Михаил Миков оглави БСП
Михаил Миков по време на конгреса днес   
Източник: БГНЕС

П редседателят на Народното събрание Михаил Миков оглави БСП след балотажа на конгреса на партията в НДК днес. 

„За” него гласуваха 377 делегати. Драгомир Стойнев е получил 333 гласа или 46,9 %. Броят на гласувалите делегати е 726. Броят на намерените бюлетини в кутията е 726, от които недействителни - 16.

БСП заслужава да бъде най-силната в новия 21 век, заяви новоизбраният председател на БСП . „Искам да благодаря на всички тези членове, симпатизанти, които в тежките 25 години бяха заедно с БСП. Искам да благодаря на вас като членове на Конгреса за това, че вие отгорно изпълнихте вашия дълг, на всички кандидати, които участваха честно и мислеха преди всичко за партията. Това е състезание на за партията, а не за нас”, заяви Миков.

„Заедно ще постигнем достоен резултат за 120 годишната партия”, каза Миков. „България има право на друго бъдеще, защото еднодневните политици не могат да бъдат тенденции Благодаря! Заедно напред!”, каза Миков.

"Състезанието беше трудно, но трудното тепърва предстои. БСП, която е най-голямата партия, трябва да бъде и най-силната", заяви Миков. На въпрос дали ще включи в екипа някой от претендентите за поста, Миков заяви, че е твърде рано да говори за това и добави, че не желае да работи под натиска на хора и организации, които искат да влияят на БСП.

"БСП е променяща се партия и то още от 1989-1990 г., когато сменихме нашата платформа. Сергей Станишев пък стана председател на ПЕС", каза той. Според него е важно промяната в левицата да бъде за доброто на България. Запитан, какво ще е първото, което ще направи, след като е избран за лидер, Миков се пошегува, че ще се наспи.

За предсрочните избори на 5 октомври той заяви, че предстои да бъдат взети първите решения и след това ще ги обяви пред обществото.

Момиченце в народна носия подари на Михаил Миков червена роза с думите "Родният ти град Кула сме с теб".

Михаил Миков на конгреса
Михаил Миков на конгреса Източник: БГНЕС

Михаил Миков е роден на 16 юни 1960 г. в град Кула.

Завършва право в Юридическия факултет на Софийския университет. Има специализации по правата на човека в Монпелие, Франция, по данъчно облагане – Вашингтон, САЩ, антикорупционни практики – Италия. Старши асистент по наказателно право в СУ "Св. Климент Охридски".

Михаил Миков е председател на 42-рото Народно събрание от 21 май 2013 г. до момента. Народен представител в 38-ото, 39-ото, 40-ото и 41-то Народно събрание от Изборен район Видин.

От 24 април 2008 до 27 юли 2009 г. е министър на вътрешните работи в правителството на Сергей Станишев, заемайки поста на предшественика си Румен Петков.

Миков е зам.-председател на БСП, отговорен за парламентарната дейност и съдебната система в БСП към юни 2012 г. Ръководител е на Делегацията в Интерпарламентарния съюз от 1 август 2013 г. до момента. Член е на Групата за приятелство България – Сърбия от 27 ноември 2013 г. до момента.

В 42-рото НС е внесъл няколко законопроекта, между които Законопроект за изменение и допълнение на Закона за вероизповеданията; Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Държавна агенция "Национална сигурност"; Законопроект за изменение и допълнение на Закона за местните данъци и такси; Законопроект за изменение и допълнение на Закона за специалните разузнавателни средства; Законопроект за изменение и допълнение на Наказателнопроцесуалния кодекс; Законопроект за изменение на Административнопроцесуалния кодекс; Законопроект за изменение на Закона за висшето образование.

По време на последния парламентарен контрол след поредица шеговити реплики на Миков, депутатите от ГЕРБ започнаха да скандират: "Мишо! Мишо!". Председателят на парламента ги спря с усмивка: "Така се ражда култ към личността, колеги!".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
"Боташ" вдигна с 25% цените на тока и газа в Турция

"Боташ" вдигна с 25% цените на тока и газа в Турция

Свят Преди 2 часа

Цените на природния газ са повишени с 18,61% за промишлените потребители и с 19,42% за електроцентралите

Азерският петрол надхвърли 141 долара за барел

Азерският петрол надхвърли 141 долара за барел

Свят Преди 2 часа

Най-високата цена, достигната някога, е била 149,66 долара през юли 2008 г.

Тръгват директни пътнически влакове между България и Украйна

Тръгват директни пътнически влакове между България и Украйна

България Преди 4 часа

Пътническата жп връзка ще бъде пусната първоначално като сезонна услуга

Защо Сталин скочи в гроба на жена си? Истината за първата любов на диктатора

Защо Сталин скочи в гроба на жена си? Истината за първата любов на диктатора

Любопитно Преди 5 часа

Младежката трагедия на Сталин, който от мъка скача в гроба на първата си съпруга Екатерина, разкрива непознатото му човешко лице, останало скрито за историята зад маската на безмилостен и хладнокръвен диктатор

Руски изтребител се разби в Крим

Руски изтребител се разби в Крим

Свят Преди 5 часа

Екипажът на изтребителя e успял да катапултира

Операция „Спасяването на Орбан“: Тръмп изпраща Джей Ди Ванс в Унгария

Операция „Спасяването на Орбан“: Тръмп изпраща Джей Ди Ванс в Унгария

Свят Преди 5 часа

Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс пристига в Будапеща, за да подкрепи Виктор Орбан преди изборите на 12 април. Ходът на Тръмп цели да спаси ключовия си съюзник, докато опозиционерът Петер Мадяр води в проучванията на фона на скандали за връзки с Русия

.

Как да заменим майонезата в салатите за Великден: ​​5 най-добри алтернативи

Любопитно Преди 5 часа

Има много здравословни дресинги, които ще направят ястието по-малко калорично и по-здравословно

<p>Плашещо, но безвредно: Какво е&nbsp;&bdquo;синдром на експлодиращата глава&ldquo;</p>

Синдромът на експлодиращата глава може да ви връхлети, докато заспивате - какво казват експертите

Свят Преди 5 часа

Близо 30% от хората поне веднъж в живота си чуват силен шум или гръм, докато заспиват. Науката нарича това „синдром на експлодиращата глава“ – стряскащо, но напълно безопасно състояние, което не изисква специално лечение

Гюров: Имаме най-ниските цени на горивата в ЕС

Гюров: Имаме най-ниските цени на горивата в ЕС

България Преди 5 часа

При плодовете и зеленчуците очакванията са цените да започнат да се понижават след 2-3 седмици

Учени разкриха къде точно се намира мъжката G-точка

Учени разкриха къде точно се намира мъжката G-точка

Любопитно Преди 6 часа

Испански учени локализираха мъжката „G-точка“ – тя не е там, където всички предполагаха, а в малко познатата зона френуларна делта под главичката на пениса. Тази силно инервирана област е най-чувствителният център за удоволствие при мъжете

<p>&quot;Късметлия&quot; загуби рекордна печалба от лотарията, след като пропусна крайния срок</p>

"Късметлия" загуби 12,7 млн. евро печалба от лотарията, след като пропусна крайния срок

Свят Преди 6 часа

Въпреки мащабното издирване, притежателят на печелившия билет от Лондон не се появи в рамките на 180-дневния срок. Рекордната сума от 10,6 милиона паунда вече е окончателно загубена за играча и ще бъде дарена за социални проекти

Тръмп: Да вземем петрола и да натрупаме състояние

Тръмп: Да вземем петрола и да натрупаме състояние

Свят Преди 6 часа

Тръмп: Това би било "петролен фонтан" за света?

МВнР предупреди българите да напуснат Кувейт

МВнР предупреди българите да напуснат Кувейт

България Преди 6 часа

Спрени са търговските полети от Международното летище в Кувейт

Амал Клуни зашемети в Милано: Адвокатката показа нова прическа и безупречен стил

Амал Клуни зашемети в Милано: Адвокатката показа нова прическа и безупречен стил

Любопитно Преди 6 часа

Амал Клуни зашемети в Милано с модерна кожена пола и нова, по-къса прическа в карамелени нюанси, демонстрирайки за пореден път безупречен стил, подходящ за променливото време през април

Асеновград разгръща душата си в „Изживей България“

Асеновград разгръща душата си в „Изживей България“

Любопитно Преди 6 часа

Не пропускайте туристическата поредица в събота от 16:00 ч. по NOVA

Над 30 ученици от професионална гимназия „Джон Атанасов“ се включиха в програмата Vivacom Job Lab за умения за бъдещето

Над 30 ученици от професионална гимназия „Джон Атанасов“ се включиха в програмата Vivacom Job Lab за умения за бъдещето

Любопитно Преди 6 часа

Job Lab се провежда в ключов момент, когато пропастта между образованието и бизнеса се задълбочава, а бъдещето изисква не само теоретични знания, но и добре развити меки умения за успешна реализация