Др ре е да се ползват средствата от предприсъединителните и структурните фондове на ЕС за финансиране на националните програми на осемте правителства, в които ще се осъществяват целите на декадата, а именно повишаване качеството на живот на ромите, каза председателят на фондация "Отворено общество" Джордж Сорос след откриването на международната инициатива "Десетилетието на ромското включване 2005-2015 г.".

"Отворено общество" работи за овластяване на ромите, а самият Сорос (Soros.org) бил доволен от факта, че вече има ромска интелигенция.

Премиерът Симеон Сакскобургготски от своя страна заяви, че лично той държи на ромската общност и че у нас няма дискриминация и снизходителен подход към представителите на ромския етнос.

Фактът, че осем страни поемат ангажимент е показателен, като до голяма степен ще се разчита и на подкрепата на ЕС.

По този повод вицепремиерът на Словакия Пал Чаки заяви, че за решаване на проблемите на ромите ще бъде най-добре, ако ЕС създаде обособен фонд, който да финансира програмите, целящи повишаване качеството на живот на ромските общности.

Съорганизаторът на инициативата, унгарският премиер Ференц Дюрчани, беше категоричен, че десетилетието ще даде по-широки възможности за заетост, нови образователни системи и ще допринесе за борбата срещу сегрегацията на малцинството.

Според Дюрчани обаче новите демокрации не могат да опазят ромите от конкуренцията и затова за десет години те ще трябва да се научат да отстояват своите позиции и да имат мнение в обществото, за което ще получат подкрепата от самите общества в страните участнички.

Президентът на Световната банка Джеймс Улфънсън коментира, че дори да се твърди, че често парите, отпускани по ромските програми не стигат до тях, това не е причина да не се работи по посочените проблеми.

Според Улфънсън 10 години може да не са достатъчни за решаване проблемите на ромите - за това може да е необходим и цял живот, но първите стъпки трябва да бъдат направени.

Президентът на Световната банка заяви още, че ако той е ромски лидер, ще работи за преодоляване на предразсъдъците от обществата към ромите и от ромите към обществата.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Разкриха истината зад скандала в асансьора между Джей Зи и Соланж Ноулс

Разкриха истината зад скандала в асансьора между Джей Зи и Соланж Ноулс

Любопитно Преди 4 часа

Модният дизайнер Оскар Г. Лопес, създал роклята на Рейчъл Рой за Met Gala през 2014 г., твърди, че комплимент от страна на Джей Зи към Рой по време на събитието е разстроил сестрата на съпругата му – Бионсе Ноулс

Жаир Болсонаро подкрепи кандидатурата на сина си за президент на Бразилия

Жаир Болсонаро подкрепи кандидатурата на сина си за президент на Бразилия

Свят Преди 4 часа

Флавио Болсонаро написа в социалната мрежа "Екс", че е бил избран от баща си за "мисията да продължим нашия проект за страната"

Зеленски благодари на Тръмп за 7 върнати украински деца от Русия

Зеленски благодари на Тръмп за 7 върнати украински деца от Русия

Свят Преди 8 часа

Украинският президент добави, че все още има хиляди деца, които трябва да бъдат върнати в Украйна

Задържаха гръцкия модел Анастасиос Михайлидис от случая „Хасърджиев”

Задържаха гръцкия модел Анастасиос Михайлидис от случая „Хасърджиев”

България Преди 8 часа

По искане на Софийска районна прокуратура е образувано производство срещу него

Какво постигнаха Путин и Моди на срещата в Делхи

Какво постигнаха Путин и Моди на срещата в Делхи

Свят Преди 8 часа

Ето какво всъщност получиха Делхи и Москва от посещението

Звездата от „Емили в Париж“ Джереми О'Харис арестуван на летището в Япония

Звездата от „Емили в Париж“ Джереми О'Харис арестуван на летището в Япония

Свят Преди 9 часа

О'Харис е бил задържан на 16 ноември на летище Наха, след като митнически служител открил в багажа му 0,78 грама кристали, съдържащи синтетичния наркотик MDMA

Тристранката заседава в понеделник за Бюджет 2026

Тристранката заседава в понеделник за Бюджет 2026

България Преди 9 часа

В дневния ред на съвета са предвидени три точки

Европрокуратурата разследва ДДС измама за над 13 милиона евро, има арестувани

Европрокуратурата разследва ДДС измама за над 13 милиона евро, има арестувани

България Преди 9 часа

В хода на акцията са задържани шестима български граждани

Кораб, плаващ под флага на Гана, е блокиран до Ахтопол (ВИДЕО)

Кораб, плаващ под флага на Гана, е блокиран до Ахтопол (ВИДЕО)

България Преди 9 часа

По неофициална информация на борда на плавателния съд има 10 души екипаж

Снимката е илюстративна

Лекарите бият тревога заради опасна тенденция, обхващаща Европа

Свят Преди 10 часа

Жабите са били използвани в древен Египет и Китай за лечение на отоци, сърдечна недостатъчност, ухапвания от змии, епилепсия и инфекции

Задържаха 55-годишен мъж, разпространявал порнография с непълнолетни

Задържаха 55-годишен мъж, разпространявал порнография с непълнолетни

България Преди 10 часа

Обвиняемият е държал в телефона си множество снимки, които изобразяват открито сексуално поведение

Визията на Амал Клуни, която всички сме забравили

Визията на Амал Клуни, която всички сме забравили

Любопитно Преди 10 часа

Амал Клуни впечатли с два различни бляскави тоалета на Лондонския филмов фестивал – през 2021 г. с бяла рокля с пера на премиерата на „The Tender Bar“ и през 2025 г. с мека розова рокля на Tamara Ralph, възраждайки стила „шоу-звезда“ и демонстрирайки еволюцията на своята визия

<p>Арестуваха&nbsp;OnlyFans звездата Бони Блу</p>

OnlyFans звездата Бони Блу задържана от полицията в Бали заради порнография

Свят Преди 10 часа

Британската звезда от филмите за възрастни и група от 17 туристи на възраст между 19 и 40 години от Австралия и Обединеното кралство бяха задържани от полицията

Бивша балерина измести Тейлър Суифт, за да стане най-младата жена милиардерка, успяла със собствени усилия

Бивша балерина измести Тейлър Суифт, за да стане най-младата жена милиардерка, успяла със собствени усилия

Свят Преди 10 часа

29-годишната Луана Лопес Лара влиза в класацията на милиардерите след стремителния успех на платформата за предсказуеми пазари Kalshi

Netflix купува Warner Bros в сделка за 72 млрд. долара след ожесточена надпревара

Netflix купува Warner Bros в сделка за 72 млрд. долара след ожесточена надпревара

Свят Преди 11 часа

Стрийминг гигантът изпреварва Paramount и Comcast и се готви за най-мащабното медийно сливане в индустрията

Атанас Зафиров инспектира критични участъци по поречието на Струма

Атанас Зафиров инспектира критични участъци по поречието на Струма

България Преди 11 часа

По време на обхода стана ясно, че за почистването на реките в урбанизираните територии се отделят средства за общините, докато държавните са в растителност и недобре проходими