Боевете в Източна Украйна не спират
Донецк   
Източник: ЕПА/БГНЕС

В Донецк в района на летището се водят бойни действия между украинските сили и опълчението на ДНР, съобщават очевидци. Кметството се обърна към жителите на съседните домове с призив да не излизат навън.

"Молим жителите на селищата Октябърски, Петнайсети участък, Застанционен и на кварталите в района на гарата да не се приближават към прозорците, да не излизат на балокните, да се въздържат от излизане извън къщите и апартаментите, а шофьорите - максимално да ограничат пребиваването в указания район и предварително да променят маршрута си", гласи съобщение на сайта на администрацията.

Привържениците на самопровъзгласената ДНР напълно са спрели трафика от Красноармейско шосе към улица Артьомовска. В края на май в района на летището вече имаше сражения между опълченците и украинските сили, подкрепени с бойна авиация.

Опълчението на ДНР завзе летището, но после беше изтласкано оттам. По неофициални данни тогава са загинали десетки хора, включително местни мирни жители, предаде РИА Новости.

В същото време

диверсионна група на украинската армия е обстрелвала днес с миномети жилищен квартал на град Луганск,

предаде Франс прес.

Според съобщението на пресслужбата на самопровъзгласилата се Луганска народна република (ЛНР) кварталът се намира край вагоностроителен завод. "Една от мините падна до детска градина, от осколките е убита жена. Територията е отцепена, подразделения на ЛНР издирват диверсантите, но безуспешно", се казва в съобщението.

Междувременно

френският президент Франсоа Оланд и германският канцлер Ангела Меркел поискаха от руския президент Владимир Путин да притисне проруските сепаратисти в Украйна

да "започнат да преговарят ефективно", съобщи Елисейският дворец в комюнике.

В телефонен разговор между тримата френският президент и германският канцлер "поискаха от президента Путин да упражни необходимия натиск върху сепаратистите, за да започнат да преговарят ефективно и да вземат очакваните конкретни мерки за осигуряване на контрола на руско-украинската граница".

Елисейският дворец уточнява, че "четиристранен телефонен разговор" между Оланд, Меркел, Путин и украинския президент Петро Порошенко "ще бъде организиран скоро".

Според комюникето Оланд и Меркел "отново отбелязаха пред руския президент необходимостта от бързо намиране на политическо решение, чиито параметри са известни – установяване на двустранно примирие между украинските власти и сепаратистите, създаване на механизъм за наблюдение на границата с ОССЕ и освобождаване на всички заложници".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Унгария: Гняв и задоволство от разкритията за лукса на Орбан

Унгария: Гняв и задоволство от разкритията за лукса на Орбан

Свят Преди 11 минути

Унгария е шокирана от разточителството, а новият премиер има и много по-големи цели

Големият победител Денисиньо от Hell’s Kitchen: В кухнята съм от 8-годишен, защото нямаше къде да живея! (ВИДЕО)

Големият победител Денисиньо от Hell’s Kitchen: В кухнята съм от 8-годишен, защото нямаше къде да живея! (ВИДЕО)

Любопитно Преди 17 минути

Денисиньо влиза в разговора с огромна благодарност - не толкова за паричната награда, колкото за титлата и признанието, че е успял да стигне до самия край

5 часа борба за живот: 11 души оцеляха след самолетна катастрофа в океана край Флорида

5 часа борба за живот: 11 души оцеляха след самолетна катастрофа в океана край Флорида

Свят Преди 35 минути

Спасителните екипи са били на тренировъчна мисия в района, когато получават сигнала

САЩ: Китай настоява за свободен достъп през Ормузкия проток

САЩ: Китай настоява за свободен достъп през Ормузкия проток

Свят Преди 1 час

"Пекин ще действа прагматично, за да ограничи военната подкрепа за Иран"

След близо 30 години: САЩ готвят исторически удар срещу Раул Кастро

След близо 30 години: САЩ готвят исторически удар срещу Раул Кастро

Свят Преди 2 часа

Плановете са да бъдат повдигнати обвинения срещу кубинския лидер за свалянето на самолети през 1996 г.

Силно земетресение разтърси японския остров Иво Джима

Силно земетресение разтърси японския остров Иво Джима

Свят Преди 3 часа

Трусът е станал в 00:34 ч. местно време на дълбочина 10 км на остров Хахаджима

Тежки съдби: "Убийствата на честта" в Чечения

Тежки съдби: "Убийствата на честта" в Чечения

Свят Преди 3 часа

Северен Кавказ е сред руските региони с най-много случаи на семейно насилие - разделяне на майки от децата им, отвличания

Корупционният скандал в Украйна: Застрашен ли е Зеленски

Корупционният скандал в Украйна: Застрашен ли е Зеленски

Свят Преди 3 часа

В разгара на корупционния скандал, който предизвика политическо земетресение в Украйна, беше задържан бившият шеф на кабинета на президента Зеленски

Снимката е илюстративна

15 май: Когато Елън Чърч разби „мъжкия свят“ в небето

Любопитно Преди 3 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Топло начало на деня, след обяд се задават гръмотевици и дъжд

Топло начало на деня, след обяд се задават гръмотевици и дъжд

България Преди 3 часа

Максималните температури ще бъдат между 19° и 24°, в София - около 20°

Талантливият Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen

Талантливият Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 11 часа

Той грабна победата след оспорван и запомнящ се сблъсък срещу непоклатимата Спирова

Украйна разби най-голямата руска атака

Украйна разби най-голямата руска атака

Свят Преди 12 часа

95% от руските дронове са били свалени и неутрализирани

Иран пусна китайските кораби през Ормузкия проток

Иран пусна китайските кораби през Ормузкия проток

Свят Преди 13 часа

Вчера китайски супертанкер с два милиона барела иракски суров петрол премина

Приеха промените в НПК на първо четене в комисия

Приеха промените в НПК на първо четене в комисия

България Преди 13 часа

С промените се въвежда задължение за компетентните правоприлагащи органи да уведомяват относно процесуалните права