Улицата не пуска парламента да си ходи
Източник: btv.bg
234
Гп пи протестиращи и представители на неправителствени организации за втори път след миналата събота се опитаха да обсъждат на "кръгла маса" в София днес какви промени искат в Изборния кодекс.

В зала в столичен петзвезден хотел, която им е била предоставена безплатно, те трябваше също да решат как да бъде координиран националният протест в неделя, 3 март.

Както и преди седмица бяха дошли повече хора от поканените и в началото това предизвика хаос.

Веднага възникнаха съмнения, че в залата има пратеници на политически партии.

Отново бяха заявени исканията за разрушаване на политическото статукво и за унищожаване на монополите.

Ивайло Франц, който се представи като "протестиращ от Орлов мост" настояваше на протеста в деня на Националния празник да се излезе с едно искане -

Народното събрание да не се разпуска и да продължи да работи.

Призивът беше: "Да обградим парламента и те да работят, докато не приемат всичко, докато не направят поправки в Изборния кодекс", опита се да обобщи Кристиян Коев, музикант, живеещ в чужбина, представящ се като "организатор на кръглата маса".

Режисьорът Андрей Слабаков, с когото преди седмица заедно бяха организирали дискусията, днес не дошъл, защото се обидил на реакциите в обществото по негов адрес.

В началото на "кръглата маса" говори и Ангел Енчев от групата, която вчера отказа да седне с другите поканени за консултации от президента Росен Плевнелиев.

Десислава Петрова, участничка в протестите и един от организаторите на дискусията, прочете декларация, в която се посочва, че участниците в инициативата искат промяна на политическата система в България.

"Гражданите отхвърлят статуквото и настояват да се понесе персонална отговорност от всеки, участвал в управлението на страната последните 23 години.

Настояваме 41-то Народно събрание да работи до приемане на промени в Избирателния кодекс,

за да се даде право на граждански организации да участват в парламентарните избори", посочи Петрова.

Това искане бе посрещнато с аплодисменти, но част от присъстващите се обявиха против Росен Плевнелиев, докато Петрова и друга част от организаторите на форума подчертаха, че президентът е единственият пазител на държавността в следващите два месеца до предсрочните избори и той е човекът, който трябва да назначи служебно правителство.

Това според участниците в "кръглата маса", трябва да стане едва след като парламентът приеме още следващата седмица промени в Изборния кодекс.

Сред предложенията на участниците е връщане на формулата от изборите през 1990 г. - мажоритарно-пропорционален вот, както и намаляване на изискуемия брой от 7000 подписа, подкрепящи регистрация на партия - на 1000 подписа. Това предложение обаче бе освиркано от част от присъстващите, които заявиха, че целта на протестиращите не е да сформират партии.

Сред присъстващите на форума се оказа и Аднан Лидиянов, председател на Надзорния съвет на Съюза за стопанска инициатива (ССИ), чийто изпълнителен директор е подсъдимият Алексей Петров. Лидиянов заяви, че присъства в качеството си на експерт към най-малко пет граждански структури. На въпрос дали Алексей Петров е свързан по някакъв начин с протестите, той препрати въпроса към службите за сигурност.

Друг присъстващ, който се представи като Николай Гацев, заяви, че гражданите искат мораториум върху изпълнителните дела на банките и на монополистите.

Всички присъстващи на кръглата маса, независимо от споровете помежду си по голяма част от темите, призоваха към протест в неделя и посочиха като начало на демонстрациите отново 11 часа.

Днес на среща с тези протестиращи, събрали се в инициативата "кръгла маса",

дойдоха и представители на академичната общност.

"Да се организират честни избори и да се запази демократичната система, като обаче се промени статуквото и се приложи още по-широк демократичен модел. Това се оформя като основни предизвикателства в следващите дни и седмици. Срещата ни бе по-скоро опознавателна, бяхме поканени, за да кажем с какво можем да бъдем полезни на протестиращите", каза пред репортерите Антоанета Христова, директор на Института за изследване на населението и човека към БАН.

На първо място трябва да се гарантира организирането на честни избори, открита и честна предизборна кампания, да се запази редът и всички процедури, които гарантират демократичната система, каза Христова и добави, че тези възгледи се споделят и от протестиращите, които са ги поканили на срещата.

"Хората са недоволни от лидерите, от статуквото, от грешките на системата, но тези грешки могат да бъдат изправени, без да се рушат демократичните устои", смята Христова.

Тя не би могла в една среща да обясни и научи протестиращите на всички тези неща, но че тя и други представители на академичните среди са готови на бъдещи срещи за оказване на помощ на протестиращите при формулирането на исканията им.

"Това, което се приема от протестиращите от Варна до София и от Пловдив до Русе като приоритет номер едно, е борбата с монополите", коментира разговорите си днес проф. Боян Дуранкев, доктор по икономика и преподавател в УНСС.

"Става дума не само за трите електроразпределителни дружества, а за всички видове монополи, включително и банките. Банките имат право сами да променят лихвения си процент без никакви коментари от страна на кредитополучателите. Може би ще бъде много разумно да се предложат мерки от типа мораториум върху сделките с държавно и общинско имущество в рамките най-малко на шест месеца или една година", каза той.

Според проф. Дуранкев това служебният кабинет може да си го позволи и така ще има по-голяма прозрачност в област, в която се наблюдават много корупционни интереси, смята ученият.

Според професора не се налага свикване на Велико Народно събрание на този етап. Едно обикновено Народно събрание може да реши проблемите и да се получи така наречената по-плоска държава - партийните листи да се редят не от централите на партиите, а отдолу нагоре.

"Трябва да се реализира и конституционно записаното право за равнопоставеност на гражданите при участие в парламентарни избори", каза проф. Дуранкев. Според него добре би било провеждането поне на няколко общонародни референдума годишно и по няколко референдума по места, така че въпросите да се решават демократично като в останалите европейски страни.

Той отбеляза, че

трябва протестиращите от различните места да имат общ координационен съвет, а към него да се сформира и съвет от експерти,

който да консултира гражданите. "Улицата днес трябва да постигне такива резултати, че да стане излишна в бъдеще", заяви ученият.

Сборният пункт на участниците в протестното шествие, обявено като "Да запалим монополите!", в София е при Министерство на икономиката и енергетиката в 11 ч. на 3 март. .2013 г . Шествието ще тръгне от сборния пункт по ул. "Г. С. Раковски", бул. "Цар Освободител" до площад "Народно събрание". Там ще протестират до 17 ч., извън охраняваните зони на институциите.

От Столичната община съобщиха, че във връзка с митинг-шествието срещу монополите от 8 ч. до приключване на протестите се забранява престоят и паркирането на пътни превозни средства на ул. "Славянска" между ул. "Г. С. Раковски" и ул. "6-ти септември". От 11.00 часа до 12.00 часа на 03.03.2013 г. се забранява влизането на пътни превозни средства по ул. "Славянска" между ул. "Г.С.Раковски" и ул. "6-ти септември".

Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР) има за задача да осигури охрана на мероприятието и постове за контрол и регулиране на движението, като съвместно с линейния контрол на "Център за градска мобилност" да спират и възстановяват поетапно движението на пътните превозни средства и колите на градския транспорт в зависимост от преминаването на участниците в шествието.

Коментари 234
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

234 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Отмениха присъдата на собственика на автобуса от катастрофата на &quot;Струма&quot; с 45 жертви</p>

Съдът в Скопие отмени присъдата на собственика на автобуса от катастрофата на "Струма" с 45 жертви

България Преди 6 минути

При инцидента преди 4 години загинаха 45 пътници от Северна Македония

Пламен Димитров КНСБ

КНСБ: Проектобюджет 2025 е труден, но не трябва да виним финансовия министър

България Преди 16 минути

Това заяви президентът на синдиката Пламен Димитров

Снимката е илюстративна

Новото правителство на Литва положи клетва и обеща помощ за Украйна

Свят Преди 52 минути

Програмата обещава подкрепа за Украйна „преди и след победата“

.

Путин без покана, Зукърбърг дарява $ 1 млн. за клетвата на Тръмп

Свят Преди 53 минути

Междувременно Тръмп е поканил китайския президент Си Дзинпин

Макрон

Макрон: Трябва да намерим път, който да отчита интересите на Украйна и на Европа

Свят Преди 1 час

Макрон заяви, че единственият възможен мир в Украйна ще е „устойчивият мир“

Делян Пеевски

Делян Пеевски: Влизането в Шенген е шанс за ново начало за европейска България

България Преди 1 час

"След днешното решение, страната ни е в зоната за свободно придвижване през вътрешните граници на Европейския съюз", каза той

.

МЕЧ пред президента: Този парламент не е в състояние да роди нещо стабилно

България Преди 1 час

„Българското общество е изключително разделено”, смята Радостин Василев

Джо Байдън

Джо Байдън помилва близо 1500 души

Свят Преди 1 час

Белият дом: Това е най-големият еднодневен акт на помилване в историята на САЩ

Еди Джордан

Легендата на F1 Еди Джордан се бори с рак

Свят Преди 1 час

76-годишният бивш собственик на отбор във Формула1 каза, че преминава през „мрачни дни“ и призова хората да се изследват

Тенденции в софтуерното тестване през 2025 година

Тенденции в софтуерното тестване през 2025 година

Технологии Преди 1 час

Цялостната програма по QA инженерство на SoftUni предлага възможност на всеки, който има амбицията да преследва кариера в IT сектора, да се подготви на експертно ниво

.

Съветът на ЕС прие допълнителни правила за проверка на пътниците

Свят Преди 1 час

Правилата засягат събирането и споделянето на данните за пътуващите със самолет

10-те най-разпространени суеверия в света

10-те най-разпространени суеверия в света

Любопитно Преди 2 часа

От счупено огледало до черна котка - избягвайте ги, ако искате да имате добър късмет

,

Руските сили напредват към ключовия украински град Покровск

Свят Преди 2 часа

Украинските сили са отблъснали близо 40 руски опита за щурмуване на отбраната около Покровск през последните 24 часа

.

Най-малко 28 души бяха убити при израелски удар в Газа, 7 от тях са деца

Свят Преди 2 часа

Кабинетът на Нетаняху заяви, че свалянето на Асад от джихадистките бунтовници е създало вакуум на границата

.

Кремъл: Русия е подкрепила предложение на Орбан за размяна на военнопленници, но Украйна го е отхвърлила

Свят Преди 2 часа

Орбан е отправил предложението по време на вчерашния си телефонен разговор с Путин

Пет звездни семейства в новите епизоди на „Черешката на тортата“

Пет звездни семейства в новите епизоди на „Черешката на тортата“

Любопитно Преди 2 часа

Антоанет Пепе и Иво Карамански-син разкриват дълбоко пазена тайна в навечерието на Коледа