Германски посредник: Преговорите в Украйна "не са само за пред обществеността"
Източник: Thinkstick/Guliver

Г ерманският дипломат Волфганг Ишингер, който посредничи в преговорите в рамките на "кръглата маса" за насърчаване на политическото помирение в Украйна, заяви днес, че в първите срещи тази седмица са участвали представители на проруски сепаратистки групи като кмета на източния град Донецк, което е свидетелство за важен напредък, предаде Ройтерс.

"Това не беше нещо само за пред обществеността от страна на украинското правителство", каза Ишингер от Киев в интервю за Ройтерс.

"Имаше представители, кметове и депутати от източната част на страната, като например кметът на Донецк, така че е абсурдно да се твърди, че изтокът не е бил представен- беше представен и противоречията бяха обсъдени', посочи Ишингер в телефонното интервю.

Шестдесет и осем годишният германски дипломат, който ръководи ежегодната Конференция по сигурността в Мюнхен и е участвал в международните преговори за Босна и Косово, бе определен за посредник в украинските преговори от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ).

Кръглата маса, която бе свикана в опит да се успокои проруският бунт в промишления изток срещу прозападното временно правителство в Киев, проведе първото си заседание в сряда.

Непосредствената цел на разговорите е да подобрят обстановката, за да се произведат президентските избори на 25 май в колкото се може по-голяма част на Украйна, с изключение на Крим, каза Ишингер.

Следващата среща е насрочена за утре в Харков. Говорител на канцлера на Германия Ангела Меркел приветства днес кръглата маса като напредък.

Самоназначилият се проруски кмет на Славянск Вячеслав Пономарьов заяви, че не е бил поканен, а Москва разкритикува процеса заради подобно изключване на хора от него. Изпълняващите длъжността президент и премиер на Украйна Олександър Турчинов и Арсений Яценюк изключиха възможността да седнат да разговарят със сепаратистите, които отказват да отхвърлят насилието - позиция, която се подкрепя от Меркел, отбелязва Ройтерс.

Преговорите от сряда събраха министри, водачи на политически партии, кандидати за президентските избори на 25 май, представители на бизнеса и местното самоуправление. "Впечатлението ми от тази първа среща не е толкова негативно, колкото се представяше", каза Ишингер.

"Първата среща може би не беше идеална, но беше важна в съдържателно и политическо отношение". Германският посредник заяви, че планът следващият кръг преговори да се състои в Донецк е бил изоставен от съображения за сигурност, но това, че бе преместен в Харков, показва, че процесът "се приема сериозно от всички участници".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е илюстративна

Американската армия планира масивно увеличение в използването на дронове

Свят Преди 3 часа

В Украйна и Черно море дроновете променят начина, по който се водят войните

,

Зеленски: Сделката за полезните изкопаеми е първият резултат от срещата с Тръмп

Свят Преди 4 часа

Зеленски каза още, че сделката за полезните изкопаеми отваря пътя за модернизиране на промишлеността в Украйна

,

Какво предвижда споразумението между САЩ и Украйна

Свят Преди 5 часа

То беше подписано след дълги преговори и обрати

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Свят Преди 6 часа

„Върховната цел е победата над враговете ни и ще я постигнем“, заяви още той

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Свят Преди 7 часа

Президентът Доналд Тръмп публично подкрепи Уолц след избухването на скандала „Сигналгейт“

,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 7 часа

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Свят Преди 8 часа

Вучич също така заяви, че ще напусне политиката сам, а не защото някой ще го свали от власт

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 8 часа

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Агата Кристи "ще води" курс по творческо писане с помощта на AI

Любопитно Преди 8 часа

Обучението включва ИИ, изображения и възстановени аудиозаписи, пресъздаващи думи на авторката

д

От днес декларираме коли, купени от чужбина

България Преди 9 часа

Тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

България Преди 9 часа

17-годишен е с повдигнато обвинение и е направил пълни самопризнания, съобщиха още от прокуратурата

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 9 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 10 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 10 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 10 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 11 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.