че се изтеглят, не виждаме такова нещо, посочи той в отговор на въпрос преди началото на двудневното заседание на външните министри от алианса в Брюксел.

Тези войски не допринасят за успокояване на обстановката по начин, по който би ни се искало.

Отново призовавам руснаците да се оттеглят, да се придържат към международното право и да започнат двустранен диалог, посочи Расмусен.

По неговите думи най-добрият път напред в украинската криза е политическият и дипломатическият диалог. Едва ли някой наистина би искал военен сблъсък в Европа.

Най-важно е светът да разбере, че сме напълно решени да предоставим ефективна защита на нашите съюзници, ще предприемем необходимите стъпки общата ни сигурност да бъде ефективна, заяви той.

Според него колкото повече Русия се намесва в Украйна, толкова повече ще се изолира, а НАТО ще реагира по съответния начин в двустранните отношения с Москва.

Руската агресия в Украйна поставя пред изпитание изобщо виждането за цялостна, свободна и мирна Европа, заяви Расмусен.

По неговите думи тези действия променят изцяло обстановката на сигурност на континента, като създават несигурност по границите на НАТО.

Готови и способни сме да се защитим от всяка заплаха, заяви Расмусен при откриването на двудневната среща. Основна тема на срещата са отношенията с Русия и Украйна.

Срещаме се във важен момент за евроатлантическата сигурност. Русия показа, че е готова да използва сила за прекрояването на границите и за очертаването на разделителни линии, добави Расмусен.

Той отбеляза, че подобни действия будят сериозна загриженост за онези, които искат свободна, мирна и обединена Европа. Това е сериозно предизвикателство, на което трябва да отговорим, посочи генералният секретар.

Расмусен заяви, че НАТО ще подкрепи Украйна и останалите източни партньори на пакта в техния свободен избор. Той допълни, че външните министри от алианса ще преоценят сътрудничеството си с Русия и ще потърсят начини за ускоряване на отношенията с източните партньори.

Убедени сме, че запазването на връзките с Русия е правилният път напред, но стъпките на Москва подкопаха основите на нашето сътрудничество и не можем да продължим, както досега, заяви Расмусен.

Германският канцлер Ангела Меркел също отбеляза, че съкращаването на руските войски по източната украинската граница, разпоредено от президента Владимир Путин,

не е достатъчно.

Според нея в района все още има прекалено много войници, предаде Ройтерс. „Ясно е, че това не е последната стъпка, която трябва да бъда предприета, защото концентрацията на войски по украинската граница е много висока“, каза тя на пресконференция.

В жест, който би намалил напрежението между Изтока и Запада, вчера Русия премести някои свои военни части по-далеч от границата с Украйна. САЩ окачествиха този ход като положителен знак, ако бъде потвърдено, че това е изтегляне, припомня информационната агенция.

Съединените щати пък ще разположат 600 войници от военноморските сили и определен брой военни самолети във военната база „Михаил Когълничану“ в окръг Констанца. Искането е въз основа на споразумението между двете страни и е одобрено от румънският президент Траян Бъсеску.

Същевременно

Русия предупреди Украйна да не се интегрира в НАТО

и заяви, че предишните опити на Киев да се приближи към отбранителния съюз са имали нежелателни последици, предаде Ройтерс. „Предишните опити доведоха до замразяване на руско-украинските политически контакти, до проблеми между НАТО и Русия и до разделение в украинското общество“, заяви руското външно министерство.

– Скъпи, чувствам се дебела. Кажи нещо мило! – Имаш прекрасно зрение...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Язовирната стена край русенското село Николово съхне, нивото падна с 15 см

Язовирната стена край русенското село Николово съхне, нивото падна с 15 см

България Преди 5 минути

„Продължаваме с източването на водата от язовира, което се извършва бавно по съвет на експерти за безопасност на стената“, обясни кметът на Русе Пенчо Милков

Косово избира: Местен вот мери доверието след 8 месеца криза

Косово избира: Местен вот мери доверието след 8 месеца криза

Свят Преди 1 час

На изборите косовските гласоподаватели ще избират кметове на общини и общински съветници в 38-те общини на страната

Експерт: Зарази след порои, COVID и грип идват, ваксинирайте се

Експерт: Зарази след порои, COVID и грип идват, ваксинирайте се

България Преди 2 часа

За натрупаният боклук на места в София д-р Аспарух Илиев, ръководител на лаборатория в университета в Берн заяви, че „Единични струпвания на боклук за седмица-две не са фатални“

Откраднатото жито на Украйна

Откраднатото жито на Украйна

Свят Преди 3 часа

Украинските земеделци се чувстват окрадени и настояват за по-голям натиск върху Русия

Защо мечтаем за по-добър живот, но изпадаме в паника, когато той започне да се случва

Защо мечтаем за по-добър живот, но изпадаме в паника, когато той започне да се случва

Любопитно Преди 3 часа

Често казваме „Искам да променя всичко“, но когато се появи реална възможност, започваме да се съмняваме

Заплатите в държавния сектор изпреварват тези в частния в 226 общини

Заплатите в държавния сектор изпреварват тези в частния в 226 общини

България Преди 3 часа

Държавата става най-голям работодател и блокира растежа на регионите

Християн Мицкоски

Мицкоски постави условия: Права за македонците в България, после ЕС

България Преди 4 часа

Мицкоски говори в Прилеп, където РСМ чества Деня на народното въстание

Михаела Василева

Инфлуенсърката Михаела шокиращо напусна Big Brother

Любопитно Преди 4 часа

Тя не получи най-нисък вот от зрителите, а взе решение да напусне Къщата по собствено желание

Президентът на Камерун Пол Бия и първата дама - шармантната му съпруга Шантал Бия на единствения митинг на държавния глава преди изборите

Пол Бия - президентът на 92 г., който се готви за осми мандат

Свят Преди 4 часа

Най-възрастният действащ държавен глава в света управлява Камерун вече 43 години

Китай обвини САЩ в лицемерие, търговската война ескалира

Китай обвини САЩ в лицемерие, търговската война ескалира

Свят Преди 5 часа

Според Министерството на търговията на Китай действията на САЩ през последните месеци „сериозно увреждат интересите на Китай“

Пазарджик на избори - търсят се 41 общински съветници

Пазарджик на избори - търсят се 41 общински съветници

България Преди 5 часа

Общо 597 са кандидатите за 41 мандата

Фатална катастрофа край Благоевград: 21-годишен мъж почина

Фатална катастрофа край Благоевград: 21-годишен мъж почина

България Преди 5 часа

Инцидентът е станал около 18:40 ч. в събота в района на разклона за селата Бучино и Бело поле

Карлос Насар

Карлос Насар на родна земя, пожела си да стане двукратен олимпийски шампион през 2028 г.

България Преди 5 часа

Българската звезда във вдигането на тежести беше посрещнат от близките си и фенове, сред които и много деца

Днес е празник на доброто сърце, кой празнува имен ден

Днес е празник на доброто сърце, кой празнува имен ден

България Преди 5 часа

Четвърта Неделя след Въздвижение – време за размисъл, молитва и благословение

Маргарет Тачър

12 октомври: Атентатът, който шокира света, но не и Желязната лейди

Любопитно Преди 5 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Бурен вятър и 20 градуса в неделя, кога ще застудее пак

Бурен вятър и 20 градуса в неделя, кога ще застудее пак

България Преди 5 часа

Вижте прогнозата за времето за следващите няколко дни