Одобрено е сливането на спешна помощ на София-град и София-област
Източник: БГНЕС (архив)

С обединението на центровете за Спешна помощ в София-град и в София-област, одобрено вече от МС, ще се формират пет нови екипи, каза пред журналисти Петър Москов - министър на здравеопазването, след днешното заседание на кабинета.

Досега и двата центъра бяха на територията на София - единият до "Сточна гара", другият - в ж. к. "Младост 1" .

С реорганизацията им 50 щатни бройки за административно обслужване ще отидат за реално работещи "на терен" екипи - за медицински сестри, фелдшери и лекари.

Отделно ще бъдат спестени 520 хиляди лева годишно, които ще са за повишаване на възнагражденията на хората от обединения Център за спешна медицинска помощ (ЦСМП), каза Москов.

Ще има и промени в допълнителното материално стимулиране - досега за ръководството на Центъра за спешна помощ на София-област са отивали стотици и хиляди лева, а екипите в линейките са получавали по 30 лева на шест месеца, допълни Москов.

Петте нови екипи ще се разположени в Божурище, във Вакарел, в община Мирково, един сезонен екип ще има в курорта "Боровец" и един екип в триъгълника "Ихтиман - Костенец - Самоков", който ще осигурява малка, но логистично много трудна за обслужване територия, добави министърът.

Не са основателни и притесненията, че ще се увеличи натоварването с обаждания на колцентъра на ЦСМП на София-град и ще се увеличи и затрудни работата на екипите.

Натоварването на деветимата, работещи там сега, е по 1,5 обаждания на час, а с прехвърлянето на повикванията на обажданията от София-област те ще се увеличат до 1,8 на час, посочи министърът.

Отчитам собствената си вина, че преди да предприемем това абсолютно безспорно действие, нямахме предварителни срещи с екипите от София-област, добави Петър Москов. Нашият заместник-министър Ваньо Шарков вече се срещна с всички екипи на Спешна помощ в София-област и са обсъдени притесненията на хората, каза министърът.

Утре в ЦМСП в София ще има демонстрация на телемедицинските устройства, които ще бъдат дадени на фелдшерските екипи, защото в София-област са малко екипите, в които има лекар. Това устройство праща данните на заболелия към специалисти, които ще решат какво да се прави с него.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Иран заплаши да унищожи петролните и газови съоръжения в Близкия изток

Иран заплаши да унищожи петролните и газови съоръжения в Близкия изток

Свят Преди 2 часа

Калибаф заяви, че инфраструктурата в региона на Близкия изток ще се превърне в „легитимна цел“

10 години от атентатите на летището и метрото в Брюксел

10 години от атентатите на летището и метрото в Брюксел

Свят Преди 3 часа

Властите посочват, че след въпросните атентати са засилили белгийското разузнаване и мерките за борба с тероризма

Британски министър: Няма доказателства, че Иран насочва ракети срещу Европа

Британски министър: Няма доказателства, че Иран насочва ракети срещу Европа

Свят Преди 3 часа

Лондон ще работи със съюзниците за деескалация на конфликта

<p>Манипулирано видео на Хавиер Бардем заблуждава потребителите в социалните мрежи</p>

Фалшиво видео подвежда за превода на речта на Хавиер Бардем на "Оскарите"

България Преди 3 часа

Вероятно клипът е създаден с помощта на изкуствен интелект (ИИ), който позволява лесно манипулиране на аудио и видео

<p>САЩ ускоряват доставките на F-16V за Тайван</p>

Тайван ще получи изтребители F-16V още тази година

Свят Преди 4 часа

Доставките са част от сделка на стойност 8 милиарда долара със САЩ

Зверска катастрофа в Стара Загора, 22-годишна жена е с опасност за живота

Зверска катастрофа в Стара Загора, 22-годишна жена е с опасност за живота

Свят Преди 4 часа

Пътнотранспортното произшествие е настъпило на кръстовището на ул. "Отец Паисий" и ул. "Августа Траяна"

"Радвам се, че е мъртъв": Тръмп "празнува" смъртта на свой опонент

"Радвам се, че е мъртъв": Тръмп "празнува" смъртта на свой опонент

Свят Преди 5 часа

Тръмп открито приветства смъртта на Робърт Мълър, предизвиквайки нова вълна от критики

<p>С какви документи може да се гласува на изборите за&nbsp;парламент</p>

С какви документи може да се гласува на изборите за парламент на 19 април

Ограниченията гарантират, че гласуването се извършва сигурно и че само регистрирани избиратели могат да упражнят правото си на глас

Русия е предотвратила украински опит за атака срещу Уфа

Русия е предотвратила украински опит за атака срещу Уфа

Свят Преди 6 часа

Украинските дронове са били свалени в близост до петролопреработвателните заводи на града

"Вие знаехте и знаете, че смърт няма": Погребаха Ивайло Калушев

"Вие знаехте и знаете, че смърт няма": Погребаха Ивайло Калушев

България Преди 6 часа

Румен Леонидов публикува емоционално послание за покойния

<p>Доц. Михаил Околийски разкри какво е състоянието на Малена Замфирова</p>

Доц. Михаил Околийски: Малена Замфирова вече става и е много по-добре

България Преди 7 часа

Състоянието на Малена беше сериозно и се наложи да й правят няколко хирургически интервенции, включително на бедрената кост и лопатката на рамото

Частното училище изгони ученици след спор за увеличение на таксите

Частното училище изгони ученици след спор за увеличение на таксите

България Преди 7 часа

Родители сезираха Комисията за защита на личните данни и Министерството на образованието

Плесен и храна с изтекъл срок: БАБХ откри сериозни нарушения в училищните кухни и кетъринг фирми

Плесен и храна с изтекъл срок: БАБХ откри сериозни нарушения в училищните кухни и кетъринг фирми

България Преди 7 часа

За пет дни инспекторите са извършили 427 проверки в училищни кухни и кетъринг фирми

<p>Кой има право да гласува на изборите за НС на 19 април</p>

Кой има право да гласува на изборите за Народно събрание на 19 април

Правото да избира народни представители имат само определени категории граждани, уточняват от ЦИК