Проблемите с АЕЦ "Фукушима-1" продължават
Източник: ЕПА/БГНЕС

ТЕПКО, компанията оператор на авариралата ядрена централа "Фукушима-1", съобщи, че е регистрирала високи нива на радиоактивен цезий под един от нейните шест реактора, предаде ДПА.

Нивото на цезий-134 под първи реактор на "Фукушима-1" е 18 пъти над допустимите равнища.

Радиационните изтичания от централата не престават,

откакто тя аварира след труса и цунамито от 11 март.

В неделя ТЕПКО започна да измерва нивото на радиоактивни субстанции под реакторите 1 и 4 и откри 360 бекерела на кубичен метър от цезий-134 под реактор 1.

Смята се, че в този реактор повечето горивни пръти са се стопили в резултат на аварията.

ТЕПКО установи също, че равнището на цезий-134 под четвърти реактор превишава с 7,5 пъти допустимата граница от 50 бекерела.

Смята се, че там радиоактивната субстанция е дошла от басейна за съхранение на отработен ядрено гориво и от съседния реактор 3, защото в активната зона на самия реактор 4 няма ядрено гориво.

Операторът на авариралата централа има намерение да покрие реактор 3 с полиестерни платна, за да попречи на по-голямо изтичане на радиоактивни субстанции в околната среда.

Във вторник, преди да отпътува за Франция за среща на Г-8, японският премиер Наото Кан заяви, че неговото правителство

ще преразгледа енергийната политика на страната

Настоящата енергийната политика на Япония предвиждаше до 2030 г. да се повиши до 50% количеството на електричеството, произвеждано в ядрените централи, и до 20% количеството на енергията, произвеждана от възобновяеми енергийни източници.

Някои политически сили в Япония, например социалдемократите, призовават правителството да изостави плановете за нови ядрени реактори и да направи страната изцяло зависима от възобновяеми енергийни източници до 2050 г.

Същевременно агенция Ройтерс съобщава, че ситуацията във "Фукушима-1" поражда все по-голямо безпокойство в Токио и

търсенето на Гайгерови броячи се увеличава

Производителите полагат неимоверни усилия да отговарят на засиления интерес на клиентите.

Хората в Токио не вярват на съобщенията на властите за нивото на радиацията и предпочитат сами да си я измерват, отбелязва Ройтерс.

В Акихабара, меката на електронната техника в Токио, много магазини напълно са изчерпали наличностите си от Гайгерови броячи и не могат да удовлетворят нуждите на клиентите.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Почина един от ранените при стрелбата в кампуса на университет в САЩ

Почина един от ранените при стрелбата в кампуса на университет в САЩ

Свят Преди 37 минути

Стрелецът е бил убит малко след като е открил огън

Брад Пит снима филм в исторически хотел в Гърция, свързан с Аристотел Онасис

Брад Пит снима филм в исторически хотел в Гърция, свързан с Аристотел Онасис

Свят Преди 1 час

Комплексът, който се намира в близост до морето и е разположен на площ от 4500 квадратни метра, се продава за десет милиона евро

Сигнал за стрелец в най-голямата реформистка синагога в САЩ

Сигнал за стрелец в най-голямата реформистка синагога в САЩ

Свят Преди 2 часа

Камион се е блъснал в сградата на „Темпъл Израел“, а полицията разчиства района

<p>Комисията по отбрана подкрепи присъединяването на България към Съвета за мир на Тръмп</p>

Комисията по отбрана подкрепи присъединяването на България към Съвета за мир

България Преди 2 часа

Депутатите одобриха и законопроект за нова социална помощ за пенсионери, хора с увреждания и самотни родители

<p>Кървава престрелка в кампуса на университет в САЩ&nbsp;</p>

Кървава престрелка в кампуса на университет в САЩ - двама са ранени, нападателят е застрелян

Свят Преди 3 часа

Университетът е блокиран, занятията отменени, а полицията продължава разследването

Как корпорациите са си сътрудничили с американската армия през десетилетията

Как корпорациите са си сътрудничили с американската армия през десетилетията

Свят Преди 3 часа

Американската армия използва инструменти с ИИ в настоящата война срещу Иран, но сътрудничеството на Пентагона с технологичните компании датира от десетилетия

Ирански медии: Съпругата на Али Хаменей е жива

Ирански медии: Съпругата на Али Хаменей е жива

Свят Преди 4 часа

Те посочиха, че първоначалните съобщения за смъртта ѝ не са верни

България и Гърция проведоха съвместни полети с МиГ-29 и F-16 за засилване на въздушната защита

България и Гърция проведоха съвместни полети с МиГ-29 и F-16 за засилване на въздушната защита

България Преди 4 часа

Тези тренировки се провеждат ежегодно и са част от подготовката на авиационните екипажи на двете страни

<p>Русия алармира за опасност в Арктика - НАТО разпалва напрежението</p>

Русия предупреждава за покачващо се напрежение в Арктика заради военните учения на НАТО

Свят Преди 4 часа

Ученията на Алианса увеличават геополитическата конфронтация и крият рискове за стабилността на региона

<p>Кристин Илиева 8 години след тежката катастрофа: Продължавам да се боря</p>

Белезите ѝ разказват за 8 години борба: Кристин Илиева отбеляза годишнина от тежката катастрофа, която промени живота ѝ

България Преди 5 часа

Моделът сподели спомените си от инцидента и трудностите по възстановяването през социалните мрежи

<p>Майката на Николай Златков: Взеха тялото на сина ми без мое съгласие, за да погребат истината с него</p>

Казусът "Петрохан-Околчица" се заплита: Майката Николай Златков - истината за смъртта му няма да бъде погребана

България Преди 5 часа

Ралица Асенова обвинява бащата на Ники, че е действал против волята ѝ и възпрепятства изясняването на обстоятелствата около трагедията

<p>Близкият изток в нова криза: Израел бомбардира ирански ядрен обект, ЕС евакуира&nbsp;свои&nbsp;граждани (ОБЗОР)</p>

ЕС евакуира граждани от Иран, Израел нанася удари по иранската ядрена програма

Свят Преди 5 часа

Азербайджан съдейства за безопасното репатриране на европейци, докато напрежението в Близкия изток ескалира с въздушни удари на Израел и заплахи от Иран

Напрежението ескалира в „Шеф под прикритие - Аватар“

Напрежението ескалира в „Шеф под прикритие - Аватар“

Любопитно Преди 6 часа

Гледайте новия епизод утре вечер от 21:30 ч. по NOVA

Тръмп: Високите цени на петрола са от полза за САЩ, по-важно е да се спре Иран

Тръмп: Високите цени на петрола са от полза за САЩ, по-важно е да се спре Иран

Свят Преди 6 часа

Той заяви, че възпирането на иранския режим от придобиването на ядрени оръжия е по-важен приоритет за него

<p>Пеевски е сигнализирал СГП за намеса на Емил Дечев в работата на МВР</p>

Пеевски е сигнализирал прокуратурата за намеса на Емил Дечев в работата на професионалния състав на МВР

България Преди 6 часа

Той е сигнализирал СГП за заявеното от Дечев, че ГДБОП трябва да го разпита "по донос, внесен от отстранената за груби нарушения от Европейската прокуратура Теодора Георгиева"