Инспекторите по химическите оръжия се готвят за рискована и мръсна работа в Сирия
Източник: ЕПА/БГНЕС

Т е потеглиха тайно на частен самолет, пътувайки за едно от най-опасните места на света, за да унищожат вещества, толкова опасни, че и най-малката частица убива за минути. Инспекторите от Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО), натоварени със задачата да помогнат на Сирия да премахне химическите си оръжия, имат около 9 месеца да открият и унищожат възлизащ на 1000 тона химически арсенал, който е изграждан в продължение на години.

Това е най-краткият срок, който някога са получавали в която и да е страна и първата им мисия в страна, в която се води война.

АП предлага поглед към детайлите на плана им и проблемите, с които инспекторите могат да се сблъскат:

Приоритет номер 1 - да разрушат оръжейните системи без да се отровят самите те

Заринът - за който се предполага, че е използван при нападението на 21 август, при което бяха убити над 1000 души край Дамаск - има срок на годност около седмица, след като бъде приготвен, така че самото повреждане на оборудването, използвано за смесване на химическите прекурсори, ще постигне много за гарантиране на сигурността на цивилните.

Друга важна тактика е разрушаването на ракетите, използвани за пренасяне на химически оръжия. Без начин за разпръскването им, смъртоносните химикали са практически безполезни при военни действия.

Най-простият начин за неутрализиране на оборудването? Строшете го!

Инспекторите са упълномощени да използват всички средства, които сметнат за нужни, за да направят оборудването неизползваемо, включително груби, но ефективни техники. Вариантите включват: разбиването на контролните табла с тежки ковашки чукове; прегазването на празните резервоари с танкове или запълването им с цимент; включването на машините за смесване без смазка, за да може да блокират и да станат неизползваеми.

Шшшт! Планът е таен!

След кратък престой на неуточнено място, първите 20 инспектори (които пристигнаха днес в Дамаск) ще се срещнат с чиновници в сирийското външно министерство. Някои ще проверят отново първоначалните дадени от Сирия данни с какви оръжия и прекурсори разполага и къде са разположени. Други ще започнат да планират графика на посещенията на всяко място, където са разположени химикали и оръжия - от камиони, натоварени с оръжия, до заводи за производството им.

В рамките на седмица ще пристигне втората вълна от инспектори - общо по-малко от 100 души - и ще сформира екипи, които ще се разпръснат към индивидуални обекти. Техните маршрути ще бъдат пазени в тайна - както заради тяхната сигурност, така и защото Сирия има правото да не разкрива военните си тайни, включително местоположението на базите. Според правилата на ОЗХО, дори съставът на химическия й арсенал няма да бъде разкрит публично, макар че е широко известно, че съдържа иприт, зарин и вероятно - нервнопаралитичния газ VX. ОЗХО заяви, че не всички екипи с инспектори ще пристигнат и потеглят от Дамаск.

Инспекторите са изправени пред опасности: токсични химикали и военна зона

Всяка група ще има нужда от експерти от различни области: специалисти по аналитична химия, експерти по производството, специалисти по боеприпасите, военни експерти и здравни специалисти, свикнали с опасностите при работа с токсични вещества. Те трябва да имат и необходимите умения да окажат спешна помощ при нещастен случай.

Сирия ще носи основната отговорност за безопасността на инспекторите, така че те ще пътуват със сирийски придружители. Служители на ООН също ще помагат и може да се окажат от жизнено важно значение за уговарянето на преминаване през или близо до районите под контрола на бунтовници.

Те ще търсят и унищожават

Инспекторите ще проверяват какво има на всеки обект, като вземат проби. Освен това ще проучат доколко всеки обект е подходящ за бъдещ център за унищожаване на химически оръжия: достъпни пътища, електричество и вода са желателни елементи. Ако това не е възможно, ще разгледат възможностите за транспортиране на материали на по-подходящи места - или може би да се внесат подвижни съоръжения за унищожаване на химикали, създадени от САЩ или Русия. Транспортирането на материали извън страната теоретично също е възможно, но не се включва в сегашния план: изнасянето на химически оръжия би нарушило международните закони.

Трудното е да се отървем от готовите за употреба оръжия

Сирия и инспекторите се стремят да изминат първия етап - да направят неизползваеми машините за смесване - до 1 ноември. В същото време ОЗХО подготвя планове за следващата фаза. Тя предвижда унищожаването на готовите за използване оръжия и премахването на материалите за прекурсори. Това е скъп и продължителен етап, който обикновено включва изгарянето на материалите в запечатани пещи при свръхвисоки температури, преработката на материалите за прекурсори или разреждането им с вода. Експертите във и извън ОЗХО казват, че приключването на процеса до средата на 2014 г. е амбициозна цел, но никой не казва, че е невъзможна.

Има много възможности за изненадващи обрати

Инспекторите имат правомощия да правят изненадващи посещения на обекти, за които подозират, че може да съдържат необявени оръжия, а според резолюцията на ООН те трябва да получат неограничен достъп. Ако Сирия откаже, в крайна сметка директорът на ОЗХО ще трябва да реши дали мотивите на режима са основателни - например поради военното значение на даден обект - или сирийското правителство не е искрено в желанието си да премахне всички химически оръжия, както Башар Асад обяви в неделя.

Изоставането от графиците или спорове за достъпа може лесно да ескалират до политически проблеми. Засега експертите на ОЗХО казват, че изявленията на Сирия изглеждат разумни, а предварителните контакти са били изцяло делови. Ако обстоятелствата на място по-късно ги доведат до извода, че Сирия не сътрудничи, те казват, че ще докладват пред Съвета за сигурност на ООН без оглед на политическите последствия.

Сирийският президент Башар Асад ще остане на поста си и има право да се кандидатира на изборите през 2014 г. за нов мандат, заяви днес сирийският министър на информацията, цитиран от АФП. "Сирия се държи на крака - държавата, нацията, народът и президентът. Така повелява сирийският народ", заяви Омран Ахед аз Зуби. "Целият народ желае Башар Асад за държавен глава, каквото и да говори опозицията, американците и предателите", заяви министърът в Дамаск на събрание по въпросите на "националните медии и настоящите проблеми". Зуби увери, че от президента зависи дали ще се кандидатира за нов мандат в средата на идната година. Той обвини опозицията, че "няма смелост да отиде на избори, тъй като ако имаше (кураж), нямаше да стигнем дотук".

Едно време с какви хубави имена кръщаваха децата! Сега го повикаш в парка по име, и пет кучета дойдат при теб!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Подновиха заседанието на НС и веднага след това го закриха

Подновиха заседанието на НС и веднага след това го закриха

България Преди 12 минути

Следващото заседание е в четвъртък от 9:00 часа.

Елтън Джон

Единственото желание на Елтън Джон след „опустошителната“ загуба на зрението

Любопитно Преди 20 минути

Елтън даде актуална информация за здравословното си състояние, казвайки пред Variety: „Беше опустошително. Последните 15 месеца бяха трудни за мен, защото не можех да виждам нищо, да гледам нищо, да чета нищо“

Задържаха мъж, счупил ребрата на 84-годишния си дядо

Задържаха мъж, счупил ребрата на 84-годишния си дядо

България Преди 23 минути

Мъжът е задържан за срок до 72 часа

КЕВР отчете компенсации за ток във фактурите за октомври

КЕВР отчете компенсации за ток във фактурите за октомври

България Преди 30 минути

Компенсациите са част от новия механизъм за подкрепа на домакинствата, въведен с промени в Закона за енергетиката

Шофьор е глобен за неправилно изпреварване след публикация в социалните мрежи

Шофьор е глобен за неправилно изпреварване след публикация в социалните мрежи

Свят Преди 34 минути

Това е поредният случай на наложена санкция за нарушение на ЗДвП след публикация в интернет

AI "певец" оглави класациите и разгневи публиката

AI "певец" оглави класациите и разгневи публиката

Любопитно Преди 38 минути

"Соломон Рей вече не е "AI експеримент". Той сега е най-големият нов глас в госпъл музиката – това е факт"

<p>Секс играчките са&nbsp;посочен като лек за опасна болест</p>

Проучване: Секс играчките подобряват здравето след 60-годишна възраст

Любопитно Преди 39 минути

Мастурбацията е свързана с подобрени когнитивни функции – като памет, концентрация и запаметяване на думи

ВСС под натиск: Съюзът на съдиите иска спиране на Trellix

ВСС под натиск: Съюзът на съдиите иска спиране на Trellix

България Преди 40 минути

Причината е, според тях, липсата на прозрачен избор, отговарящ на стандартите за информационна сигурност и на защита на личните данни

ГДБОП: Шенген промени маршрутите на мигрантския трафик към Румъния

ГДБОП: Шенген промени маршрутите на мигрантския трафик към Румъния

България Преди 45 минути

Заради засиления контрол трафикантите все по-често използват специално изградени тайници в автомобилите

8 признака, че е време да посетите психиатър

8 признака, че е време да посетите психиатър

Любопитно Преди 1 час

„Границата между временни трудности и състоянието, когато е нужна помощ, наистина може да бъде размита. Не бива да се ориентирате по диагнози, а по сигналите, които собствената психика изпраща на човека“, казва Едуард Холодов

Заради трагедията със Сияна: Сарафов разпореди проверка на прокуратурата в Плевен

Заради трагедията със Сияна: Сарафов разпореди проверка на прокуратурата в Плевен

България Преди 1 час

Тя трябва да обхване периода от образуването на делото до възлагането му под ръководството и надзора на Окръжната прокуратура в София

Пет години без Марадона: Легендата, която продължава да живее

Пет години без Марадона: Легендата, която продължава да живее

Свят Преди 1 час

Марадона почина преди пет години от дихателна недостатъчност

„Провалът не е опция“ - Мадуро размаха меч и се закани на САЩ

„Провалът не е опция“ - Мадуро размаха меч и се закани на САЩ

Свят Преди 1 час

Облечен в камуфлажна униформа, Мадуро каза: „Трябва да сме готови да защитим всеки сантиметър от тази благословена земя от империалистическа заплаха или агресия, независимо откъде идва тя“

<p>370 нарушения от 400 проверки на строителни обекти, разположени край реки и дерета</p>

Регионалният министър: 370 нарушения от 400 проверки на строителни обекти, разположени край реки и дерета

България Преди 1 час

Част от строежите са изпълнени върху покрити речни корита, други върху дерета, които не са били нанесени коректно в кадастралните карти, заяви Иван Иванов

Кога да украсим дома за Коледа - тайните на щастието

Кога да украсим дома за Коледа - тайните на щастието

Любопитно Преди 1 час

Коледните украси започнаха да се появяват по градските улици, парковете, обществените пространства и магазините още в началото на ноември