ЕК намали парите за България по почти всички оперативни програми
Източник: БГНЕС

П очти по всички оперативни програми средствата са по-малко за следващия период в сравнение с настоящия, съобщи вицепремиерът и министър на правосъдието Зинаида Златанова.

Правителството одобри проекта за споразумение за партньорство с ЕК, което очертава финансовите параметри за периода 2014-2020-а година.

"Искам да призова всички участници в процеса, свързан с усвояването на средствата от ЕС и бъдещи бенефициенти да направим така, че малкият ресурс, с който ще разполагаме, да бъде изразходван ефективно и да достигне до там, където най-много е нужен", каза Златанова.

Министърът на правосъдието съобщи, че още днес споразумението за партньорство ще бъде публикувано на интернет портала Eufunds.bg и призова всички внимателно да го прочетат. Тя подчерта, че превръщането на европейските фондове и средства в битка вътре в страната е изключително непродуктивно.

В споразумението са изнесени и данни за състоянието на страната към август 2013 година.

В документа се отбелязва, че в България не е достатъчно задоволително качеството на образователната система, че страната ни е на предпоследно място в Европа по здравеопазване, че сме на първо място в Европа по бедност. Говори се за ниска иновативност в страната, ниска резултатност на научната система, за неефективно използване на ресурсите и енергията, за неприключила модернизация на системата за обществени услуги и държавната администрация, за слабо усвояване на средства, за неприключила реформа в съдебната система.

"Нека всички заедно със средствата от ЕС да успеем през следващите 7 години да преодолеем тези неща", призова вицепремиерът.

Във връзка с новата ОП "Наука и образование за интелигентен растеж" образователният министър Анелия Клисарова съобщи, че в петък или най-късно идния понеделник ще бъде назначен зам.-министър на образованието и науката, който да отговаря именно за усвояването на средствата от ЕС и за оперативната програма.

"Програмата за наука, образование, иновативен растеж е изключително важна. Един от приоритетите на програмата е свързан с научните изследвания и новите технологии. Друг приоритет е връзката между образованието, бизнеса и пазара на труда", обясни тя. Министър Клисарова за пореден път подчерта, че политически уволнения в министерството няма да има.

Регионалният министър Десислава Терзиева призна, че още не може да даде окончателен отговор колко града ще влязат в Ос 1 на ОП "Региони в растеж". В момента градовете са 67, но още ги обсъждаме със заинтересованите страни и основно с НСОРБ, заяви тя и обеща през следващия месец да представи пред медиите новата оперативна програма.

Министърът на околната среда и водите Искра Михайлова обясни, че и през следващия програмен период основни приоритети на ОП "Околна среда" ще бъдат водите, отпадъците и биоразнообразието.

Земеделският министър Димитър Греков подчерта, че в момента изостава усвояването на средствата от Програмата за развитие на селските райони.

"Изоставаме с усвояването на средствата, но още утре може да отворим мерки, които да помогнат за по-бързото използване на средствата от ЕС. Надявам се през следващия програмен период да имаме по-голяма усвояемост", заяви той.

Греков коментира, че продължава да има потенциални бенефициенти на програмата, които не са добре информирани за възможностите за получаване на средства.

"Нашите специалисти трябва да стигнат до последния специалист своевременно, така че точно и ясно да бъдат информирани хората", подчерта Греков.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Евродепутати пристигат в България за проверка на детските грижи

Евродепутати пристигат в България за проверка на детските грижи

България Преди 9 минути

Делегацията ще бъде ръководена от Естел Кьолеманс (С&Д, Белгия) и към нея ще се присъединят Христо Петров (Renew, България) и Валери Дево (Renew, Франция)

"ДПС-Ново начало" внася в НС закон за максималната надценка

"ДПС-Ново начало" внася в НС закон за максималната надценка

България Преди 23 минути

Законопроектът е насочен главно към подкрепата и закрилата на социално уязвимите групи

Силно земетресение разтърси Филипините

Силно земетресение разтърси Филипините

Свят Преди 1 час

Филипинската сеизмологична агенция предупреди, че могат да се очакват щети и вторични трусове

Hyundai представи стратегия за партньорство между човек и робот

Hyundai представи стратегия за партньорство между човек и робот

Технологии Преди 1 час

Целта на корейския производител е до 2028 г. вече да е разгърнал производствен годишен капацитет от 30 000 робота, които да бъдат качени заедно с хората на поточната линия за производство на коли

Как да направите детокс след празниците?

Как да направите детокс след празниците?

Любопитно Преди 1 час

По време на празниците всеки си угажда повече от обичайното, а януари е време за равносметка

<p>Politico: Тръмп е по-уверен от всякога</p>

Бунтът в Капитолия едва не превърна Тръмп в изолиран политик - сега той е по-уверен от всякога

Свят Преди 1 час

През годините след бунта в Капитолия Тръмп е научил, че е почти невъзможно да бъде наказан президент, който реши да тества границите на Конституцията

Стобските пирамиди – място, където природата и въображението се срещат

Стобските пирамиди – място, където природата и въображението се срещат

Любопитно Преди 1 час

Скалните пирамиди край село Стоб са истински природен феномен, който се е формирал стотици хиляди години под влиянието на различни климатични фактори, те не впечатляват с мащаб, а с характер – с онова усещане за тишина и древност, което те обгръща още при първата среща

САЩ: Армията е опция за Гренландия

САЩ: Армията е опция за Гренландия

Свят Преди 9 часа

Придобиването на Гренландия е приоритет за националната сигурност на Съединените щати

Стотинките, които излизат от обращение, тежат колкото Айфеловата кула

Стотинките, които излизат от обращение, тежат колкото Айфеловата кула

България Преди 10 часа

Какъв е последният път на българските монети

Желязков: Получих уверение от Мицотакис за блокадата на границата

Желязков: Получих уверение от Мицотакис за блокадата на границата

България Преди 11 часа

В Париж, където участваха в срещата на Коалицията на желаещите, двамата обсъдиха темата за блокадите

<p>&bdquo;По-близо сме до мир в Украйна от всякога&ldquo;</p>

В Париж подписаха ключова декларация за Украйна

Свят Преди 11 часа

Създават 800 000 украинска армия, която да възпира Русия

Банките отрекоха да налагат такси за обмяна на левове в евро

Банките отрекоха да налагат такси за обмяна на левове в евро

България Преди 11 часа

АББ: При извършване на обмяната банките третират клиенти и неклиенти по идентичен начин

НАП и КЗП установиха десетки нарушения с цените и еврото

НАП и КЗП установиха десетки нарушения с цените и еврото

България Преди 12 часа

Експертите на НАП са извършили 800 проверки от началото на кампанията

Русия удари американска фабрика в Украйна

Русия удари американска фабрика в Украйна

Свят Преди 12 часа

Филатов: Руснаците са бомбардирали собственост на САЩ

Огромно дърво рухна край детска градина в София

Огромно дърво рухна край детска градина в София

България Преди 13 часа

Инцидентът е станал късно следобед, когато родители прибират децата си