Търсим още двама за атентата в Бургас
Израелският премиер Бенямин Нетаняху   
Източник: ЕПА/БГНЕС

България търси още двама заподозрени в участие в терористичния акт срещу израелски туристи, изтъква в заглавието на водещия материал на външнополитическия си раздел в. "Аарец". 

Вестникът посочва, че ДНК проби, взети от останките на самовзривилия се терорист на летището в Бургас, са били изпратени на разузнавателните служби в САЩ, но засега не е намерено съвпадение с ДНК на който и да било от бившите затворници в Гуантанамо.

Информация била изпратена и до Интерпол и до полицейски сели в много страни по света, но засега самоличността на атентатора не е установена, посочва "Аарец".

Полицията във Варна е вдигната накрак да издирва и жена,

свързана с атентатора камикадзе от Сарафово и неговия съучастник, пише в. "Труд".

Още в четвъртък - деня след терористичната атака, униформени плъзнали по всички хотели и квартири в района на Фестивалния комплекс. Най-вероятно от там е бил засечен сигнал от мобилен оператор. Подозренията паднали на тризвездния "Перфект", разположен на тиха улица.

Прибрани са записите от охранителните камери на околните офиси. Поканени били и поемни лица да присъстват на огледа на една-две стаи, в които били търсени отпечатъци и следи от взривни вещества.

Обискът бил заради гост, регистриран в хотела с фалшивата шофьорска книжка от щата Мичиган, намерена у камикадзето от Сарафово, съобщили източници на "Труд".

Работи се по версията, че мъжът с перуката и раницата е

влязъл в страната през летище Варна в последните дни на юни и не е бил сам

Не е ясно как атентаторът е минал през гишетата за паспортен контрол, щом се е представял за американец. Възможно е обаче да е имал фалшива лична карта от държава от Шенген, която само да е показал на КПП-то, пише изданието.

"Аз също возих камикадзето. Нае ме от центъра на Равда. Беше на 17 юли - в деня преди атентата. На гръб носеше същата раница, която остави до себе си на задната седалка в колата.

Не знам какво имаше в нея, може да е била бомбата", разказал пред "Труд" таксиметров шофьор.

"Каза, че иска да го закарам до Поморие, където е приятелката му. Беше със същата перука като на летището. Говореше на руски език. Направи ми впечатление, че говори много бавно и правилно.

В ушите си имаше слушалки. Когато му задавах въпрос, изчакваше, сваляше слушалките и много бавно и отчетливо ми отговаряше. Не знам защо, но си помислих, че сякаш някой трети слуша разговора ни и му превежда. После му диктува какво до отговори", каза още шофьорът.

Агенти търсят клетки на "Хизбула" в Пирин,

съобщава "Новинар". Спецлужбите разследват вероятността организаторите на взрива в Бургас да са осъществили контакт с мюсюлманските общности в региона.

Вицепремиерът Цветанов ще представи пред колегите си от ЕС и на комисаря за вътрешните работи Сесилия Малмстрьом актуална информация за разследването на терористичния акт в Бургас.

Появил се е ключов свидетел - шофьор, возил атентатора половин час преди взрива, съобщава "24 часа". До него полицаите от Несебър и Бургас стигат след разпити на близо 600 таксиметрови шофьори.

Терористът хванал такси от Равда петнайсетина минути преди 17 ч. на 18 юли. Камикадзето се стреснал от радара в таксито.

Според анализа на "Труд" властта е употребила трагедията за пиар.

"Телеграф" коментира предположенията на британския "Сънди таймс", според които

атентатът в Бургас е генерална репетиция за по-голям удар,

най-вероятно за Олимпиадата в Лондон.

За вестника журналистът Мохавед ал Халаф, споделя, че е малко вероятно случилото се в Бургас да е дело на "Ал Кайда".

От "Стандарт" са убедени, че камикадзето не е бил сам, а с жена. Засега не е ясно каква е ролята на тайнствената дама. Двойката е била в морската столица от миналия месец. Седмица преди атентата двамата изчезнали.

Пред "Сега" психологът Христо Монов казва, че: "Целта на терористите е

страхът да преобърне живота на хората

80% от щетите при кризисни събития са върху психиката. И те са най-трайни.

Точно това е и целта на терористите. Те не желаят да има много жертви, колкото да плашат, да всяват паника, несигурност в обществото. Неслучайно правят тези неща на публични места.

Искат да ги видят много хора и на много хора да се преобърне животът, да се съобразяват с тях, с това, че са фактор", прави "профил на стремежите" на терористите психологът.

Израел предприе кампания

срещу Иран и шиитската фундаменталистка групировка "Хизбула" в Ливан, които според премиера Бенямин Нетаняху са замесени в самоубийствения атентат в българския курортен град Бургас в петък, пише вестник "Джерусалем пост".

Премиерът Нетаняху даде интервю за най-гледаните политически предавания на американските телевизии Си Би Ес и "Фокс нюз", посочва вестникът.

Това бе очевиден опит от страна на премиера да представи израелската позиция пряко пред публиката в САЩ.

Днес външният министър Авигдор Либерман продължава кампанията, като се опита да убеди външните министри от ЕС, които ще заседават в Брюксел, "Хизбула" да бъде включена в списъка на терористичните организации, посочва вестникът.

Либерман има вече насрочени срещи с представителката на ЕС по външната политика Катрин Аштън, както и с външните министри на 11 външни министри от ЕС, в това число и с българския министър на външните работи Николай Младенов.

Веднага след интервюто на Нетаняху водещият на политическото предаване "Панел плюс" по Фокс нюз Крис Уолъс обяви, че "те (израелците-б.ред.) сами дойдоха при нас и искаха да разкажат своята история. Беше очевидно, че искат да разкажат на всички за ужасния терористичен акт срещу автобус с израелски граждани в България...

Израелският премиер категорично заяви, че знае кой стои зад атентата. И че знае какво трябва да се направи".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Кевин Кийгън е диагностициран с рак

Кевин Кийгън е диагностициран с рак

Свят Преди 4 часа

74-годишният Кийгън наскоро бил хоспитализиран със "стомашни симптоми"

Венецуела призна, че преговаря със САЩ за петрол

Венецуела призна, че преговаря със САЩ за петрол

Свят Преди 4 часа

Процесът се осъществява по модел, сходен с този, прилаган при отношенията с международни компании

Обявиха бедствено положение в община Крумовград

Обявиха бедствено положение в община Крумовград

България Преди 7 часа

Язовир Тихомир прелива, като водите се вливат в река Крумовица

Обрат, Тръмп: САЩ винаги ще подкрепят НАТО

Обрат, Тръмп: САЩ винаги ще подкрепят НАТО

Свят Преди 8 часа

Тръмп: Единствената нация, от която Китай и Русия се страхуват и уважават, е САЩ

Съд спря новия формат на матурата по математика след 7 клас

Съд спря новия формат на матурата по математика след 7 клас

България Преди 8 часа

Промяната беше оспорена от родители

Столична община договори сметопочистването в още шест района

Столична община договори сметопочистването в още шест района

България Преди 8 часа

Терзиев: Битката да спестим на софиянци няколкостотин милиона лева не е никак лека

<p>САЩ ще продават венецуелски петрол за &quot;неопределено време&quot;</p>

Райт: САЩ ще продават венецуелски петрол за неопределено време

Свят Преди 9 часа

Изявлението му идва, след като Съединените щати конфискуваха допълнителни количества санкциониран петрол, включително чрез задържането на руски танкер

САЩ превзеха втори танкер от сенчестия флот на Русия днес, свързан с Венецуела

САЩ превзеха втори танкер от сенчестия флот на Русия днес, свързан с Венецуела

Свят Преди 9 часа

Заловеният кораб „София“ оперирал в международни води

Леви терористи спряха тока на квартал в Берлин за дни

Леви терористи спряха тока на квартал в Берлин за дни

Свят Преди 9 часа

„Вулкангрупе“ поема отговорност за 12 атаки от 2011 г. насам

<p>Иранският президент предупреди: Чиновниците може да отидат в ада</p>

Иранският президент: Ако не решим проблемите на хората, ще се озовем в ада

Свят Преди 9 часа

Изказването му идва на фона на продължаващи протести заради тежкото икономическо положение в страната

Сирийската армия започна война с кюрдите в Алепо

Сирийската армия започна война с кюрдите в Алепо

Свят Преди 10 часа

Кюрдския лидер Елхам Ахмед обвини сирийските власти в "геноцидна война"

Карта показва ключовите редкоземни минерали на Гренландия

Карта показва ключовите редкоземни минерали на Гренландия

Свят Преди 10 часа

Гренландия разполага с едни от най-големите неизползвани залежи на редкоземни елементи в света

Кой е Марти Райзман? Истинският „Марти Суприм“, легендата на пинг-понга

Кой е Марти Райзман? Истинският „Марти Суприм“, легендата на пинг-понга

Любопитно Преди 10 часа

Запознайте се с Марти Райзман, бляскавият шампион по пинг-понг и вдъхновение за предстоящия филм „Марти Суприм“

Автобусна спирка във Варна е преобразена в уютен домашен хол (СНИМКИ)

Автобусна спирка във Варна е преобразена в уютен домашен хол (СНИМКИ)

България Преди 10 часа

Спирката е обзаведена с с диван, библиотека, навес и декорации

Кой е Диосдадо Кабельо - вътрешен министър на Мадуро и шеф на милициите

Кой е Диосдадо Кабельо - вътрешен министър на Мадуро и шеф на милициите

Свят Преди 10 часа

Кабельо, който се издига при управлението на Уго Чавес, е обвиняван от независима мисия на ООН за нарушаване на правата на човека чрез репресии срещу опозицията