20 часа по-късно: Атаката в Кабул приключи
Сградата, в която се крият нападателите   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Атаката на талибански бунтовници в сърцето на строго охранявания дипломатически и военноадминистративен квартал в Кабул приключи след 20 часа боеве, съобщи Ройтерс.

Афганистанските сили за сигурност са ликвидирали и последните двама от шестимата нападатели.

Операцията току-що приключи,

шестимата терористи са убити от полицията, подробности за жертвите ще бъдат съобщени по-късно, написа в "Туитър" говорителят на афганистанското министерство на вътрешните работи Седик Седики.

Координираните атаки на талибаните започнаха вчера около 13 ч., като главните цели бяха щабът на ИСАФ и намиращото се съседство американско посолство. По същото време други трима атентатори камикадзе бяха убити от афганистанските сили за сигурност - двама в Западен Кабул, на няколко километра от центъра и един на шосето към летището.

Тази сутрин щурмови хеликоптери на НАТО продължаваха да кръжат над недостроена сграда в центъра на Кабул, откъдето талибанските бойци изстрелваха ракети срещу укрепеното американско посолство и щаба на НАТО.

По-рано днес говорител на талибаните заяви, че бойците на групировката са добре и се бият срещу чуждестранните сили.

Тази атака на талибаните е най-масираната от американското нахлуване в Афганистан

преди 10 години, отбелязва Ройтерс.

В града отекнаха няколко експлозии. Ракети попаднаха близо до британското и други посолства. Една от тях уцели училищен автобус, който по това време е бил празен.

Убити са най-малко 14 афганистанци (военни и цивилни), а ранените са над 20. Според говорителя на силите на НАТО ИСАФ подполковник Джейми Къмингс са убити 11 цивилни афганистанци и 19 са ранени. Шестима военнослежещи от натовските сили също са ранени. Министерството на вътрешните работи на Афганистан съобщи снощи, че са убити прима афганистански полицаи, а девет са ранени.

Нападението

разкрива колко е уязвима сигурността в столицата

в момент, когато войските на САЩ започват да се изтеглят от Афганистан, пише в. "Вашингтон пост".

Жителите на Кабул с ужас наблюдаваха как леко въоръжени афганистански полицаи без бронежилетки се биеха с бунтовниците в най-строго охраняваната част на града, посочва вестникът.

Боевете около щабквартирата на НАТО свидетелстваха за сериозни пропуски и в сигурността и разузнаването, и в подготовката на афганистанските сили за сигурност, отбелязва "Вашингтон пост".

Акцията беше извършена по-малко от два месеца, след като афганистанските сили официално поеха отговорността за сигурността в Кабул, подчертава в. "Ню Йорк таймс".

Подобни нападения в стила на градската партизанска война се превърнаха в

основна част от стратегията на бунтовниците

през тази година, след като изпратените от САЩ военни подкрепления помогнаха да се намали способността на талибаните за фронтални атаки.

Макар че нямат голямо значение от военна гледна точка, те целят да подкопаят доверието в афганистанското правителство и да покажат, че талибаните все пак могат да надхитрят - макар и за няколко часа, афганистанските сили и чуждите войски.

Атаката също така предполага, че бунтовниците имат подкрепата на много местни хора, след като са успели да вкарат в Кабул тежко въоръжени бойци, които после спокойно да се измъкнат през поясите на сигурността и контролните пунктове около столицата, отбелязва "Ню Йорк таймс".

- Толкова години сте женени, а колкото пъти ви срещна, винаги се държите за ръка. Възхищавам се на любовта ви! - Ако я пусна, веднага…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зеленски е "готов да продължи напред" с плана на САЩ за прекратяване на войната

Зеленски е "готов да продължи напред" с плана на САЩ за прекратяване на войната

Свят Преди 5 часа

По думите му, Русия действа "цинично", нанасяйки удари по Украйна по време на мирните преговори

Ердоган предлага Истанбул за мирни преговори между Русия и Украйна

Ердоган предлага Истанбул за мирни преговори между Русия и Украйна

Свят Преди 5 часа

Той взе участие по видеоконферентна връзка в среща с лидерите от „Коалицията на желаещите“

<p>Доналд Тръмп: Съвсем близо сме</p>

Доналд Тръмп за края на войната в Украйна: Съвсем близо сме

Свят Преди 7 часа

Той присъства на събитие в Белия дом

Съоснователят на "Лукойл" е продал своя дял в компанията

Съоснователят на "Лукойл" е продал своя дял в компанията

Свят Преди 7 часа

69-годишният Федун стана един от най-богатите хора в Русия по време на хаотичната приватизация през 90-те години на миналия век

<p>Радев: Нарушаването на върховенството на правото подкопава устоите на демокрацията</p>

Румен Радев: Нарушаването на върховенството на правото подкопава устоите на демокрацията

Свят Преди 7 часа

Радев се срещна с председателя на Федералния конституционен съд на Федерална република Германия

Беларуският опозиционер Николай Статкевич е върнат в затвора

Беларуският опозиционер Николай Статкевич е върнат в затвора

Свят Преди 7 часа

Статкевич беше част от група от 52 политически затворници, освободени на 11 септември след преговори с Вашингтон

<p>Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център&nbsp;</p>

Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център за Газа

Свят Преди 8 часа

Мобилната клиника ще влезе в Газа веднага щом е възможно, каза на пресконференция генералният секретар на "Каритас" Алистър Дътън

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

България Преди 8 часа

Протестът беше организиран от колектив "Феминистки мобилизации" по повод Международния ден за елиминиране на насилието над жени

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Свят Преди 8 часа

"Украйна имаше своя опит с неспазени обещания при поредицата руски агресии, затова солидните гаранции са необходимост", подчерта Макрон

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Свят Преди 8 часа

Над 70 хил. са установените нарушения от началото на годината до края на октомври по пътищата в област Шумен

<p>Бюджет 2026: ЕК вижда риск за България</p>

ЕК предупреди за риск от несъответствие на бюджетните планове на България за 2026 г. с фискалните изисквания на ЕС

Свят Преди 9 часа

От 2024 г. всяка страна трябва да подготвя многогодишен фискален план с определена траектория на разходите

<p>Нови арести за&nbsp;обира на века в Лувъра</p>

Нови арести за обира на века в Лувъра, още четирима са задържани

Свят Преди 9 часа

Всички задържани са от парижкия регион

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Свят Преди 9 часа

Стремежът Тръмп да спре бързо кръвопролитието заслужава поощрение, но във всички "спрени" от него конфликти до момента не са засегнати техните основни причини, каза Лавров

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Преди 10 часа

Как автоматизираните доставки променят ежедневието ни – повече време, по-малко стрес

Почина младежът, наръган с нож в София

Почина младежът, наръган с нож в София

България Преди 10 часа

По случая са арестувани трима украински граждани

<p>Кога ще чуем първите коментари на ЕС за мирните усилия в Украйна</p>

Първи реакции от външните министри на ЕС за усилията за мир в Украйна - кога да ги очакваме

Свят Преди 10 часа

Министрите ще разговарят за последните положителни развития след консултациите между страните от Г-20